Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Politická korida: Co s dvoumiliardovým dluhem města Olomouce? Podívejte se na názory zastupitelů

 
pondělí, 21. března 2016, 14:51

Do třetí politické koridy položila redakce Olomoucké Drbny zastupitelům otázku vskutku ožehavou – týká se zadluženosti města, které má v současné době více než dvoumiliardový dluh. Jak vnímají tento fakt zástupci jednotlivých zastupitelských klubů?

Otázka redakce

Proč se podle Vás Olomouc dostala do 2 mld. dluhu, kdo je za to zodpovědný a co je možné a nutné udělat pro oddlužení? Pro proto konkrétně Váš zastupitelský klub hodlá udělat?
Otázka byla položena předsedovi zastupitelského klubu e-mailem ve středu 17. března v 17:00, předsedové či jejich zástupci, měli čas odpovědět do pondělí 21. března, do 12:00.
 

Martin Major (ODS)

Město je zadlužené zejména kvůli velkým investičním akcím a projektům, které byly realizovány proto, že bylo možno čerpat výhodné dotace z Evropské unie. Jedná se o projekty Tramvajová trať, opravy sídliště Povel, rekonstrukce Bezručových, Čechových a Smetanových sadů - obnova mobiliáře, oprava Dolního náměstí, oprava komunikací, rekonstrukce Plaveckého stadionu atd. Tytéž akce by později město muselo tak jako tak uskutečnit, ale přišlo by o možnost stamilionových dotací. Celkové výdaje činily 1, 75 miliardy. 

Dalším problémem, který ovlivnil příjmy města, je nedávná změna rozpočtového určení daní. Městu tak podstatně klesly příjmy, povinné výdaje (doprava ve městě, divadlo, filharmonie, ZOO, školy, Flora, technické služby, správa domů atd.) se ale nezměnily, spíše naopak.

Město se musí soustředit především na vyhledávání dotační programů pro realizaci plánovaných investic. Tato příležitost je časově omezená a měli bychom se snažit z evropského dotačního koláče ukousnout co největší sousto. Koneckonců jsme si ten koláč spoluzaplatili.
 

Pavel Grasse (ProOlomouc)

Olomouc patří mezi nejvíce zadlužená města v ČR. Samozřejmě že dluh nevznikl sám od sebe, ale postupně ho způsobily vládnoucí radniční koalice, které svými až "naivními" rozhodnutími spoluvytvářely jeho nynější výši. Všem jsou známy olomoucké kauzy akvaparku nebo Namira, které budou ještě dlouhé roky zatěžovat nesmyslně rozpočet města. Ale nepochybně nekompetentních rozhodnutí a podivných "nevypověditelných" smluv je povícero. I přes proklamace vládnoucí koalice se město neustále více zadlužuje. To, co je ale podle mého názoru špatné, stávající koalice neprojevuje velkou snahu dluh splácet. Loňský přebytek hospodaření ve výši 70-ti m iliónu nevyčlenila, byť alespoň zčásti, na splácení dluhu, ale rozpustila jej do spotřeby letošního roku.

Náš zastupitelský klub na jednáních zastupitelstva jak při schvalování každoročního rozpočtu, tak i při jednáních o rozpočtových změnách dlouhodobě dává podněty, které upozorňují na položky, které jsou dle našeho názoru zbytné, a podává návrhy,které by vedly k větší spořivosti a při dobrém hospodaření k postupnému umořování dluhu.
 

Matouš Pelikán (KDU-ČSL)

Zadluženost města má dva hlavní důvody. Jednak se v minulosti braly úvěry potřebné na dofinancování velkých projektů hrazených z peněz Evropské unie, když velké investiční akce by se bez evropských dotací nepodařilo uskutečnit. Některé z projektů se povedly, jiné méně, ovšem všechny přispěly k rozvoji města. Město bylo však pod časovým tlakem dotačních období, a tak, aby mohlo projekty dofinancovat, muselo se zadlužit (popř. na čerpání dotací i potenciální rozvoj města rezignovat). Druhým významným důvodem je sklutečnost, že změnou rozpočtového určení daní došlo od roku 2009 k významnému omezení příjmů města ze státního rozpo čtu, se kterým se nepočítalo. Zrušením kategorie měst nad 100.000 obyvatel město ročně přichází o 140 milionů korun. 

Odpovědnost za zadlužení tak nesou předchozí koalice, které dofinancování pomocí úvěrů schválily a poslanci, kteří změnu rozpočtového určení schválili. K oddlužení může dojít pouze hospodárností, šetřením a efektivnějším hospodařením, popř. změnou legislativy či příspěvkem výše popsaným způsobem poškozeným městům ze státního rozpočtu. Náš klub se snaží v rámci koalice prosazovat vyrovnané a transparentní hospodaření a bedlivě zkoumá každý výdaj schválený radou města tak, aby nedocházelo k plýtvání veřejných peněz.
 

Filip Žáček (ČSSD)

Stávající míra zadlužení Olomouce je výsledkem minulých volebních období. Nicméně ani zadlužení nelze hodnotit zkratkovitě a je při jeho hodnocení třeba přihlédnout rovněž k tomu, proč se rozhodly předchozí politické reprezentace přistoupit k přijetí úvěrů. V řadě případů bylo motivem získání finančních prostředků na realizaci dotovaných investičních akcí, které umožnily další rozvoj města (např. téměř dvoumiliardová investice do kanalizační sítě a navazujících oprav komunikací, nebo 1. etapa nové tramvajové tratě). Pro postupné oddlužení města je především nutné chovat se maximálně rozpočtově odpovědně při každodenní správě města. Jednou z priorit stávající koalice je, aby výše zadlužení na konci volebního období byla nižší než na jeho počátku.

Sociální demokracie prokazuje snahu o maximální hospodárnost nakládání s majetkem města při své každodenní práci v souvislosti se správou rezortů, za které má odpovědnost primátor a jeho náměstci za ČSSD. Zasadili jsme se o přesoutěžení některých dlouhodobých smluvních závazků, čímž jsme ušetřili městské kase miliony ročně. Rovněž jsme zavedli prodeje vybraných nemovitostí formou elektronických aukcí, aktualizovali sazby za nájmy a pachty tak, aby zohledňovaly aktuální tržní podmínky. Vylepšili jsme tzv. obálkové metody tak, abychom každou dispozici s majetkem učinili co nejefektivnější pro město. Přebytkové hospodaření v loňském roce i zrychlené snižování minulých závazků dokazuje naplňování zásad efektivního a hospodárného spravování města.

 

Dominika Kovaříková (Občané pro Olomouc)

Olomouc se zadlužila mimo jiné vinou v minulosti realizovaných projektů. Věčným evrgreenem při debatách o městském dluhu je olomoucký aquapark, který polyká více peněz, než jak bylo před jeho realizací slibováno. Přitom už v roce 2005, když se o aquaparku jednalo, někteří Olomoučané varovali tehdejší vedení města, že má růžové brýle a že projekt spolkne víc, než jak se uvádí.
Další černou dírou na peníze z rozpočtu je pronájem budovy Namiro, kde sídlí část úředníků z magistrátu. 

A co dělat, aby se dluh snížil? Na to bohužel jednoduchá odpověď neexistuje. Kdyby existovala, zřejmě by se s ní už pracovalo a dluh by se snižoval. Aquapark budeme muset bohužel zřejmě dotovat dál, takže zbývá zamyslet se nad tím, zda neušetřit na placení nájmu v Namiru a nepokusit se tuto budovu koupit do majetku města, protože placením nájemného město za dobu, na niž je nájem sjednán, v podstatě cenu této budovy zaplatí. Je ale potřeba jednat rychle.
 

Milan Feranec (ANO 2011)

Primárně jsou za to odpovědni ti, kteří schodkový rozpočet schvalovali. Určitě by jsme ale měli rozlišovat, jak dluh vznikl. Pokud v důsledku potřebných investic do infrastruktury města, tak se dá omluvit. Pokud ale v důsledku špatných (prodělečných) projektů, tak to se omluvit nedá. Takových je, žel v Olomouci více, než dost. Určitě tam lze zařadit Aquapark, pronájem Namiro, smlouvy na pronájem vodohospodářské infrastruktury, nevýhodné prodeje, pronájmy nemovitostí…  

Pro oddlužení lze šetřit na provozních nákladech města a jeho organizací, promyšleným čerpáním evropských fondů (šetří vlastní investice).

Klub ANO se snaží „donutit“ radnici ke krokům, které jsou zcela běžné ve firmách a šetří provozní náklady (centrální nákupy, řízení podřízených organizací, změnu nevýhodných smluv…). V něčem se nám daří (koncepce prodeje majetku, pronájmy zemědělské půdy) ale jde to strašně ztuha. Současná koalice buď neumí nebo nechce zodpovědně hospodařit. Druhá možnost je výrazně horší.
 

Ivo Vlach (TOP 09)

Kořeny vysokého zadlužení je možné spatřovat ve dvou příčinách:

První příčinou je neodpovědně optimistická investiční politika vedení města před rokem 2010, která vyvrcholila výstavbou aquaparku. Na konci roku 2010 samotné město mělo půjčeno 1,4 mld. Kč a ještě navíc k tomu bylo třeba připočítat 670 mil.Kč závazků spojených s Aquaparkem, které musely být rovněž v budoucnu uhrazeny z rozpočtu města.

Druhým důvodem bylo  kofinancování investic dotovaných z evropských fondů v letech 2010 - 2014. Jednalo se o příležitost, díky které se podařilo zrekonstruovat Výstaviště Flora, postavit tramvajovou trať na Nové sady, opravit Dolní náměstí, ale i mnoho ulic v celém městě, zateplit většinu škol a vybudovat u nich sportoviště nebo postavit přes 20 km cyklostezek.

Počínaje rokem 2015 začalo zadlužení klesat a věřím, že klesat bude i nadále. Klub TOP 09 se podílel již v posledním období na tom, že se trend růstu zadlužení zpomalil a pro toto volební období bude dále klesat. 

Čtěte více:

 

Kam dál?

Kauza „Čapí hnízdo“ ukazuje na slabé místo evropských dotací

čtvrtek, 17. března 2016, 09:03

Řada lidí má na Evropskou unii pozitivní názor právě kvůli nim – ty magické evropské dotace, strukturální fondy, granty a...

Politická korida: Jak by podle zastupitelů mělo vypadat v budoucnu...

pondělí, 14. března 2016, 09:47

Po čtenářském úspěchu prvního dílu Politické koridy jsme se v redakci rozhodli zařadit tuto rubriku do týdenního plánu, tudíž vám...

Politická korida: Co říkají zastupitelé města na pořádání koncertu...

pondělí, 7. března 2016, 16:07

Olomoucká Drbna si pro své čtenáře připravila nový seriál s názvem Politická korida. Olomouckých zastupitelů se vždy zeptá na...

Digitalizace státní správy v České republice? Něco jako paní...

středa, 2. března 2016, 13:42

Digitalizace státní správy v České republice je něco jako paní Colombová ze známého seriálu o skvělém losangeleském policistovi....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před rozhovorem. Na hausbót na Císařské louce v Praze totiž dorazil se slušným předstihem. Z původně plánovaných čtyřiceti minut povídání se setkání protáhlo na téměř dvojnásobek. Kromě uvolněných témat se bývalý novinář a dnes asi nejkontroverznější mluvčí v tuzemsku rozpovídal také o tom, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta a proč nemůže přijít na jméno spolku Milion chvilek.

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.