Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hrad Šternberk čeká velká oprava za 50 milionů korun

 
pátek, 21. prosince 2018, 21:00

Bezmála 50 milionů korun bude do roku 2021 stát rozsáhlá rekonstrukce státního hradu ve Šternberku na Olomoucku. Bude financována z dotace, kterou Národní památkový ústav získal z evropských fondů a státního rozpočtu. Restaurátoři ve šternberském hradu zároveň opraví unikátní soubor 13 kachlových kamen, která poté budou zahrnuta do prohlídkových okruhů. Rekonstrukce kamen přijde na dalších 1,5 milionu korun. Novinářům to dnes ve Šternberku řekl ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).

Podle něj budou opraveny některé hradní budovy, které jsou v havarijním stavu. Počítá se také s restaurátorskými pracemi. Projekt zároveň počítá s revitalizací a využitím přilehlého parku i obnovou strážního domku, jenž přímo navazuje na městskou památkovou zónu a je vstupní branou do areálu hradu. Po rekonstrukci bude domek sloužit k prodeji vstupenek a bude v něm zřízeno informační centrum.

„Připravovaný projekt obnovuje vybrané části areálu hradu Šternberk, které jsou z technického hlediska ve velmi špatném až havarijním stavu. Realizací obou projektů se výrazně zlepší technický stav této nádherné národní kulturní památky a zvýší se atraktivita města i olomouckého regionu," uvedl Staněk.

Kachlová kamna z 19. století a začátku 20. století jsou nyní podle Staňka ve velmi špatném technickém stavu, který by se bez opravy dál zhoršoval. Při jejich rekonstrukci budou odstraněny například praskliny či zkorodované kovové prvky. Opraveny budou i předchozí nekvalitní a neodborné opravy kamen. "Kamna byla svezena z celé Evropy, například Itálie, Německa či Švýcarka," podotkla kastelánka Helena Gottwaldová

Podle Petra Šubíka z Národního památkového ústavu díky připravené rekonstrukci vznikne na šternberském hradu nová samostatná expozice i prohlídková trasa. Šternberský starosta Stanislav Orság (ODS) je rád, že hrad v příštích letech čeká rozsáhlá rekonstrukce. „Je to největší a nejvýznamnější turistický cíl ve městě," řekl novinářům Orság.

Hrad do města každoročně přiláká desítky tisíc návštěvníků. Prosperují díky němu místní podnikatelé z oblasti ubytování, gastronomie či obchodu. „Je to (rekonstrukce hradu) pro nás velmi dobrá a příznivá zpráva. Možná i dáreček k Vánocům pro město a turisty," dodal Orság.

Hrad Šternberk založil v polovině 13. století Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka, příslušník starého českého šlechtického rodu. První písemný záznam o hradu je v listině z roku 1269. Z obranného sídla byl hrad v 70. letech 14. století přestavěn a rozšířen. Biskup Albert II. ze Šternberka využíval hrad jako svou rezidenci. Biskup nechal hradní kapli vyzdobit ve stylu panujícím tehdy na dvoře Karla IV. Areál je velmi členitý a rozlehlý. Hrad zdobí bohatá výzdoba od gotiky až po secesi.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Hasiči zasahovali u požáru chatky, ve které spal majitel. Za...

pátek, 21. prosince 2018, 19:00

Dnes ráno zasahovaly čtyři jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů u požáru chatky ve Vikýřovicích. Uvnitř chatky spal muž.

Zloděj vykradl kufr auta na parkovišti u obchodu. Odnesl si notebook,...

pátek, 21. prosince 2018, 17:00

Neznámý pachatel se včera večer dostal do neuzamčeného kufru auta značky Ford na parkovišti u marketu, který se nachází v ulici...

Ve věku 84 let zemřela v úterý herečka Jana Štěpánková

pátek, 21. prosince 2018, 15:29

V úterý zemřela po těžké nemoci ve věku 84 let herečka Jana Štěpánková. Rodina a blízcí přátelé se s ní naposledy rozloučili...

Z jedoucího auta vyskočil ven řidič a spolujezdec. Auto jelo dál a...

pátek, 21. prosince 2018, 15:00

V Drahanovicích došlo včera odpoledne k dopravní nehodě. Řidič a spolujezdec vyskočili z jedoucího auta ven. Proč k nehodě došlo...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.