Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lidé chtějí zabránit demolici historické nádražní budovy v Náměšti na Hané, stojí tam od roku 1883

 
čtvrtek, 22. listopadu 2018, 13:30

Petici za zachování staré nádražní budovy v Náměšti na Hané na Olomoucku zorganizovala skupina nadšenců, kteří nesouhlasí s rozhodnutím Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) nemovitost z konce 19. století zbourat a ve stanici postavit zastávku.

Zájemce chtěl budovu odkoupit a vybudovat v ní muzeum

Fanoušci železnice už dříve připravili projekt nového využití nádražní budovy. Nádražní budova není podle SŽDC využívána k řízení provozu vlaků a navíc je ve špatném technickém stavu. O nemovitost nemá nikdo vážný zájem, takže nezbývá než ji zbourat, uvádí SŽDC. Iniciátor petice Martin Kašpar řekl, že chtěl budovu od SŽDC odkoupit a vybudovat v ní s pomocí finanční sbírky muzeum místní železnice, avšak s návrhem nepochodil.

Pražské vedení SŽDC mi odpovědělo, že jedno železniční muzeum už je v Olomouci. Nápad se jim nelíbil," uvedl Kašpar. V nádražní budově by podle něj mohla být také půjčovna kol či expozice zaměřená na řemeslníky zdejšího regionu, jehož hlavním lákadlem je zámek v Náměšti na Hané.

Třetina lidí tam jede vlakem. To znamená, že deset tisíc lidí kolem nádraží ročně projde," řekl Kašpar. SŽDC se podle mluvčí Kateřiny Šubové pro demolici nádražní budovy rozhodla kvůli tomu, že pro ni nenašla další využití a nebyl předložen projekt zaručující zdárnou revitalizaci nemovitosti. Chystaná demolice byla projednána s vedením obce.

Nádražní budova je údajně ve špatném technickém stavu

V minulosti byla Náměšť na Hané vedena jako trvale obsazená železniční stanice, nicméně s vývojem automatizace řízení provozu byla změněna na železniční zastávku. Ani v budoucnu se nepředpokládá opětovné obsazení stanice zaměstnanci SŽDC či zaměstnanci jakéhokoliv dopravce," uvedla Šubová.

O dalším využití budovy, například pro řízení provozu nebo bydlení, se vzhledem k jejímu technickému vybavení a stavu podle Šubové neuvažuje. „V nedávné době jsme ve spolupráci se starostkou obce iniciovali návrh na prodej bývalé výpravní budovy cizímu subjektu. Mezi třemi přihlášenými byl i spolek usilující o zachování nádražní budovy představovaný panem Martinem Kašparem," uvedla Šubová.

Iniciátor petice doufá, že se podaří budovu zachránit před zbouráním

Všichni zájemci si nádražní budovu podle Šubové důkladně prohlédli a poté od svého záměru ustoupili. „Došlo se k jednoznačnému názoru, že objekt je z hlediska jeho stavebního stavu vhodnější zbourat. Po určité době se opakovaně ozval pan Martin Kašpar, který se znovu pokouší oživit myšlenky na provozování objektu. Nemá však vůbec vyjasněný zdroj financování a veškeré potřebné náležitosti. Po schůzkách jsme se vždy dohodli, nicméně v současné době se ozval potřetí. Jeho návrh není z pohledu SŽDC realizovatelný," dodala Šubová.

Kašpar tvrdí, že se organizované prohlídky nádražní budovy v Náměšti na Hané nezúčastnil a na nabídku nedostal od ŠZDC jednoznačnou odpověď. „Chtěl jsem, ať jasně řeknou, zda budovu prodají za 300 tisíc korun, nebo ne," podotkl Kašpar. Nyní proto sepsal petici proti chystanému zbourání nádražní budovy. Ještě je možnost veřejného tlaku," dodal.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Zachraňme nádraží v Náměšti na Hané

Kam dál?

Započala stavba nového oddělení LDN v prostějovské nemocnici,...

čtvrtek, 22. listopadu 2018, 10:30

Stavbu nového lůžkového oddělení pro dlouhodobě nemocné a pacienty vyžadující paliativní péči zahájila v jedné ze svých budov...

Most přes dálnici D46 čeká rekonstrukce, jeho špatný stav by mohl...

čtvrtek, 22. listopadu 2018, 10:00

Opravit silniční most přes dálnici D46 v okrajové části Žešov plánuje prostějovská radnice. Mostní konstrukce je totiž podle...

Za brutální vraždu bezdomovce poslal soud vraha na sedmnáct let do...

čtvrtek, 22. listopadu 2018, 09:00

Za ubití bezdomovce v Olomouci potrestal včera olomoucký krajský soud padesátiletého Zdeňka Zahradníka sedmnácti lety vězení.

Na silnicích v Olomouckém kraji se tvoří ledovka, jeďte opatrně!

čtvrtek, 22. listopadu 2018, 07:30

Na ledovku i zmrzlé zbytky rozbředlého sněhu si dnes ráno musí dát pozor řidiči ve vyšších polohách Olomouckého kraje.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jeden z obviněných z vraždy Kuciaka a Kušnírové žádal o odpuštění

Jeden z obviněných z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové dopisem z vězení požádal pozůstalé o odpuštění. Deníku Pravda to potvrdila Zlatica Kušnírová, matka zavražděné dívky, která zároveň prohlásila, že odpustit nedokáže.

Janek Rubeš: Města se nemají přizpůsobovat turismu. Místní nepotřebují trdelník ani absint

Společně s Honzou Mikulkou natáčí turistický průvodce ,,Honest Guide", který na platformě YouTube sledují statisíce turistů, kteří míří do Prahy. Neukazují jen krásná zákoutí hlavního města, ale i temnější stránku Prahy, kdy vás může kdokoliv okrást. Drbna nyní ve svém rozhovoru vyzpovídala Janka Rubeše.

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela o elektronických komunikacích, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen. Předloha nyní zamíří k posouzení do hospodářského výboru. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.