Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zvýšení cen za vodu, nájem, odpad a teplo čeká v příštím roce obyvatele Olomouckého kraje

 
neděle, 23. prosince 2018, 13:00

Obyvatelé některých měst v Olomouckém kraji zaplatí příští rok více za pitnou vodu či nájemné. Někde podraží také teplo či roční poplatky za svoz a likvidaci komunálního odpadu.

Za pitnou vodu si připlatíme

Pitná voda příští rok zdraží na Olomoucku a Prostějovsku, kde dodávky zajišťuje Moravská vodárenská. Na Olomoucku od ledna cena metru krychlového vody bez patnáctiprocentní DPH vzroste o 1,51 koruny z letošních 72,41 koruny na 73,92 koruny. S DPH bude cena činit 85,01 koruny. Na Prostějovsku se cena metru krychlového pitné vody od 1. ledna zvýší o tři koruny z letošních 74,99 koruny na 77,99 koruny. Spolu s DPH tam lidé zaplatí 89,69 koruny.

V Přerově se zvedne poplatek za svoz komunálního odpadu

Za svoz komunálního odpadu budou příští rok platit více peněz obyvatelé Přerova. Roční poplatek bude činit 700 korun, tedy o 50 korun více než letos. Cena této služby se v Přerově zvýšila po pěti letech. Poplatek za odpad zvedly na Přerovsku také Hranice či Kojetín. V Olomouci zůstane poplatek na letošní úrovni 660 korun. Poplatek za odpad radnice naposledy zvýšila v roce 2013, a to po devíti letech. Dříve platili obyvatelé Olomouce 492 korun. Poplatek za odpad se příští rok nezvýší ani v nedalekém Šternberku, činit tam bude 550 korun.

Na jaře se zvýší nájemné v Olomouci

V Olomouci se ale příští rok na jaře zvýší nájemné. Měsíční nájemné v městských bytech v Olomouci nyní činí 84 korun za metr čtvereční a u malometrážních bytů je sazba 90 korun. Lidé v bytech zvláštního určení, což jsou byty bezbariérové a byty v domech s pečovatelskou službou, za jedem metr měsíčně platí 53 korun a u malometrážních bytů je sazba o pět korun vyšší. U standardních městských bytů se od března měsíční sazba za metr čtvereční zvýší o 20 korun, u bytů zvláštního určení o deset korun. „Správa nemovitostí, která se o přibližně 900 městských bytů stará, v minulých letech opakovaně navrhovala mírné navýšení nájemného, jednoduše proto, že potřebuje prostředky na údržbu domů. Předchozí vedení města ale toto její volání nevyslyšelo, přitom investovat do rekonstrukcí městského bytového fondu je nezbytné," uvedl primátorův náměstek Matouš Pelikán (KDU-ČSL).

Teplo bude dražší v Jeseníku a Šumperku

V Jeseníku a Šumperku příští rok mírně vzrostou ceny tepla, které dodává firma Sateza. „Cena tepla je nejvíce ovlivňována vstupem energetických položek, v našem případě nejvíce cenou zemního plynu, dále elektrické energie a vody. Všechny tyto položky pro příští rok zdražují, v případě silové části ceny elektrické energie poměrně významně," řekl ředitel společnosti Sateza Roman Macek. Díky včasnému nákupu těchto komodit vyjma vody Sateza příští rok kalkulované ceny tepla zvýší v průměru o tři procenta. Výrazný cenový nárůst by podle Macka neměl být ani v roce 2020. Vyšší ceny tepla na příští rok už oznámila Domovní správa Prostějov.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Silničáři vyzývají řidiče k opatrnosti kvůli větru a dešťovým...

neděle, 23. prosince 2018, 10:00

Ve vyšších polohách Jesenicka a Šumperska leží na silnicích místy uježděná vrstva sněhu, která však někde taje. Ostatní silnice v...

Zloděj se vloupal do skladu potravin, odkud si odnesl nástěnné...

sobota, 22. prosince 2018, 18:00

Mezi 5. až 20. prosincem vnikl neznámý pachatel do technického skladu potravin v obci Soběchleby. Z místa ukradl dřevorytiny.

Od pátku u Moravy utichly stroje. Znovu začnou dělníci na...

sobota, 22. prosince 2018, 14:00

Od pátku 21. prosince můžou obyvatelé ulic kolem koryta řeky Moravy spát klidněji. Stavební práce na protipovodňových opatřeních...

Charita připraví pro bezdomovce štedrovečerní večeři, letos bude...

sobota, 22. prosince 2018, 13:00

Více než tři stovky porcí řízku a bramborového salátu připraví na Štědrý den pro lidi bez domova pracovníci azylového domu...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Fotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný problém. Dokonce ji můžete i sdílet

Opravdový unikát uvedla na trh v květnu letošního roku největší česká zásilková fotoslužba – HappyFoto. Představila novou aplikaci, ve které zákazník může své fotoprodukty nejenom tvořit, ale i sdílet. Například fotoknihu, které se už několik let těší obrovské oblibě, si může mezi svým chytrým telefonem, webovým prohlížečem či stolním počítačem libovolně přenášet a upravovat. HappyFoto je jedinou firmou, která tuto službu v České republice nabízí.

Hry o krajské pozemky. Bez jejich využití bude Letiště České Budějovice ztrátové

Složitá jednání má před sebou město České Budějovice a Jihočeský kraj. Problém se týká pozemků u Letiště České Budějovice. Majitelem pozemků, na kterých bude podle některých letiště finančně závislé, je Jihočeský kraj. I přesto, že jsou v akciové společnosti oba celky padesátiprocentními vlastníky, dostávají pozemky kraj do výhodnější pozice.

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytovacích kapacit se zřejmě bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v soukromí, tedy například na služby typu Airbnb. Sněmovna dnes schválila vládní novelu, která to předpokládá. Největší boj se mezi poslanci strhl o stanovení maximální výše poplatku. Dolní komora nakonec nepřijala návrhy, aby vzrostl razantněji, než jak navrhoval kabinet. Předloha, jejíž schválení vítá Asociace hotelů a restaurací ČR, nyní zamíří k posouzení do Senátu.