Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Přes dvě stě tisíc lidí letos navštívilo památky v Olomouckém kraji

 
úterý, 20. listopadu 2018, 09:00

Památky v Olomouckém kraji pod správou Národního památkového ústavu navštívilo od ledna do konce října 202 562 lidí. Je to o 5143 méně než loni.

Sezonu hodnotí správci památek jako úspěšnou a srovnatelnou s tou minulou, informovala mluvčí kroměřížského pracoviště NPÚ Dagmar Šnajdarová. Řada hradů a zámků však sezonu s koncem října nekončí, na vánoční období i konec roku chystají řadu akcí včetně jarmarků či prohlídek. O něco vyšší návštěvnost zaznamenal hrad Šternberk, kam přišlo 30 406 lidí, což je téměř o 600 více než loni. Návštěvníky neodradila ani rekonstrukce hradeb zahájená na konci roku 2017 a pokračovala po celou návštěvnickou sezonu.

V rámci prací došlo ke statickému zajištění, odvodnění, doplnění uvolněných částí a vyspárování celého masivu hradeb. Součástí byly i úpravy terénu v okolí hradeb. Objem stavebních prací byl zhruba osm milionů korun," uvedla mluvčí kroměřížské pobočky NPÚ. Mírný propad, zhruba o 400 návštěvníků, zaznamenal naopak hrad Bouzov, který patří mezi nejnavštěvovanější památky na střední Moravě. Do konce října tam dorazilo 108 186 lidí.

Hrad byl potřetí otevřen už na začátku března a sezona trvá do konce listopadu. Otevřeno je navíc denně včetně pondělí. „Novinkou letošního podzimu byly večerní prohlídky zaměřené na lovecké tradice, myslivost, podzimní výzdobu a ochutnávku tradičních zvěřinových jídel," doplnila Šnajdarová. Na zámek Velké Losiny letos zamířilo 34 727 lidí, což je zhruba stejně jako loni. Letos poprvé jim byl představen nově instalovaný pánský pokoj z 19. století a nový okruh společné trasy Žerotínové a Lichteinsteinové na Losinách. Propad v návštěvnosti zaznamenal nejvíce zámek Jánský vrch v Javorníku na Jesenicku, kam přijelo téměř 26.000 lidí, zhruba o 3000 méně než loni.

Soubor staveb lidové architektury v Příkazích si nenechalo ujít 3290 lidí, o 2000 méně než loni. Do konce letošního roku památky v kraji chystají adventní prohlídky, vánoční dílny či jarmarky. Bouzov bude mít tradičně otevřeno i na Štědrý den, chybět nebude ani nadílka v Rytířském sále. Program chystají památky také na Silvestra. Hrad Šternberk na tento den připravuje nejen prohlídky po vánočně nazdobeném hradu, ale i závod v orientačním běhu s názvem Silvestrovské kufrování.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

V příštím roce čeká Prostějov modernizace dopravního terminálu v...

úterý, 20. listopadu 2018, 07:30

Více než třicet milionů korun plánuje příští rok investovat prostějovská radnice do modernizace dopravního terminálu veřejné...

Policisté kontrolovali myslivce, nezjistili žádná pochybení

pondělí, 19. listopadu 2018, 22:00

V sobotu 17. listopadu kontrolovala policie honitbu v Bludově na Šumpersku. Policie zjišťovala, zda u sebe myslivci mají potřebné...

Štěně k Vánocům? Živý dárek pod stromeček zvažte a buďte ostražití

pondělí, 19. listopadu 2018, 20:30

Děti umí skvěle naléhat, zvláště před Vánoci. Když si vezmou do hlavy, že chtějí pod stromečkem najít štěně, jsou schopni dnes a...

V Šantovce si lidé budou moci nechat vyšetřit plíce, zítra totiž bude...

pondělí, 19. listopadu 2018, 19:00

Nenápadná, ale o to více nebezpečná. Taková je chronická obstrukční plicní nemoc zvaná CHOPN. Na její následky zemřou ročně...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jeden z obviněných z vraždy Kuciaka a Kušnírové žádal o odpuštění

Jeden z obviněných z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové dopisem z vězení požádal pozůstalé o odpuštění. Deníku Pravda to potvrdila Zlatica Kušnírová, matka zavražděné dívky, která zároveň prohlásila, že odpustit nedokáže.

Janek Rubeš: Města se nemají přizpůsobovat turismu. Místní nepotřebují trdelník ani absint

Společně s Honzou Mikulkou natáčí turistický průvodce ,,Honest Guide", který na platformě YouTube sledují statisíce turistů, kteří míří do Prahy. Neukazují jen krásná zákoutí hlavního města, ale i temnější stránku Prahy, kdy vás může kdokoliv okrást. Drbna nyní ve svém rozhovoru vyzpovídala Janka Rubeše.

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela o elektronických komunikacích, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen. Předloha nyní zamíří k posouzení do hospodářského výboru. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.