Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zvýšení cen za vodu, nájem, odpad a teplo čeká v příštím roce obyvatele Olomouckého kraje

 
neděle, 23. prosince 2018, 13:00

Obyvatelé některých měst v Olomouckém kraji zaplatí příští rok více za pitnou vodu či nájemné. Někde podraží také teplo či roční poplatky za svoz a likvidaci komunálního odpadu.

Za pitnou vodu si připlatíme

Pitná voda příští rok zdraží na Olomoucku a Prostějovsku, kde dodávky zajišťuje Moravská vodárenská. Na Olomoucku od ledna cena metru krychlového vody bez patnáctiprocentní DPH vzroste o 1,51 koruny z letošních 72,41 koruny na 73,92 koruny. S DPH bude cena činit 85,01 koruny. Na Prostějovsku se cena metru krychlového pitné vody od 1. ledna zvýší o tři koruny z letošních 74,99 koruny na 77,99 koruny. Spolu s DPH tam lidé zaplatí 89,69 koruny.

V Přerově se zvedne poplatek za svoz komunálního odpadu

Za svoz komunálního odpadu budou příští rok platit více peněz obyvatelé Přerova. Roční poplatek bude činit 700 korun, tedy o 50 korun více než letos. Cena této služby se v Přerově zvýšila po pěti letech. Poplatek za odpad zvedly na Přerovsku také Hranice či Kojetín. V Olomouci zůstane poplatek na letošní úrovni 660 korun. Poplatek za odpad radnice naposledy zvýšila v roce 2013, a to po devíti letech. Dříve platili obyvatelé Olomouce 492 korun. Poplatek za odpad se příští rok nezvýší ani v nedalekém Šternberku, činit tam bude 550 korun.

Na jaře se zvýší nájemné v Olomouci

V Olomouci se ale příští rok na jaře zvýší nájemné. Měsíční nájemné v městských bytech v Olomouci nyní činí 84 korun za metr čtvereční a u malometrážních bytů je sazba 90 korun. Lidé v bytech zvláštního určení, což jsou byty bezbariérové a byty v domech s pečovatelskou službou, za jedem metr měsíčně platí 53 korun a u malometrážních bytů je sazba o pět korun vyšší. U standardních městských bytů se od března měsíční sazba za metr čtvereční zvýší o 20 korun, u bytů zvláštního určení o deset korun. „Správa nemovitostí, která se o přibližně 900 městských bytů stará, v minulých letech opakovaně navrhovala mírné navýšení nájemného, jednoduše proto, že potřebuje prostředky na údržbu domů. Předchozí vedení města ale toto její volání nevyslyšelo, přitom investovat do rekonstrukcí městského bytového fondu je nezbytné," uvedl primátorův náměstek Matouš Pelikán (KDU-ČSL).

Teplo bude dražší v Jeseníku a Šumperku

V Jeseníku a Šumperku příští rok mírně vzrostou ceny tepla, které dodává firma Sateza. „Cena tepla je nejvíce ovlivňována vstupem energetických položek, v našem případě nejvíce cenou zemního plynu, dále elektrické energie a vody. Všechny tyto položky pro příští rok zdražují, v případě silové části ceny elektrické energie poměrně významně," řekl ředitel společnosti Sateza Roman Macek. Díky včasnému nákupu těchto komodit vyjma vody Sateza příští rok kalkulované ceny tepla zvýší v průměru o tři procenta. Výrazný cenový nárůst by podle Macka neměl být ani v roce 2020. Vyšší ceny tepla na příští rok už oznámila Domovní správa Prostějov.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Silničáři vyzývají řidiče k opatrnosti kvůli větru a dešťovým...

neděle, 23. prosince 2018, 10:00

Ve vyšších polohách Jesenicka a Šumperska leží na silnicích místy uježděná vrstva sněhu, která však někde taje. Ostatní silnice v...

Zloděj se vloupal do skladu potravin, odkud si odnesl nástěnné...

sobota, 22. prosince 2018, 18:00

Mezi 5. až 20. prosincem vnikl neznámý pachatel do technického skladu potravin v obci Soběchleby. Z místa ukradl dřevorytiny.

Volejbalistky v posledním zápasu tohoto roku porazily hladce Přerov...

sobota, 22. prosince 2018, 16:00

Předehrávkou 15. extraligového kola zakončily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc soutěžní rok 2018. V domácím střetnutí...

Od pátku u Moravy utichly stroje. Znovu začnou dělníci na...

sobota, 22. prosince 2018, 14:00

Od pátku 21. prosince můžou obyvatelé ulic kolem koryta řeky Moravy spát klidněji. Stavební práce na protipovodňových opatřeních...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

RECENZE: Kamasi Washington fanouškům naservíroval další epické album

Kamasi Washington je borec… blázen… nebo zkrátka megaloman. Točit tak obsáhlé desky, to se už v dnešním hudebním světě, který čím dál tím víc alba jako taková odsouvá na vedlejší kolej, příliš nevidí. Na 173 minut dlouhý debut Epic navazuje deskou delší o dalších 10 minut. Dostala název Heaven & Earth a je opět naprosto mocným dílem.

Liberec kvůli Czaroteku přijme novou vyhlášku. Jen zkoumám reakce, říká pořadatel události

Velký rozruch vzbudila informace, že se na konec dubna do Krásné Studánky opět chystá Czarotek. Na radnici i Liberecký kraj píší desítky rozhořčených obyvatel, kteří ještě mají v živé paměti loňský pětidenní tekkno maraton. Liberec se ale chce lépe bránit, v příštích dnech má schválit novou vyhlášku o pořádání podobných kulturních akcí.

ÚOHS uložil Finančnímu analytickém úřadu pokutu čtvrt milionu korun za podezřelou zakázku

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 250 tisíc korun pro Finanční analytický úřad ministerstva financí. Podle dřívějšího rozhodnutí ÚOHS chyboval finanční úřad při zadávání veřejné zakázky na dodávku softwaru za 10,5 milionu korun v roce 2017.