Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Helfštýn se turistům otevře první lednovou sobotu. Novoroční výstup už je naplánovaný

 
středa, 26. prosince 2018, 19:00

Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku se první lednovou sobotu otevře návštěvníkům. Novoroční výstup má dlouholetou tradici a řadu příznivců, na hradě se setkávají například chovatelé tibetských dog, různé spolky či členové turistických klubů. Na počátku letošního roku sem dorazilo rekordních téměř 4000 lidí, přispělo k tomu i tehdejší jarní počasí. Výšlap se na hradě uskuteční po dvaačtyřicáté, hrad ho pořádá s Klubem českých turistů.

„První sobotu po Novém roce se na Helfštýně sejdeme spolu s výpravami turistů, výprav z okolních i vzdálenějších obcí i s celou řadou spolků a zájmových skupin od příznivců oživlé historie až po chovatele různých plemen psů," řekl kastelán hradu Jan Lauro.

Helfštýn bude v sobotu 5. ledna otevřen pro návštěvníky od 08:00 do 15:00. Na hrad se mohou vydat jakýmkoliv způsobem, nejlépe pěšky. Výstup může začít kdekoliv, cílem je hrad, doplnil kastelán.

PSALI JSME: Helfštýn musí až do konce roku 2019 omezit návštěvní dobu. V dubnu začne rekonstrukce za sedmdesát dva milionů

Helfštýn je od podzimu uzavřen, týden před akcí tak musí jeho zaměstnanci vše na příliv turistů připravit. Nejvíc napilno mají podle kastelána provozní zaměstnanci správy hradu. „Vše, co koncem listopadu zazimovali a zabezpečili před mrazem, musí na jediný zimní den uvést do chodu. Největší potíže činí v mrazivých letech vodovodní potrubí a na něj napojené sociální zázemí, takže vždy doufáme, že mrazy nebudou tak třeskuté a vodu rozproudíme," doplnil kastelán.

Do provozu se musí pro tento den připravit také hradní restaurace. Podle kastelána s akcí pomáhá skupinka dobrovolníků, kteří se starají o zázemí v cíli výšlapu a pomáhají v případě potřeby i se solením či odhrnováním sněhu.

ČTĚTE VÍCE: Na mlhou zahalený Helfštýn zavítal rekordní počet lidí

Počet návštěvníků, kteří se na hrad v tuto dobu vydají, správa hradu nedokáže odhadnout, odvíjí se vždy od počasí. V předchozích ročnících lidi od výstupu na hrad na kopci u Týna nad Bečvou ale neodradil ani mráz, sněhová kalamita či déšť. Například loni na Helfštýn vyšlo 1964 lidí, i když bylo až 18 stupňů pod nulou.

Hrad se po novoročním výšlapu opět zazimuje, znovu se pak otevře první březnový víkend. Lidé budou moci o březnových víkendech navštívit hrad bez průvodce, hlavní sezona začne v dubnu. Helfštýn, který každoročně navštíví kolem 95 tisíc lidí, byl naposledy před zimou otevřen pro veřejnost poslední listopadový víkend.

Napsal(a) ČTK | Foto Hana Jandová

Kam dál?

Co čeká Olomoucký kraj v roce 2019? Protipovodňové stavby, ale i...

středa, 26. prosince 2018, 18:00

Olomoucký kraj čekají příští rok koncerty světových hvězd, rozsáhlé investice, ale i propouštění. Do Olomouce zamíří třeba...

Regenerace šternberského sídliště v Nádražní ulici začne příští rok a...

úterý, 25. prosince 2018, 18:00

Radnice ve Šternberku na Olomoucku získala od Státního fondu rozvoje bydlení šestimilionovou dotaci na plánovanou první etapu...

Desítky otužilců v kostýmech si i letos na Silvestra zaplavou v...

úterý, 25. prosince 2018, 16:00

Do Přerova zamíří poslední den v roce desítky otužilců z celé Moravy na svou tradiční silvestrovskou recesistickou show. S...

Dopravu komplikuje sníh, platí výstraha před tvorbou sněhových jazyků

úterý, 25. prosince 2018, 10:00

Silnice na Šumpersku a Jesenicku pokrývá místy rozbředlý sníh. Od středních poloh na nich leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Největší zájem o eurovolby byl podle všeho v Praze

Zájem lidí o výběr kandidátů do Evropského parlamentu nebyl ani dnes dopoledne velký. Volební účast v jednotlivých krajích se podle zjištění zpravodajů pohybuje nejčastěji mezi 15 a 21 procenty. Zřejmě největší zájem o volby je v hlavním městě. V Praze odvolila téměř třetina oprávněných voličů. Vybírat zástupce do Evropského parlamentu šlo do dnešních 14:00, výsledek voleb bude zveřejněn v neděli pozdě večer.

Hodiny na Černé věži v Budějcích po čtyřiceti letech září novotou. Speciální barvu vybírali památkáři

Jako nové teď vypadají hodiny na Černé věži. Po čtyřiceti letech totiž dostaly nový nátěr. Na všechny čtyři ciferníky padne více než osm kilo speciální barvy, kterou vybírali památkáři. Hotovo by mělo být příští týden. Hlavní slovo má ale počasí.

Předmanželská smlouva? Ochrana před zchudnutím

Zhruba každé druhé manželství končí rozvodem. Je proto dobré myslet dopředu a zbytečným sporům o majetek předcházet. K tomu slouží předmanželská smlouva, ve které si snoubenci dohodnou jiný než zákonný majetkový režim.