Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Každý čtvrtý senior na Olomoucku přeposílá řetězové e-maily. Pomoci má čtvrteční přednáška v Olomouci

 
úterý, 2. října 2018, 19:00

Dnešní senioři mají kladný vztah k internetu. Více než polovina z těch, kdo mají k němu přístup, sleduje internetové zpravodajství. Čemu ale v dnešní době lze věřit a co je fakenews? S odpověďmi pomůže říjnová beseda v Olomouci.

Za účelem pomoci seniorům zorientovat se v prostředí internetu a informací, se koná cyklus besed Věřte nevěřte. Jejich cílem je naučit seniory rozpoznávat důvěryhodné zprávy a jak čelit reklamě a manipulaci. V Olomouci se beseda s názvem Věřte nevěřte novinářům uskuteční 4.října 2018 v Divadle na cucky a to v 19 hodin. Debatu bude moderovat Bára Šichánová z Radia Wave a zúčastní se Nikita Poljakov za Aktuálně.cz, investigativní novinář Jaroslav Kmenta, za bulvár Pavel Novotný a Jiří Hrabě z Elpidy. „Svou mnohaletou zkušenost s podporou kvalitní nezávislé žurnalistiky v různých koutech světa nyní zaměříme na podporu českých seniorů. Společně budeme na sérii vzdělávacích akcí v městech a obcích hledat způsoby, jak se v současném informačním šumu zorientovat,“ dodává Jaroslav Valůch, programový koordinátor ve společnosti Transitions.

Více o akci se dozvíte na oficiální události či na oficiálním webu.

Z průzkůmu ze září 2018 vyplývá, že pouze jedna čtvrtina olomouckých seniorů věří dennímu tisku a zpravodajským serverům. Na druhou stranu přes 60% seniorů pravidelně sleduje internetové servery a čtvrtina z nich se ke zprávám dostane přes e-mail či sociální sítě. Televizní zpravodajství sleduje přes 85% seniorů, ovšem opět pouze čtvrtina uvádí, že těmto zprávám věří. Drtivá většina lidí, si totiž informace, které se k nim dostanou, neověřuje. Zároveň každý čtvrtý senior přeposílá řetězové e-maily. Protože je tato generace snadno ohrozitelná dezinformacemi a manipulací, probíhají přednášky pro rozvoj digitální gramotnosti seniorů i v následujících termínech:

6. 10. v 18 hodin v Bratislavě – Berlinka – Věřte nevěřte slovům (Jedna babka povedala)
13. 10. od 18 hodin v Košicích – Kino Úsmev – Věřte nevěřte slovům (Jedna babka povedala)
15. 11. od 18 hodin v Brně – Literární kavárna Academia – Věřte nevěřte internetu

Podobným tématům se bude věnovat i nový celoroční cyklus seminářů Život v době informační, který v Centru Elpida, a následně v regionech napříč Českem, startuje v říjnu.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Foto Elpida

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Přerovské kino Hvězda zpřístupní svůj kryt civilní ochrany, vejde se...

pondělí, 1. října 2018, 19:30

Přerovské kino Hvězda, které je jedním ze tří biografů v republice, které sídlí v protiatomovém krytu, se chystá ke stému výročí...

Topná sezóna je oficiálně tady. Přečtěte si, na co se připravit a jak...

pondělí, 1. října 2018, 10:30

Dnes, v pondělí 1. října 2018, oficiálně začíná topná sezóna. Je důležité zkontrolovat, jak vypadají naše kotle a komíny po létě....

Česko si dnes připomíná Svatého Václava, patrona země

pátek, 28. září 2018, 10:30

Lidé v Česku si dnes připomenou památku svatého Václava. Hlavní akcí bude tradičně pouť ve Staré Boleslavi, kde byl středověký...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ochota Česka podílet se na řešení migrace se blíží nule, komentuje německý ministr vnitra

Připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace se podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera blíží nule. Tento dojem si odvezl ze své nedávné návštěvy Prahy. Řekl to na tiskové konferenci v Berlíně, kde se také jasně přihlásil k povinnosti zachraňovat migranty ze Středozemního moře.

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější podobě, říká řeporyjský starosta Pavel Novotný

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele celebrit. Od loňského roku vede pražskou městskou část Řeporyje jako starosta. Sám přiznává, že nyní zažívá jedno z nejšťastnějších životních období. Ruce pryč od bulváru ale nedává. Nutkání věnovat se žurnalistice stále přetrvává.

Fond životního prostředí pozastavil Agrofertu národní dotaci

Kvůli možnému střetu zájmů bývalého vlastníka Agrofertu premiéra Andreje Babiše (ANO) pozastavil náměstek Státního fondu životního prostředí Leo Steiner národní dotace pro podnik holdingu Agrofert - lihovar v Kutné Hoře. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny. Rozhodnutí se netýká evropských dotací, ale těch českých. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že o pozastavení proplacení společnost nemá informace.