Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V olomouckém rozáriu instalují dělníci nové posezení, osvětlení i koše na tříděný odpad

 
čtvrtek, 8. listopadu 2018, 13:30

Nový mobiliář a osvětlení instalují dělníci v rozlehlém rozáriu, které bylo v sousedství historického centra Olomouce po náročné rekonstrukci otevřeno v roce 2016. Projekt bude stát zhruba 1,5 milionu korun. S úpravami se začne v listopadu a potrvají až do začátku prosince, sdělil náměstek technického úseku Výstaviště Flora Olomouc Jiří Svačinka.

Architekl navrhl židle, lavičky a lehátka

„Návštěvnická sezona v rozáriu pro letošní rok skončila, proto Výstaviště Flora Olomouc zahájila druhou fázi projektu architekta Zdeňka Sendlera, která spočívá v doplnění prostor o mobilní venkovní inventář a lepší osvětlení," uvedl Svačinka.

Architekt podle Svačinky navrhl venkovní sedací nábytek, jako jsou lavičky, židle či polohovací lehátka. Přibudou odpadkové koše na tříděný odpad a stojany na kola, uvedl Svačinka.

PSALI JSME: V rozáriu se vybuduje nový mobiliář. Bude stát 1,7 milionu korun

Mobiliář bude v rozáriu umístěn do ústředního prostoru návštěvnického centra a na parter, což je přízemní část areálu. „Veřejné osvětlení bude pak instalováno na hlavní komunikaci rozária. Jedná se o deset kusů svítidel a příslušné kabeláže," uvedl Svačinka.

Výstaviště Flora zároveň reklamovalo technické nedostatky, které se objevily po zprovoznění rozária. Reklamace se podle Svačinky týkají protékajících bazénků a odborníci také hledají nový způsob ukotvení stínících plachet.

První etapa za 24 milionů

Rozárium bylo v letech 2015 a 2016 rekonstruováno a první etapa jeho obnovy stála 24 milionů korun. Projekt byl financován s pomocí dotací Evropské unie. Oprava rozária tehdy zahrnovala výstavbu nového vstupního objektu, kanalizace, přípojky vody i prostoru pro odpočinek návštěvníků.

Dělníci vybudovali také podzemní nádrže na zadržování dešťové vody, která slouží k zavlažování záhonů růží. Rekonstruována byla umělá jezírka i betonové plochy. Součástí projektu bylo vybudování herní plochy pro pétanque i louky pro pořádání pikniků či posezení u grilu.

ČTĚTE TAKÉ: Olomoucké ulice jak je (ne)znáte - 17. listopadu

V dalších dvou fázích rekonstrukce, které jsou zatím pouze na papíře, by mělo být vybudováno zázemí rozária, obnovena zeleň a v plánu je také výstavba návštěvnického centra.

Areál olomouckého rozária je rozlohou 3,5 hektaru druhým největším prostorem svého druhu v České republice. Květinová sbírka růžové zahrady čítá zhruba 400 odrůd růží.

Napsal(a) ČTK | Foto archiv rozária
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

V rámci cvičení Zdroje 2018 proběhla simulace povodně na řekách...

čtvrtek, 8. listopadu 2018, 12:00

Vnitrostátní cvičení s názvem Zdroje 2018 proběhlo v Olomouci ve dnech 6. - 7. listopadu. Jednalo se o společné vnitrostátní...

Opilý cyklista jel v protisměru, poté co naboural do auta si šel dát...

čtvrtek, 8. listopadu 2018, 10:00

V Lipníku nad Bečvou na ulici Osecká ve směru na Osek jel včera po páté hodině odpoledne sedmačtyřicetiletý cyklista. Ten při...

Dnes ráno hořel kontejner v Aksamitově ulici. Pachatele policie...

čtvrtek, 8. listopadu 2018, 08:37

Dnes před čtvrtou hodinou ranní hořel před domem v ulici Aksamitova v Olomouci plastový kontejner na směsný odpad. Hasiči, které...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Tři pětiny Čechů jsou pro, aby manželství bylo i pro homosexuály

Zhruba tři pětiny lidí v Česku jsou pro, aby manželství mohli uzavírat také gayové a lesbické ženy. Proti se naopak staví třetina Čechů a Češek. Postoje se podle vzdělání příliš neliší. Podpora klesá s rostoucím věkem. Odpůrci nad podporovateli převládají jen mezi muži nad 45 let. Průměrný výsledek trojice průzkumů na tiskové konferenci k pokračování kampaně Jsme fér! představil sociolog Daniel Prokop.

Žena bude mít po více jak padesáti letech šanci zjistit, kdo je její otec. Rozhodl o tom Ústavní soud

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat její žalobu na určení otcovství. Původně řízení zastavil s vysvětlením, že justice už spor jednou řešila v 60. letech, a existuje proto takzvaná překážka věci rozsouzené. Žena ale poukazovala například na to, že v 60. letech justice neprovedla krevní test a že nyní by bylo možné využít spolehlivý test DNA.

Facebook zavřel manipulativní účty skrytě napojené na Rusko

Firma Facebook odstranila několik stovek stránek, účtů a skupin napojených na Rusko, které se na sociálních sítích facebook a instagram pod skrytou identitou dopouštěly manipulací. Společnost to dnes oznámila na svých webových stránkách. Zrušené účty byly podle jejího vyjádření skrytě napojeny na ruskou státní propagandistickou agenturu Sputnik.