Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Při požárech v Olomouckém kraji zemřelo minulý rok osm lidí. Hasiči vyjížděli častěji než rok předchozí

 

Hasiči loni v Olomouckém kraji vyjížděli k 995 požárům, kterých bylo ve srovnání s rokem 2017 o 92 více. Vyšší počet požárů souvisel i se suchem. Při požárech loni v Olomouckém kraji zemřelo osm lidí a 54 jich bylo zraněno.

Oheň způsobil škody za 155,2 milionu korun. „Hasiči svými zásahy uchránili hodnoty ve výši 591 milionů korun," řekla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Více požárů loni hasiči v Olomouckém kraji evidují v objektech určených pro bydlení i v přírodě. Počet požárů v bytech a rodinných domech vzrostl o 18 a v přírodě o 45. „K nárůstu počtu požárů v přírodním prostředí přispělo horké a suché léto, navíc extrémní teploty často komplikovaly zásahy hasičů," uvedla Hacsiková.

Při požárech loni v Olomouckém kraji zemřelo osm lidí, zatímco v roce 2017 přišli o život dva lidé. Vyšší počet úmrtí souvisí s nárůstem počtu požárů bytů. Hasiči loni při požárech bezprostředně zachránili nebo evakuovali z ohrožených prostor 189 lidí. „Nárůst počtu požárů v objektech pro bydlení a ubytování a nárůst počtu usmrcených osob při požárech by měl daleko více motivovat občany k vybavení svých domácností požárním hlásičem," uvedla Hacsiková.

Při šesti loňských požárech škoda přesáhla pět milionů korun. Nejvyšší škodu způsobil lednový požár nákladního vozidla, které bylo zaparkováno v hale v Olomouci. „Silný kouř a sálavé teplo poškodily další vozidla a konstrukci garáže. Požár způsobil škodu za 30 milionů korun, příčinou jeho vzniku byla technická závada na autobaterii vozidla," uvedla Hacsiková. Vysoká škoda loni vznikla také například při požárech elektrobusu v Hranicích na Přerovsku, transformátoru v Července na Olomoucku či požáru skladovací haly v Olomouci.

V roce 2018 zasahovali hasiči v Olomouckém kraji také u 1304 dopravních nehod. Hasiči kromě 1255 silničních nehod řešili i 43 nehod železničních a dvě nehody letecké. „Záchranné práce při některých dopravních nehodách byly velice náročné s ohledem na počet zraněných nebo usmrcených osob. Hasiči byli také v roce 2018 účastníky jedné tragické nehody. Šlo o srpnovou nehodu zábřežské cisterny, při které jeden profesionální hasič zemřel a druhý byl těžce zraněn," dodala Hacsiková.

Hasiči v roce 2018 vyjížděli i k výbuchu v rodinném domě v Mostkovicích na Prostějovsku, při kterém zemřel jeden člověk a další dva lidé byli zraněni. „Při výbuchu došlo k destrukci samotného domu a poškození okolních objektů. Jednotky ve spolupráci s kynology prohledávaly sutiny, se statikem zjišťovaly stav okolních budov a prováděly zajišťovací a likvidační práce," uvedla Hacsiková.

Napsal(a) ČTK | Foto HZSOL

Kam dál?

Aktualizováno 8. ledna 2019, 13:30

PŘEHLED: Uzavřená dálnice nebo dodávka v příkopě. Tady je přehled...

úterý, 8. ledna 2019, 10:00

Sníh, který od rána padá na většině území Olomouckého kraje, trápí především řidiče. Přestože všechny sypače, které má Olomoucký...

AKTUÁLNĚ: Všechny sypače na Olomoucku jsou v terénu. Silnice...

úterý, 8. ledna 2019, 08:39

Rozbředlý nebo ujetý sníh dnes ráno pokrývá většinu silnic v Olomouckém kraji, který v noci zasáhly sněhové přeháňky. V regionu...

Nejčastější oběti domácího násilí jsou ženy a děti. Podívejte se, jak...

úterý, 8. ledna 2019, 07:30

Domácí násilí představuje mnoho podob. Může mít formy fyzického, psychického, sexuálního násilí, donucené sociální izolace či...

Zlodějka si v obchodě nastrkala pod bundu devět pánských triček. Před...

pondělí, 7. ledna 2019, 22:00

Nad tím, že byla vloni pětadvacetiletá žena z Olomouce odsouzena za krádež, si nelámala hlavu a kradla znovu. Tentokrát se...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Šedá ekonomika podle většiny Čechů brzdí ekonomický růst. Jak s problémem bojují města?

Pojem šedá ekonomika se v médiích objevuje v posledních letech čím dál častěji. Co si ale pod tímto pojmem představit a jak s touhle temnou stránkou ekonomiky bojují česká města? Na to se zeptala redakce Drbny v malém průzkumu.

(NE)OBYČEJNÍ: Slýchávám, že v Olomouci je to pomalý a v hajzlu. Všechno to špatný si ale každý nosí v sobě, říká režisér Vít Hradil

Vít Hradil je rodilý Olomoučák, už dlouhou dobu ale pravidelně cestuje za prací na různá místa v republice i do zahraničí. Společným jmenovatelem jeho práce je film – Vít se totiž živí jako režisér, kameraman či střihač. Jak se ke své práci dostal a ačkoli je neustále kvůli práci mimo Olomouc, co ho táhne zpátky do svého rodného města?

PRŮZKUM: Důvěra Rusů v Putina klesla nejníže od roku 2006

Důvěra v prezidenta Vladimira Putina klesla na nejnižší úroveň za posledních 13 let, tvrdí průzkum státní agentury VCIOM. Ruskému prezidentovi podle něj věří pouze 33,4 procent respondentů, což je oproti prosinci pokles o více než dvě procenta. Informoval o tom dnes deník The Moscow Times. Jedná se již o druhý průzkum po novém roce, který signalizuje snížení důvěry Rusů vůči Putinovi.