Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Olomouci začnou zítra Ekologické dny, vyvrcholí ekojarmarkem

 
úterý, 23. dubna 2019, 13:30

Mýty v konfrontaci se světem přírody se staly hlavním tématem letošního ročníku festivalu Ekologických dnů Olomouc (EDO). Tématu se budou věnovat na besedách odborníci z celé země napříč obory.

Festival, který má v Olomouci dlouholetou tradici, začne ve středu 24. dubna a vyvrcholí tradičním ekojarmarkem a koncerty 1. května na Horním náměstí v Olomouci, řekl Michal Bartoš z pořádajícího Sluňákova, centra ekologických aktivit města Olomouce. Festivalu se každoročně účastní zhruba 20 tisíc návštěvníků.

Letošní ročník je tematicky propojen s dalším olomouckým festivalem Academia film Olomouc. Oba festivaly se letos sešly v jednom termínu. „Máme přichystánu řadu besed, na kterých vystoupí řada hostů, jsou to zástupci přírodních i společenských věd a také umění. Známkou je svobodná pestrost v tématech," uvedl Bartoš. Letošním tématem jsou nové mýty v konfrontaci se světem přírody.

EDO jsou ekologickým svátkem, který se koná od roku 1992 pravidelně každý rok na přelomu dubna a května v Olomouci. Poprvé se uskutečnily v roce 1990. Ekologické dny Olomouc se postupně zařadily mezi nejvýznamnější akce pro širokou veřejnost propagující ochranu přírody v ČR.

Právě mýtus je hlavním mottem i mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. „V besedách se budeme zamýšlet nad novými společenskými mýty na pozadí ekologické krize," doplnil Bartoš. Do Olomouce přijede besedovat například psychiatr Cyril Höschl, odborník bezpečnosti umělé inteligence Jan Romportl, ekolog David Storch, geolog, klimatolog a spisovatel Václav Cílek, filozof Václav Bělohradský či Pavel Barša z Ústavu mezinárodních vztahů.

Součástí festivalu jsou i akce s názvem Putování krajinou. Chystá se například podvečerní vycházka za žabím koncertem, poznávání ptačího zpěvu či výlety kolem Moravy v Litovelském Pomoraví. Jedna z výprav se chystá kvůli krajinářské koncepci také do Lednicko-valtického areálu, zájemci mohou vyrazit s odborníky také do Baťova Zlína za architekturou a vodním kanálem. Součástí festivalu je také řada výstav, patří mezi ně například Zažíváme změnu klimatu v Domě přírody Litovelského Pomoraví, která zachycuje příběhy 12 konkrétních lidí, kterým klimatické změny bezprostředně ovlivňují každodenní život. Výstavy jsou i v Galerii Caesar i v Muzeu umění.

Festival vyvrcholí tradičním Ekojarmarkem. Chybět na něm nebude podle Bartoše spousta tradičních řemesel, představí se také řada ekologických organizací. Na náměstí zahrají například kapely Zrní, Jablkoň, Longital či minus 123 minut. Více informací je na stránkách zde.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Sluňákov

Kam dál?

Dnes je Světový den knihy a autorských práv

úterý, 23. dubna 2019, 12:00

23. duben byl vyhlášený jako Světový den knihy a autorských práv, a to světovou organizací UNESCO roku 1995.

Naše území zasáhne silný, nárazový vítr. Výstraha platí od dnešního...

úterý, 23. dubna 2019, 11:00

V průběhu úterý 23. dubna bude vát jihovýchodní vítr s nárazy kolem 20 m/s (kolem 70 km/h).

Na Velký pátek řešili přerovští strážníci únik splašků do sklepa...

úterý, 23. dubna 2019, 10:30

Na Velký pátek si motohlídka krátce před polednem všimla hořící trávy v prostoru kolejiště v Přerově a na větší ploše v okolí...

Muži v bytě hořela pračka, požár se pokusil uhasit sám a nadýchal se...

úterý, 23. dubna 2019, 10:00

Majitel bytu v ulici Jaselská v Hranicích zažil včera odpoledne nepříjemnou situaci.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Arch Enemy, Amon Amarth, Powerwolf… Metalfest Open Air vsadil na ověřená jména a hlásí: Vyprodáno!

Na konci května zažije Plzeň invazi metalových fanoušků ze všech možný koutů Evropy. V pátek 31. května odstartuje na Lochotíně tradiční třídenní Metalfest Open Air a už nyní je jisté, že atmosféra bude opět elektrizující. Je vyprodáno, a tak kapely mohou počítat s maximální možnou podporou.

KOMENTÁŘ: Vyberte si 21 volených

Dvojí kvalita potravin. Nelegální migrace. Bezpečnost. Zdanění velkých nadnárodních firem. Čtyři věci, jejichž řešení považují Češi za klíčové. Ale také záležitosti, se kterými Česká republika sama nepohne. Premiér těžko přijde za Markem Zuckerbergem a neoznámí mu, že odteď bude Facebook platit vyšší daně. Stejně tak zcela určitě sám holýma rukama nevyřeší nelegální migraci. Vždycky k tomu budeme potřebovat ostatní státy, se kterými můžeme společně prosadit to, na co sami nemáme.

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.