Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Podvodníci volají seniorům a vydávají se za jejich vnuky. Pod záminkou se z nich snaží dostat peníze

 
čtvrtek, 21. února 2019, 16:30

Poslední dobou zaznamenala policie v Olomouckém kraji výskyt podvodníků, kteří se ze seniorů snaží vylákat finanční hotovost.

Podvodníci osloví telefonicky seniora s tím, že jim volá vnuk a snaží se z něj dostat vysoké finanční částky. Jeden z takových případů se odehrál 12. února na Olomoucku. Podvodník se dovolal sedmasedmdesátileté ženě, které tvrdil, že je její vnuk. Tvrdil, že je u notáře, má dluhy a potřebuje 350 tisíc korun. Uvedl, že si pro peníze přijede. Naštěstí se seniorka zachovala správně a muži řekla, že peníze nemá a zavěsila. Poté zavolala svému vnukovi, který ji potvrdil, že jí nevolal. Pak žena informovala policii a v současné době policisté případ prověřují. Falešný vnuk tak může jít na vězení až na osm let.

PSALI JSME: Podvodník chtěl ze seniorky vylákat téměř půl milionu korun. Do telefonu tvrdil, že peníze potřebuje její vnuk 

„Apelujeme nejen na seniory, ale také na rodinné příslušníky, aby poučili své starší příbuzné, jak se mají v takových situacích zachovat. Pachatelé používají nejrůznější lsti a záminky. Své oběti si tipují na ulici nebo zavolají na pevnou linku. Nejčastější legendou je např. vnuk (kdy do telefonu volající předstírá, že je vnuk nebo vnučka dotyčného a pod smyšlenou legendou láká peníze, pro které později pošle svého známého), dále přeplatky, příspěvky...“ uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman.

Rady a doporučení policie:

  • nemějte doma větší finanční hotovost
  • nevybavujte se s volajícím a zavěste
  • po zavěšení ihned zavolejte svému příbuznému a sdělte mu, co se Vám přihodilo
  • nevpouštějte do domu žádnou cizí osobu
  • podvodné jednání oznamte policii na linku 158
Napsal Drahomíra Schneiderová | Foto pixabay.com

Kam dál?

Moravské divadlo uvede v páteční premiéře operetu Orfeus v podsvětí

čtvrtek, 21. února 2019, 15:30

Moravské divadlo v Olomouci uvede v pátek premiéru operetní inscenace Orfeus v podsvětí. Půjde o letošní první hudební premiéru v...

První díl Případů Jáchyma Semiše měl premiéru. Natáčel se ve...

čtvrtek, 21. února 2019, 15:00

Filmaři v úterý večer v zaplněném sálu kina Premiere Cinemas v Olomouci představili první díl mini série Případy pro Jáchyma...

Aktualizováno 21. února 2019, 12:04

AKTUALIZOVÁNO: V budově Vrchního soudu byla ráno nahlášena bomba....

čtvrtek, 21. února 2019, 09:24

Policie dnes ráno evakuovala několik desítek lidí z budovy Vrchního soudu v Olomouci, jelikož anonym nahlásil, že je v ní bomba....

Dnes si připomínáme Mezinárodní den mateřského jazyka

čtvrtek, 21. února 2019, 12:00

Mezinárodní den mateřského jazyka je svátek, který připadá na 21. února. Zavedla ho UNESCO v roce 1999.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak bydlí Češi v regionech? Nejspokojenější jsou v obcích do tisíc obyvatel

Rozdíly mezi kraji panují především s ohledem na typ bydlení. Zatímco ve Středočeském nebo Zlínském kraji (46 %) převažuje bydlení ve vlastním rodinném domě, pronájmy vedou naopak v Praze (35 %), v Královehradecku žije téměř pětina obyvatel v bytě či domě u příbuzných nebo známých (17 %). Z hlediska spokojenosti s bydlením se rozdíly projevují spíše v souvislosti s velikostí obce. Nejvíce spokojení jsou se svým bydlením lidé žijící mimo Prahu, zejména ti z malých obcí. To a mnohé další vyplývá z výzkumu společnosti Ekonomické stavby, kterého se zúčastnilo více než tisíc respondentů.

DRBNA NA CESTÁCH: 3500 tun křišťálu, zlatem protkaný závěs a 1100 místností. Takhle si žil rumunský diktátor

Tří miliony tun mramoru, 3500 tun křišťálu na 480 lustrech a 1400 stropních světlech a mnoha zrcadlech a také 5500 tisíce tun betonu. To je jen krátký výčet materiálu, který byl použit při stavbě paláce pro bývalého rumunského diktátora Ceaușesca. Dnes druhá největší administrativní stavba na světě slouží jako budova parlamentu. A právě na honosný palác, který najdete v centru Bukurešti, se zaměříme v dnešním dílem Drbny na cestách.

Den s terénními pracovnicemi: Je výhodnější vyměnit jehlu, než léčit žloutenku

Den jsem strávil s terénními pracovnicemi Helenou a Ilonou ze Společnosti Podané ruce. Nejen u sbírání použitých injekčních stříkaček jsme si povídali třeba o tom, které nelegální drogy jsou v Olomouci nejrozšířenější, kde se v Olomouci nachází nejvíc použitých stříkaček a proč je dobré uživatelům drog jehly měnit.