Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Helfštýn se turistům otevře první lednovou sobotu. Novoroční výstup už je naplánovaný

 
středa, 26. prosince 2018, 19:00

Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku se první lednovou sobotu otevře návštěvníkům. Novoroční výstup má dlouholetou tradici a řadu příznivců, na hradě se setkávají například chovatelé tibetských dog, různé spolky či členové turistických klubů. Na počátku letošního roku sem dorazilo rekordních téměř 4000 lidí, přispělo k tomu i tehdejší jarní počasí. Výšlap se na hradě uskuteční po dvaačtyřicáté, hrad ho pořádá s Klubem českých turistů.

„První sobotu po Novém roce se na Helfštýně sejdeme spolu s výpravami turistů, výprav z okolních i vzdálenějších obcí i s celou řadou spolků a zájmových skupin od příznivců oživlé historie až po chovatele různých plemen psů," řekl kastelán hradu Jan Lauro.

Helfštýn bude v sobotu 5. ledna otevřen pro návštěvníky od 08:00 do 15:00. Na hrad se mohou vydat jakýmkoliv způsobem, nejlépe pěšky. Výstup může začít kdekoliv, cílem je hrad, doplnil kastelán.

PSALI JSME: Helfštýn musí až do konce roku 2019 omezit návštěvní dobu. V dubnu začne rekonstrukce za sedmdesát dva milionů

Helfštýn je od podzimu uzavřen, týden před akcí tak musí jeho zaměstnanci vše na příliv turistů připravit. Nejvíc napilno mají podle kastelána provozní zaměstnanci správy hradu. „Vše, co koncem listopadu zazimovali a zabezpečili před mrazem, musí na jediný zimní den uvést do chodu. Největší potíže činí v mrazivých letech vodovodní potrubí a na něj napojené sociální zázemí, takže vždy doufáme, že mrazy nebudou tak třeskuté a vodu rozproudíme," doplnil kastelán.

Do provozu se musí pro tento den připravit také hradní restaurace. Podle kastelána s akcí pomáhá skupinka dobrovolníků, kteří se starají o zázemí v cíli výšlapu a pomáhají v případě potřeby i se solením či odhrnováním sněhu.

ČTĚTE VÍCE: Na mlhou zahalený Helfštýn zavítal rekordní počet lidí

Počet návštěvníků, kteří se na hrad v tuto dobu vydají, správa hradu nedokáže odhadnout, odvíjí se vždy od počasí. V předchozích ročnících lidi od výstupu na hrad na kopci u Týna nad Bečvou ale neodradil ani mráz, sněhová kalamita či déšť. Například loni na Helfštýn vyšlo 1964 lidí, i když bylo až 18 stupňů pod nulou.

Hrad se po novoročním výšlapu opět zazimuje, znovu se pak otevře první březnový víkend. Lidé budou moci o březnových víkendech navštívit hrad bez průvodce, hlavní sezona začne v dubnu. Helfštýn, který každoročně navštíví kolem 95 tisíc lidí, byl naposledy před zimou otevřen pro veřejnost poslední listopadový víkend.

Napsal(a) ČTK | Foto Hana Jandová

Kam dál?

Co čeká Olomoucký kraj v roce 2019? Protipovodňové stavby, ale i...

středa, 26. prosince 2018, 18:00

Olomoucký kraj čekají příští rok koncerty světových hvězd, rozsáhlé investice, ale i propouštění. Do Olomouce zamíří třeba...

Regenerace šternberského sídliště v Nádražní ulici začne příští rok a...

úterý, 25. prosince 2018, 18:00

Radnice ve Šternberku na Olomoucku získala od Státního fondu rozvoje bydlení šestimilionovou dotaci na plánovanou první etapu...

Desítky otužilců v kostýmech si i letos na Silvestra zaplavou v...

úterý, 25. prosince 2018, 16:00

Do Přerova zamíří poslední den v roce desítky otužilců z celé Moravy na svou tradiční silvestrovskou recesistickou show. S...

Dopravu komplikuje sníh, platí výstraha před tvorbou sněhových jazyků

úterý, 25. prosince 2018, 10:00

Silnice na Šumpersku a Jesenicku pokrývá místy rozbředlý sníh. Od středních poloh na nich leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Rychlý internet v obcích? Memorandum obcí nad Prahou ukazuje, jak na to

Všichni se shodují na tom, že rychlý a stabilní internet bude vytvářet základ naší konkurenceschopnosti v následující dekádě. Ale nejen to… Rychlý internet je také klíčovým pilířem pro vyrovnávání příjmových disproporcí mezi jednotlivými regiony. V analogovém světě je vzdálenost hlavní bariérou mobility na trhu práce, v digitálním světě ale tato bariéra padá. Takže otázka zní: Jak přivést do menších obcí rychlý a stabilní internet?

Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?

Prošlé potraviny nepatří automaticky do koše. Spotřebitelská organizace dTest vydala praktického průvodce, který pomáhá určit, jestli je možné prošlou potravinu ještě sníst, nebo je už nutné ji vyhodit.

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. S odvoláním na vyjádření mluvčího arabsko-kurdské koalice SDF podporované Spojenými státy Mustafy Bálího o tom informovala agentura Reuters. Vítězství SDF znamená podle mluvčího definitivní konec samozvaného chalífátu, který kdysi zabíral třetinu Sýrie a Iráku. Někteří reportéři ale přesto z oblasti hlásí další střelbu.