Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lidé chtějí zabránit demolici historické nádražní budovy v Náměšti na Hané, stojí tam od roku 1883

 
čtvrtek, 22. listopadu 2018, 13:30

Petici za zachování staré nádražní budovy v Náměšti na Hané na Olomoucku zorganizovala skupina nadšenců, kteří nesouhlasí s rozhodnutím Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) nemovitost z konce 19. století zbourat a ve stanici postavit zastávku.

Zájemce chtěl budovu odkoupit a vybudovat v ní muzeum

Fanoušci železnice už dříve připravili projekt nového využití nádražní budovy. Nádražní budova není podle SŽDC využívána k řízení provozu vlaků a navíc je ve špatném technickém stavu. O nemovitost nemá nikdo vážný zájem, takže nezbývá než ji zbourat, uvádí SŽDC. Iniciátor petice Martin Kašpar řekl, že chtěl budovu od SŽDC odkoupit a vybudovat v ní s pomocí finanční sbírky muzeum místní železnice, avšak s návrhem nepochodil.

Pražské vedení SŽDC mi odpovědělo, že jedno železniční muzeum už je v Olomouci. Nápad se jim nelíbil," uvedl Kašpar. V nádražní budově by podle něj mohla být také půjčovna kol či expozice zaměřená na řemeslníky zdejšího regionu, jehož hlavním lákadlem je zámek v Náměšti na Hané.

Třetina lidí tam jede vlakem. To znamená, že deset tisíc lidí kolem nádraží ročně projde," řekl Kašpar. SŽDC se podle mluvčí Kateřiny Šubové pro demolici nádražní budovy rozhodla kvůli tomu, že pro ni nenašla další využití a nebyl předložen projekt zaručující zdárnou revitalizaci nemovitosti. Chystaná demolice byla projednána s vedením obce.

Nádražní budova je údajně ve špatném technickém stavu

V minulosti byla Náměšť na Hané vedena jako trvale obsazená železniční stanice, nicméně s vývojem automatizace řízení provozu byla změněna na železniční zastávku. Ani v budoucnu se nepředpokládá opětovné obsazení stanice zaměstnanci SŽDC či zaměstnanci jakéhokoliv dopravce," uvedla Šubová.

O dalším využití budovy, například pro řízení provozu nebo bydlení, se vzhledem k jejímu technickému vybavení a stavu podle Šubové neuvažuje. „V nedávné době jsme ve spolupráci se starostkou obce iniciovali návrh na prodej bývalé výpravní budovy cizímu subjektu. Mezi třemi přihlášenými byl i spolek usilující o zachování nádražní budovy představovaný panem Martinem Kašparem," uvedla Šubová.

Iniciátor petice doufá, že se podaří budovu zachránit před zbouráním

Všichni zájemci si nádražní budovu podle Šubové důkladně prohlédli a poté od svého záměru ustoupili. „Došlo se k jednoznačnému názoru, že objekt je z hlediska jeho stavebního stavu vhodnější zbourat. Po určité době se opakovaně ozval pan Martin Kašpar, který se znovu pokouší oživit myšlenky na provozování objektu. Nemá však vůbec vyjasněný zdroj financování a veškeré potřebné náležitosti. Po schůzkách jsme se vždy dohodli, nicméně v současné době se ozval potřetí. Jeho návrh není z pohledu SŽDC realizovatelný," dodala Šubová.

Kašpar tvrdí, že se organizované prohlídky nádražní budovy v Náměšti na Hané nezúčastnil a na nabídku nedostal od ŠZDC jednoznačnou odpověď. „Chtěl jsem, ať jasně řeknou, zda budovu prodají za 300 tisíc korun, nebo ne," podotkl Kašpar. Nyní proto sepsal petici proti chystanému zbourání nádražní budovy. Ještě je možnost veřejného tlaku," dodal.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Zachraňme nádraží v Náměšti na Hané

Kam dál?

Řidička jela příliš rychle, auto po smyku skončilo na střeše. Ona i...

čtvrtek, 22. listopadu 2018, 11:00

K dopravní nehodě osobního auta vyjížděla policie ve středu 21. listopadu před šestou hodinou ranní. Třiačtyřicetiletá řidička...

Započala stavba nového oddělení LDN v prostějovské nemocnici,...

čtvrtek, 22. listopadu 2018, 10:30

Stavbu nového lůžkového oddělení pro dlouhodobě nemocné a pacienty vyžadující paliativní péči zahájila v jedné ze svých budov...

Most přes dálnici D46 čeká rekonstrukce, jeho špatný stav by mohl...

čtvrtek, 22. listopadu 2018, 10:00

Opravit silniční most přes dálnici D46 v okrajové části Žešov plánuje prostějovská radnice. Mostní konstrukce je totiž podle...

Za brutální vraždu bezdomovce poslal soud vraha na sedmnáct let do...

čtvrtek, 22. listopadu 2018, 09:00

Za ubití bezdomovce v Olomouci potrestal včera olomoucký krajský soud padesátiletého Zdeňka Zahradníka sedmnácti lety vězení.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pokud Petříček nebude místopředsedou ČSSD, zváží odchod z vlády

Pokud březnový sjezd ČSSD nezvolí ministra zahraničí Tomáše Petříčka místopředsedou strany, zváží setrvání ve vládní funkci. Neúspěch na sjezdu by vnímal jako signál, že jeho politika nemá ve straně dostatečnou podporu. Na sjezdu chce prosazovat moderní levicovou politiku, v případě zvolení místopředsedou by pak chtěl ve vládě razantněji prosazovat priority ČSSD vůči hnutí ANO.

Z představenstva Seznamu odchází jeho majitel Ivo Lukačovič

Majitel tuzemské internetové jedničky Seznam.cz Ivo Lukačovič opouští pozici předsedy představenstva společnosti a nadále nebude ani jeho členem. Lukačovič se bude věnovat svým globálním projektům, zejména aplikaci pro předpověď počasí Windy.com, a nadále zůstává jediným majitelem Seznamu. Firma to uvedla na svém blogu.

RECENZE: Kamasi Washington fanouškům naservíroval další epické album

Kamasi Washington je borec… blázen… nebo zkrátka megaloman. Točit tak obsáhlé desky, to se už v dnešním hudebním světě, který čím dál tím víc alba jako taková odsouvá na vedlejší kolej, příliš nevidí. Na 173 minut dlouhý debut Epic navazuje deskou delší o dalších 10 minut. Dostala název Heaven & Earth a je opět naprosto mocným dílem.