Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Šternberský hrad už příští sobotu otevře své technické zázemí, ukáže kuchyň i půdu

 
sobota, 6. dubna 2019, 10:00

Od kuchyně až po půdu si budou moci exkluzivně prohlédnout příští sobotu zájemci prostory hradu ve Šternberku. Ojedinělá prohlídka k Mezinárodnímu dni památek bude zaměřena na technické zázemí hradu, informoval za správu hradu Jan Gottwald. Kromě nahlédnutí do netradičních míst čekají návštěvníky také speciální komentované prohlídky s restaurátory.

„Prohlídky budou pro tento den exkluzivně rozšířeny o okruh Od kuchyně po půdu, který představí technické zázemí hradu Šternberk. Součástí bude prohlídka jídelního a osobního výtahu, jednoho z technických skvostů našeho hradu," popsal Gottwald. Zájemci budou moci nahlédnout i do prostor pro služebnictvo i do pokoje bývalých pánů hradu, přes které se návštěvníci postupně dostanou až na půdu. Tam je čeká funkční strojovna výtahu a prohlídka rozlehlých půdních prostor.

Na závěr okruh zavede návštěvníky do zrekonstruované Liechtensteinské kuchyně, která byla "provozním srdcem" každého šlechtického sídla. „Kuchyně prošla generální rekonstrukcí včetně restaurátorských oprav kachlových kamen, grilu, obkladů a dlažeb," doplnil zástupce hradu. Správa hradu přitom upozorňuje na to, že okruh je fyzicky náročný. Doporučuje zvážit návštěvu lidem s omezenou hybností a malým dětem do šesti let.

V prostorách hradu budou příští sobotu kromě průvodců připraveni odborníci, kteří návštěvníky seznámí s tajemstvím obnovy historického mobiliáře. Výklad bude zaměřen na historický nábytek, vitráže, kachlová kamna či technická zařízení. Návštěvníci tak uvidí konkrétní výsledky práce restaurátorů na mobiliáři hradu Šternberk, dodal Gottwald.

Hrad Šternberk zahájil letošní návštěvnickou sezonu začátkem března. V březnu bude otevřen pouze o sobotách. Hrad čeká od roku 2021 rozsáhlá rekonstrukce za bezmála 50 milionů korun. Bude financována z dotace, kterou Národní památkový ústav získal z evropských fondů a státního rozpočtu. Restaurátoři ve šternberském hradu zároveň opraví unikátní soubor 13 kachlových kamen, která poté budou zahrnuta do prohlídkových okruhů. Rekonstrukce kamen přijde na dalších 1,5 milionu korun.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Státní hrad Šternberk

Kam dál?

Do obnovy poničených lesů investují Vojenské lesy a statky 320...

pátek, 5. dubna 2019, 20:30

Více než 300 milionů korun investují letos Vojenské lesy a statky ČR (VLS) do obnovy lesů poničených kůrovcovou kalamitou a...

Seniorská obálka může pomoci při záchraně života. Lékař se díky ní...

pátek, 5. dubna 2019, 19:30

Seniorské obálky se stanou součástí zhruba tisícovky přerovských domácností, které obývají lidé nad šedesát let. Princip jejich...

Matka neplatila osm let výživné na svého syna. Dluží téměř osmdesát...

pátek, 5. dubna 2019, 19:00

Čtyřiatřicetiletá žena je podezřelá z trestného činu zanedbání povinné výživy. Od srpna 2010 totiž řádně a včas neplatila výživné...

Vrah, který ubodal manžela své milenky, půjde na 14 a půl let do...

pátek, 5. dubna 2019, 18:00

Olomoucký vrchní soud včera snížil trest osmatřicetiletému Martinu Čiperovi o 1,5 roku na 14,5 roku za vraždu manžela jeho...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VoteWatch: Čeští europoslanci patřili mezi ty s větším vlivem

Čeští europoslanci se v nyní končícím složení europarlamentu neztratili. Nezávislý bruselský server VoteWatch.eu, který dlouhodobě sleduje a analyzuje evropské politické dění, dnes zveřejnil svůj pohled na práci končícího europarlamentu. Kromě jiného z něj vyplývá, že při zohlednění velikosti země byli čeští europoslanci druhou nejvlivnější skupinou po Belgičanech a před Finy.

Den s kapucínem: Lidi dneska nemá kdo poslouchat. Osobní vztahy jsou nejdůležitější

Den strávený s bratrem Radkem Navrátilem, který je kapucínem v olomouckém klášteře na Dolním náměstí, přinesl jednak zjištění, co vlastně kapucín celý den dělá, ale také jsme hodně otevřeně mluvili. Řeč byla o reakcích blízkých při oznámení odchodu do kláštera, o vzrůstající agresivitě společnosti, o homosexualitě a masturbaci, ale i o důležitosti osobního vztahu.

Já nevařím, spíš ohřívám. Nebaví mě to pak uklízet, říká Michal Krčmář

Při příjemném setkání jsme s biatlonistou Michalem Krčmářem pokecali o tom, jak umí vařit, teda spíš neumí. Jestli sleduje nějaký další sport a nakousli jsme i téma možného návratu Gábiny Koukalové.