Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Počet úrazů v Jeseníkách za sezonu je rekordní. Zraněných bylo přes tisíc

 
pátek, 29. března 2019, 20:30

Členové jesenické horské služby ošetřili v končící zimní sezoně na horách přes tisíc zraněných lidí. Je to zhruba o procento více než za loňskou sezonu a podle náčelníka Horské služby v Jeseníkách Michala Klimeše jde dosud o nejvyšší počet. Na horách zemřeli v zimě tři lidé, ne však na následky úrazů, ale šlo o následky zdravotních indispozic, řekl Klimeš. Zimní sezona v Jeseníkách však ještě definitivně neskončila, loni se na Ovčárně lyžovalo do poloviny dubna.

„V loňském roce jsme na horách v zimě ošetřili 1005 úrazů, k dnešnímu dni jich máme 1027. Nejde o markantní nárůst ani pokles, sezona je zhruba srovnatelná s loňskou. Co do počtu úrazů je to však rekord. Už loni jsme si říkali, že 1005 úrazů je nejvíce, co vedeme statistiku. Vzhledem k tomu, že pro nás končí zimní sezona až na konci dubna a číslo tak ještě o něco stoupne, je to historicky nejvíce ošetřených úrazů v rámci zimní sezony v Jeseníkách," uvedl náčelník jesenické horské služby.

Mezi úrazy ve čtyřměsíční zimní sezoně převládají podle statistik pohmožděniny, horští záchranáři však ošetřovali také 216 zlomenin a asistovali u 42 případů bezvědomí. Nechybějí také tržné a sečné rány, kterých byly čtyři desítky. „Ve statistice máme tři úmrtí, ale nejde o spojitost s úrazy. U těchto případů jsme asistovali a oživovali, ale bohužel bezvýsledně," doplnil Klimeš. Naposledy na začátku března zemřel na trati mezi Červenohorským sedlem a Petrovkou starší běžkař, zřejmě mu selhalo srdce. V polovině ledna zemřel v lyžařském středisku v Ramzové při lyžování také bývalý přerovský primátor Vladimír Puchalský.

Mezi zraněnými převládají sjezdoví lyžaři, v celkových statistikách jich ošetřila horská služba 560, v dalších 230 případech to byly úrazy na snowboardu. Horští záchranáři ošetřili během zimy i šest desítek pěších turistů. „Je to nešvar posledních let, kdy i v největší zimě, kdy se lidé boří po kolena ve sněhu, chodí lidé pěšky po horách," řekl Klimeš. Zhruba stejný počet byl ošetřených běžkařů.

Jesenické horské službě končí statisticky zimní sezona na konci dubna. Ještě nadcházející víkend si budou moci zalyžovat milovníci sjezdového lyžování v posledních střediscích, vleky budou v provozu kromě Ovčárny také na Červenohorském sedle i v Koutech. Ve středisku na Ovčárně se loni naposledy lyžovalo 15. dubna, o rok dříve to bylo až do konce dubna.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Litovel bude hubit komáří larvy postřikem. Město se bojí kalamity

pátek, 29. března 2019, 19:30

Přemnožení komárů v okolních lužních lesích se s příchodem jara obává radnice v Litovli na Olomoucku. U specializované firmy už...

Strážníci denně řeší případy opilých lidí. Většinou polehávají na...

pátek, 29. března 2019, 18:00

Hlídky se denně potkávají s lidmi, kteří polehávají na ulicích, vzbuzují veřejné pohoršení nebo odmítají vystoupit z prostředků...

VÍKEND PODLE DRBNY: Zapojte se do úklidu Olomouce nebo si zasportujte

pátek, 29. března 2019, 17:00

Máme tu další víkend a nové kulturní a sportovní akce. Mám pro vás pár tipů, jak strávit volný čas.

Injekční stříkačky byly nahlášeny Na Bystřičce i na autobusovém...

pátek, 29. března 2019, 16:30

Hned tři oznámení o nálezu injekčních stříkaček přijala včera olomoucká městská policie. V ulicích Holická a Na Bystřičce hlídky...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministerstvo jde na ruku uhelným elektrárnám. Chce jim povolit vypouštět do vzduchu skoro o polovinu více rtuti

Místo snahy o ochranu ovzduší, změna vyhlášky. Ministerstvo životního prostředí chce uhelným elektrárnám schválit 40% toleranci v měření toxické rtuti.

Pokřikování a zásah policie. V centru Prahy se sešli příznivci SPD i jejich odpůrci

Stovky lidí se odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí kvůli demonstraci sněmovního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) proti "diktátu Evropské unie". V dolní i horní části náměstí se shromáždili i jejich názoroví oponenti. Situaci kontrolovali podle zpravodajů desítky policistů včetně těžkooděnců a členů antikonfliktního týmu. Některým potyčkám se zabránit nepodařilo a policejní těžkooděnci později vytlačili odpůrce SPD z místa konání akce.

Rychlé železniční spojení Liberce s Prahou podle studie není možné, kraj to ale odmítá

Není žádnou novinkou, že Liberecký kraj se snaží zlepšit železniční dopravu z Liberce do Prahy. Zatím se ale nepodařilo ideální řešení najít. Podle studií proveditelnosti totiž není možné utvořit takové napojení, jaké kraj požaduje.