Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Každý čtvrtý senior na Olomoucku přeposílá řetězové e-maily. Pomoci má čtvrteční přednáška v Olomouci

 
úterý, 2. října 2018, 19:00

Dnešní senioři mají kladný vztah k internetu. Více než polovina z těch, kdo mají k němu přístup, sleduje internetové zpravodajství. Čemu ale v dnešní době lze věřit a co je fakenews? S odpověďmi pomůže říjnová beseda v Olomouci.

Za účelem pomoci seniorům zorientovat se v prostředí internetu a informací, se koná cyklus besed Věřte nevěřte. Jejich cílem je naučit seniory rozpoznávat důvěryhodné zprávy a jak čelit reklamě a manipulaci. V Olomouci se beseda s názvem Věřte nevěřte novinářům uskuteční 4.října 2018 v Divadle na cucky a to v 19 hodin. Debatu bude moderovat Bára Šichánová z Radia Wave a zúčastní se Nikita Poljakov za Aktuálně.cz, investigativní novinář Jaroslav Kmenta, za bulvár Pavel Novotný a Jiří Hrabě z Elpidy. „Svou mnohaletou zkušenost s podporou kvalitní nezávislé žurnalistiky v různých koutech světa nyní zaměříme na podporu českých seniorů. Společně budeme na sérii vzdělávacích akcí v městech a obcích hledat způsoby, jak se v současném informačním šumu zorientovat,“ dodává Jaroslav Valůch, programový koordinátor ve společnosti Transitions.

Více o akci se dozvíte na oficiální události či na oficiálním webu.

Z průzkůmu ze září 2018 vyplývá, že pouze jedna čtvrtina olomouckých seniorů věří dennímu tisku a zpravodajským serverům. Na druhou stranu přes 60% seniorů pravidelně sleduje internetové servery a čtvrtina z nich se ke zprávám dostane přes e-mail či sociální sítě. Televizní zpravodajství sleduje přes 85% seniorů, ovšem opět pouze čtvrtina uvádí, že těmto zprávám věří. Drtivá většina lidí, si totiž informace, které se k nim dostanou, neověřuje. Zároveň každý čtvrtý senior přeposílá řetězové e-maily. Protože je tato generace snadno ohrozitelná dezinformacemi a manipulací, probíhají přednášky pro rozvoj digitální gramotnosti seniorů i v následujících termínech:

6. 10. v 18 hodin v Bratislavě – Berlinka – Věřte nevěřte slovům (Jedna babka povedala)
13. 10. od 18 hodin v Košicích – Kino Úsmev – Věřte nevěřte slovům (Jedna babka povedala)
15. 11. od 18 hodin v Brně – Literární kavárna Academia – Věřte nevěřte internetu

Podobným tématům se bude věnovat i nový celoroční cyklus seminářů Život v době informační, který v Centru Elpida, a následně v regionech napříč Českem, startuje v říjnu.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Foto Elpida

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Přerovské kino Hvězda zpřístupní svůj kryt civilní ochrany, vejde se...

pondělí, 1. října 2018, 19:30

Přerovské kino Hvězda, které je jedním ze tří biografů v republice, které sídlí v protiatomovém krytu, se chystá ke stému výročí...

Topná sezóna je oficiálně tady. Přečtěte si, na co se připravit a jak...

pondělí, 1. října 2018, 10:30

Dnes, v pondělí 1. října 2018, oficiálně začíná topná sezóna. Je důležité zkontrolovat, jak vypadají naše kotle a komíny po létě....

Česko si dnes připomíná Svatého Václava, patrona země

pátek, 28. září 2018, 10:30

Lidé v Česku si dnes připomenou památku svatého Václava. Hlavní akcí bude tradičně pouť ve Staré Boleslavi, kde byl středověký...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Rychlé železniční spojení Liberce s Prahou podle studie není možné, kraj to ale odmítá

Není žádnou novinkou, že Liberecký kraj se snaží zlepšit železniční dopravu z Liberce do Prahy. Zatím se ale nepodařilo ideální řešení najít. Podle studií proveditelnosti totiž není možné utvořit takové napojení, jaké kraj požaduje.

Policie stíhá pět fanoušků Jablonce. V kuklách po derby napadli příznivce Slovanu

Liberečtí kriminalisté zahájili trestní stíhání pěti fanoušků jabloneckého fotbalového klubu. Viní je z napadení skupinky příznivců libereckého Slovanu, ke kterému došlo po derby. Pětici za výtržnictví hrozí dva roky vězení.

VoteWatch: Čeští europoslanci patřili mezi ty s větším vlivem

Čeští europoslanci se v nyní končícím složení europarlamentu neztratili. Nezávislý bruselský server VoteWatch.eu, který dlouhodobě sleduje a analyzuje evropské politické dění, dnes zveřejnil svůj pohled na práci končícího europarlamentu. Kromě jiného z něj vyplývá, že při zohlednění velikosti země byli čeští europoslanci druhou nejvlivnější skupinou po Belgičanech a před Finy.