Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO/VIDEO: Olomoučtí profesionální hasiči dostali novou techniku

 
úterý, 29. ledna 2019, 07:30

V pondělí odpoledne proběhlo slavnostní předání nové techniky profesionálním hasičům v Olomouci. Hasiči dostali dva technické automobily a jeden technický kontejner vybavený speciálními ochrannými prostředky.

Společnými silami se podařilo techniku získat

Olomoucký kraj uvolnil ze svého rozpočtu na pořízení technických automobilů částku 14 411 100 korun. Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje pak doplnil do každého auta výbavu v hodnotě 2 850 000 korun. Na výbavu přispělo statutární město Prostějov částkou 400 tisíc korun, město Mohelnice 90 tisíc korun a Zábřeh 50 tisíc korun.

Slavnostního předání a symbolického předání klíčů se zúčastnil primátor Miroslav Žbánek, hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk a krajský ředitel HZS Olomouckého kraje Karel Kolářík s kolegy. „V hasičském záchranném sboru Olomouckého kraje pracují špičkoví profesionálové a naším zájmem je, aby používali prvotřídní techniku. Proto se také hejtmanství snaží vyslyšet požadavky hasičů na nákup moderního vybavení. Ukazuje se, že je to správný postoj, protože se na požární jednotky můžeme stoprocentně spolehnout. A to je dobrá zpráva pro všechny obyvatele kraje," řekl hejtman.

Technický kontejner se speciálními ochrannými prostředky je určený pro uložení, manipulaci a přepravu ochranných prostředků, které budou sloužit v případě úniku nebezpečných látek, při rozsáhlých požárech, při povodních, zřícení staveb nebo nákaze v zemědělských chovech složkám IZS Olomouckého kraje. Tyto zásahy se vyznačují velkým počtem nasazených složek IZS a velkým počtem zasažených obyvatel. Hasiči mají základní ochranné prostředky ve své výbavě, jinak je tomu ale u dalších složek IZS, krizových štábů a obyvatelstva. Vybavení bude sloužit především pro zajištění všech složek na místě zásahu a ochranu obyvatelstva. Umístění v mobilním kontejneru umožní operativní nasazení v jakémkoliv místě kraje.

Hasiči dostali technický kontejner a dvě technická auta

Hasiči nejprve dostali klíče od dvou technických aut, které pořídil Olomoucký kraj. Poté jim byl předán i technický kontejner se speciálními ochrannými prostředky. Město Olomouc věnovalo hasičům dva miliony korun na zakoupení tohoto kontejneru. „Každý rok přispíváme na vybavení dobrovolných i profesionálních hasičů. Spolupráce města Olomouce a profesionálních hasičů je v rámci České republiky velice nadstandardní a oboustranně výhodná,“ potvrdil olomoucký primátor Mirek Žbánek s tím, že HZS na oplátku pomáhá městu například při získávání dotací na pořízení techniky pro dobrovolné hasiče. „Profesionální hasiči jsou partnerem města také v připravovaném projektu interaktivního hřiště Centrum bezpečí,“ dodal.

Technický kontejner bude sloužit všem záchranným složkám

Nově pořízené technické automobily budou sloužit hasičům v Šumperku a v Prostějově, technický kontejner bude dislokován na stanici v Olomouci. Technický kontejner bude sloužit nejenom hasičům, ale ochranné prostředky v něm uložené budou moci použít také policisté a zdravotnická záchranná služba v případě rozsáhlých mimořádných událostí jako je například ptačí chřipka, povodně nebo havárie s únikem nebezpečných látek. HZS Olomouckého kraje do technického kontejneru doplnil výbavu za 500 tisíc korun.

Po slavnostním předání klíčů od nové techniky poděkoval krajský ředitel HZS Olomouckého kraje oběma institucím: „Děkuji jak Olomouckému kraji, tak také městu Olomouc za finanční dary, které poskytly na pořízení nové techniky. Velice si vážím naší vzájemné nadstandardní spolupráce a doufám, že bude pokračovat i nadále. Nově pořízená technika bude v rukou hasičů sloužit všem obyvatelům Olomouckého kraje,“ řekl Karel Kolářík.

 
 

Kam dál?

Dárci krve mohou na Valentýna získat poukázky na romantickou večeři...

pondělí, 28. ledna 2019, 22:00

Speciální valentýnskou akci připravila pro své dárce Transfúzní služba na střediscích v Šumperku a Bruntále. Vylosovaní dárci,...

Licenci k Beatles se Moravskému divadlu stále nepodařilo vyjednat

pondělí, 28. ledna 2019, 21:00

Moravskému divadlu v Olomouci se ani po čtvrt roce od posledního uvedení nepodařilo získat licenci na baletní inscenaci The...

Zloději ukradli z drogerie parfémy, krémy, řasenky i zastřihovač...

pondělí, 28. ledna 2019, 20:30

Dvě ženy a muž jsou podezřelí ze spáchání trestného činu krádež. Údajně totiž měli krást v drogerii a lup schovat do kočárku.

Cizinec usnul ve vlaku a mezitím ho pohotový zloděj okradl. Přišel o...

pondělí, 28. ledna 2019, 19:30

Cizinec, který cestoval vlakem z Prahy do Olomouce, byl okraden. Stačilo, že usnul čehož využil pohotový zloděj, který se neváhal...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Velký pátek: Křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Zažíváme nejtišší den v roce

Dnes je Velký pátek a křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a jeho vykupitelskou smrt. V katolických kostelech jsou obřady na památku jeho umučení a bohoslužby se konají také v evangelických sborech. Velký pátek je v Česku zároveň státním svátkem, lidé tak mají do Velikonočního pondělí čtyři dny volna v řadě.

FOTO: V Česku se objevily plyšové hračky, které jsou pro děti nebezpečné

Plyšoví pejsci, kteří dovedou i štěkat, mohou okouzlit nejedno dítě. Podle České obchodní inspekce (ČOI) jsou ale tyto dva konkrétní typy pro nejmenší děti nebezpečné. A to hned z několika důvodů.

Facebook neměl zašifrované i miliony hesel uživatelů Instagramu

Facebook v nezašifrované podobě ukládal nejen hesla milionů uživatelů stejnojmenné sociální sítě, ale také k milionům účtů na síti Instagram. Kalifornská společnost dnes aktualizovala březnovou tiskovou zprávu o bezpečnostním problému, v níž původně hovořila o desetitisících zasažených instagramových účtů. Komentátorům neuniklo, že Facebook novou informaci vypustil ve chvíli, kdy americká média zaměstnává zveřejnění zprávy o ruských zásazích do prezidentských voleb.