Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Při požárech v Olomouckém kraji zemřelo minulý rok osm lidí. Hasiči vyjížděli častěji než rok předchozí

 
úterý, 8. ledna 2019, 10:00

Hasiči loni v Olomouckém kraji vyjížděli k 995 požárům, kterých bylo ve srovnání s rokem 2017 o 92 více. Vyšší počet požárů souvisel i se suchem. Při požárech loni v Olomouckém kraji zemřelo osm lidí a 54 jich bylo zraněno.

Oheň způsobil škody za 155,2 milionu korun. „Hasiči svými zásahy uchránili hodnoty ve výši 591 milionů korun," řekla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Více požárů loni hasiči v Olomouckém kraji evidují v objektech určených pro bydlení i v přírodě. Počet požárů v bytech a rodinných domech vzrostl o 18 a v přírodě o 45. „K nárůstu počtu požárů v přírodním prostředí přispělo horké a suché léto, navíc extrémní teploty často komplikovaly zásahy hasičů," uvedla Hacsiková.

Při požárech loni v Olomouckém kraji zemřelo osm lidí, zatímco v roce 2017 přišli o život dva lidé. Vyšší počet úmrtí souvisí s nárůstem počtu požárů bytů. Hasiči loni při požárech bezprostředně zachránili nebo evakuovali z ohrožených prostor 189 lidí. „Nárůst počtu požárů v objektech pro bydlení a ubytování a nárůst počtu usmrcených osob při požárech by měl daleko více motivovat občany k vybavení svých domácností požárním hlásičem," uvedla Hacsiková.

Při šesti loňských požárech škoda přesáhla pět milionů korun. Nejvyšší škodu způsobil lednový požár nákladního vozidla, které bylo zaparkováno v hale v Olomouci. „Silný kouř a sálavé teplo poškodily další vozidla a konstrukci garáže. Požár způsobil škodu za 30 milionů korun, příčinou jeho vzniku byla technická závada na autobaterii vozidla," uvedla Hacsiková. Vysoká škoda loni vznikla také například při požárech elektrobusu v Hranicích na Přerovsku, transformátoru v Července na Olomoucku či požáru skladovací haly v Olomouci.

V roce 2018 zasahovali hasiči v Olomouckém kraji také u 1304 dopravních nehod. Hasiči kromě 1255 silničních nehod řešili i 43 nehod železničních a dvě nehody letecké. „Záchranné práce při některých dopravních nehodách byly velice náročné s ohledem na počet zraněných nebo usmrcených osob. Hasiči byli také v roce 2018 účastníky jedné tragické nehody. Šlo o srpnovou nehodu zábřežské cisterny, při které jeden profesionální hasič zemřel a druhý byl těžce zraněn," dodala Hacsiková.

Hasiči v roce 2018 vyjížděli i k výbuchu v rodinném domě v Mostkovicích na Prostějovsku, při kterém zemřel jeden člověk a další dva lidé byli zraněni. „Při výbuchu došlo k destrukci samotného domu a poškození okolních objektů. Jednotky ve spolupráci s kynology prohledávaly sutiny, se statikem zjišťovaly stav okolních budov a prováděly zajišťovací a likvidační práce," uvedla Hacsiková.

Napsal(a) ČTK | Foto HZSOL

Kam dál?

Nejčastější oběti domácího násilí jsou ženy a děti. Podívejte se, jak...

úterý, 8. ledna 2019, 07:30

Domácí násilí představuje mnoho podob. Může mít formy fyzického, psychického, sexuálního násilí, donucené sociální izolace či...

Zlodějka si v obchodě nastrkala pod bundu devět pánských triček. Před...

pondělí, 7. ledna 2019, 22:00

Nad tím, že byla vloni pětadvacetiletá žena z Olomouce odsouzena za krádež, si nelámala hlavu a kradla znovu. Tentokrát se...

Ve Šternberku se loni narodilo 1127 dětí. Nejplodnějším měsícem byl...

pondělí, 7. ledna 2019, 21:00

Celkem 1127 dětí se v loňském roce narodilo v Nemocnici Šternberk. Mezi novorozenci bylo 572 chlapců a 555 děvčátek, z toho hned...

Řidič vyjel ze zasněžené, kluzké silnice a skončil v příkopu. Vznikla...

pondělí, 7. ledna 2019, 19:00

Nepřizpůsobení rychlosti aktuálním povětrnostním podmínkám a stavu silnice se v sobotu po páté hodině ráno v Kopřivné nevyplatilo...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Fotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný problém. Dokonce ji můžete i sdílet

Opravdový unikát uvedla na trh v květnu letošního roku největší česká zásilková fotoslužba – HappyFoto. Představila novou aplikaci, ve které zákazník může své fotoprodukty nejenom tvořit, ale i sdílet. Například fotoknihu, které se už několik let těší obrovské oblibě, si může mezi svým chytrým telefonem, webovým prohlížečem či stolním počítačem libovolně přenášet a upravovat. HappyFoto je jedinou firmou, která tuto službu v České republice nabízí.

Hry o krajské pozemky. Bez jejich využití bude Letiště České Budějovice ztrátové

Složitá jednání má před sebou město České Budějovice a Jihočeský kraj. Problém se týká pozemků u Letiště České Budějovice. Majitelem pozemků, na kterých bude podle některých letiště finančně závislé, je Jihočeský kraj. I přesto, že jsou v akciové společnosti oba celky padesátiprocentními vlastníky, dostávají pozemky kraj do výhodnější pozice.

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytovacích kapacit se zřejmě bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v soukromí, tedy například na služby typu Airbnb. Sněmovna dnes schválila vládní novelu, která to předpokládá. Největší boj se mezi poslanci strhl o stanovení maximální výše poplatku. Dolní komora nakonec nepřijala návrhy, aby vzrostl razantněji, než jak navrhoval kabinet. Předloha, jejíž schválení vítá Asociace hotelů a restaurací ČR, nyní zamíří k posouzení do Senátu.