Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Prostějově se příští rok rozjede bikesharing, kola si budou moci lidé zapůjčit na prvních patnáct minut zdarma

 
čtvrtek, 15. listopadu 2018, 15:00

Obyvatelé Prostějova se příští rok budou moci svézt po městě na zapůjčeném kole. Radnice plánuje, že na jaře zahájí zkušební provoz systému sdílení kol, takzvaný bikesharing.

Pilotní projekt bude stát několik set tisíc korun a poté se vyhodnotí. Včera to řekl primátor František Jura. Zkušební provoz bikesharingu by podle Jury měl trvat tři až čtyři měsíce. Vybraný provozovatel této služby na deseti místech Prostějova rozmístí zhruba stovku jízdních kol, které si lidé budou moci zapůjčit k jízdě po městě. Prvních patnáct minut jízdy by ve zkušební fázi mělo být zdarma.

Radnice díky pilotnímu projektu zjistí, jaký bude o tuto novou službu v Prostějově zájem. Magistrát kvůli tomuto projektu už zřídil pracovní skupinu. „Službu vyhodnotíme a rozhodneme, jak půjdeme dál," podotkl Jura, podle nějž se sdílení jízdních kol postupně rozjíždí například v Olomouci či Ostravě a službu zavádějí i menší města. Pracovní skupina by po zkušebním provozu měla příští rok pro radní a zastupitele vypracovat návrh finančního modelu provozu bikesharingu na území Prostějova.

Podle Jury připadá v úvahu i varianta, že město službu po vzoru Ostravy zaplatí ze svého rozpočtu, aby podpořilo cyklistickou dopravu. „Podle mě je to ideální pro dopravu po městě, protože Prostějov je městem cyklistů. Jsme schopni za 15 či 20 minut, a někdo možná i dříve, projet z jedno konce města na druhý," podotkl Jura.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Muž plánoval společné bydlení se ženou z internetu, ukázalo se však,...

čtvrtek, 15. listopadu 2018, 13:30

Třiadvacetiletý mladík si přes internet psal s mužem, který se ovšem vydával za ženu. Podvodník z mladíka nakonec vylákal peníze...

Nová aplikace pomůže při cestování Olomouckým krajem, můžete i...

čtvrtek, 15. listopadu 2018, 12:00

Nová aplikace vám pomůže snadno vyhledat dopravní spojení v Olomouckém kraji. Také si můžete jednoduše zjistit cenu jízdného nebo...

Řidiče náklaďáku přemohl mikrospánek, najel na chodník a naboural do...

čtvrtek, 15. listopadu 2018, 10:30

Za včerejší ranní nehodu mohl mikrospánek. Řidič náklaďáku jel ve směru do centra města, jenže vlivem mikrospánku přejel vlevo...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.

VÝSTRAHA: Meteorologové varují před vydatným deštěm, od středy platí povodňová pohotovost

Během středy bude vydatně pršet. Celkem může napršet až 75 milimetrů, v Jizerkách dokonce až 100 mm. Déšť může zvednout hladiny řek.

Hru o trůny sledovali i na Ministerstvu zahraničních věcí, dnes vyzradili konec

Seriál Hra o trůny poslední týdny doslova hýbal světem. Zejména tím na sociálních sítích. Vše samozřejmě vyvrcholilo dlouho očekávaným posledním dílem. I v Česku každý díl seriálu hltaly desetitisíce fanoušků. Mezi nimi třeba i Ministerstvo zahraničních věcí.