Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Přes dvě stě tisíc lidí letos navštívilo památky v Olomouckém kraji

 
úterý, 20. listopadu 2018, 09:00

Památky v Olomouckém kraji pod správou Národního památkového ústavu navštívilo od ledna do konce října 202 562 lidí. Je to o 5143 méně než loni.

Sezonu hodnotí správci památek jako úspěšnou a srovnatelnou s tou minulou, informovala mluvčí kroměřížského pracoviště NPÚ Dagmar Šnajdarová. Řada hradů a zámků však sezonu s koncem října nekončí, na vánoční období i konec roku chystají řadu akcí včetně jarmarků či prohlídek. O něco vyšší návštěvnost zaznamenal hrad Šternberk, kam přišlo 30 406 lidí, což je téměř o 600 více než loni. Návštěvníky neodradila ani rekonstrukce hradeb zahájená na konci roku 2017 a pokračovala po celou návštěvnickou sezonu.

V rámci prací došlo ke statickému zajištění, odvodnění, doplnění uvolněných částí a vyspárování celého masivu hradeb. Součástí byly i úpravy terénu v okolí hradeb. Objem stavebních prací byl zhruba osm milionů korun," uvedla mluvčí kroměřížské pobočky NPÚ. Mírný propad, zhruba o 400 návštěvníků, zaznamenal naopak hrad Bouzov, který patří mezi nejnavštěvovanější památky na střední Moravě. Do konce října tam dorazilo 108 186 lidí.

Hrad byl potřetí otevřen už na začátku března a sezona trvá do konce listopadu. Otevřeno je navíc denně včetně pondělí. „Novinkou letošního podzimu byly večerní prohlídky zaměřené na lovecké tradice, myslivost, podzimní výzdobu a ochutnávku tradičních zvěřinových jídel," doplnila Šnajdarová. Na zámek Velké Losiny letos zamířilo 34 727 lidí, což je zhruba stejně jako loni. Letos poprvé jim byl představen nově instalovaný pánský pokoj z 19. století a nový okruh společné trasy Žerotínové a Lichteinsteinové na Losinách. Propad v návštěvnosti zaznamenal nejvíce zámek Jánský vrch v Javorníku na Jesenicku, kam přijelo téměř 26.000 lidí, zhruba o 3000 méně než loni.

Soubor staveb lidové architektury v Příkazích si nenechalo ujít 3290 lidí, o 2000 méně než loni. Do konce letošního roku památky v kraji chystají adventní prohlídky, vánoční dílny či jarmarky. Bouzov bude mít tradičně otevřeno i na Štědrý den, chybět nebude ani nadílka v Rytířském sále. Program chystají památky také na Silvestra. Hrad Šternberk na tento den připravuje nejen prohlídky po vánočně nazdobeném hradu, ale i závod v orientačním běhu s názvem Silvestrovské kufrování.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

V příštím roce čeká Prostějov modernizace dopravního terminálu v...

úterý, 20. listopadu 2018, 07:30

Více než třicet milionů korun plánuje příští rok investovat prostějovská radnice do modernizace dopravního terminálu veřejné...

Policisté kontrolovali myslivce, nezjistili žádná pochybení

pondělí, 19. listopadu 2018, 22:00

V sobotu 17. listopadu kontrolovala policie honitbu v Bludově na Šumpersku. Policie zjišťovala, zda u sebe myslivci mají potřebné...

Štěně k Vánocům? Živý dárek pod stromeček zvažte a buďte ostražití

pondělí, 19. listopadu 2018, 20:30

Děti umí skvěle naléhat, zvláště před Vánoci. Když si vezmou do hlavy, že chtějí pod stromečkem najít štěně, jsou schopni dnes a...

V Šantovce si lidé budou moci nechat vyšetřit plíce, zítra totiž bude...

pondělí, 19. listopadu 2018, 19:00

Nenápadná, ale o to více nebezpečná. Taková je chronická obstrukční plicní nemoc zvaná CHOPN. Na její následky zemřou ročně...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

Na internetu se objevila falešná aplikace, která se vydává za populární nástroj pro úpravu fotografií FaceApp. Mobilní zařízení uživatelů infikuje programem pro nevyžádanou reklamu MobiDash. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab. Aplikace FaceApp od ruských vývojářů Wireless Lab se stala v posledních týdnech hitem. Pomocí nástrojů umělé inteligence dokáže vyfotografovanou osobu nechat zestárnout, omládnout, nebo dokonce změnit pohlaví. V souvislosti s ní se ale objevilo i varování před narušením soukromí, protože aplikace posílá fotografie k úpravě na servery mimo zařízení uživatele.

Polský zákazník skoupil jízdenky na celý vlak

Nespokojený zákazník polských drah vynaložil tisíce zlotých a hodiny svého času, aby skoupil jízdenky na celý vlak, a to jen proto, aby je hned následující den zkusil vrátit. To vše udělal kvůli tomu, aby na sociálních sítích předvedl, jak byrokraticky se státní dráhy chovají k cestujícím. A železnice se nechala vyprovokovat, napsal polský list Gazeta Wyborcza.

KOMENTÁŘ: Spasíbo, soudruzi! Za nejlepší digitální osvětu posledních let

Chceš vidět, jak budeš vypadat za 40 let? Na. “Tyjo, celý můj tata. Neskutečný, to musí vidět ostatní!!”