Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Olomouci začnou zítra Ekologické dny, vyvrcholí ekojarmarkem

 
úterý, 23. dubna 2019, 13:30

Mýty v konfrontaci se světem přírody se staly hlavním tématem letošního ročníku festivalu Ekologických dnů Olomouc (EDO). Tématu se budou věnovat na besedách odborníci z celé země napříč obory.

Festival, který má v Olomouci dlouholetou tradici, začne ve středu 24. dubna a vyvrcholí tradičním ekojarmarkem a koncerty 1. května na Horním náměstí v Olomouci, řekl Michal Bartoš z pořádajícího Sluňákova, centra ekologických aktivit města Olomouce. Festivalu se každoročně účastní zhruba 20 tisíc návštěvníků.

Letošní ročník je tematicky propojen s dalším olomouckým festivalem Academia film Olomouc. Oba festivaly se letos sešly v jednom termínu. „Máme přichystánu řadu besed, na kterých vystoupí řada hostů, jsou to zástupci přírodních i společenských věd a také umění. Známkou je svobodná pestrost v tématech," uvedl Bartoš. Letošním tématem jsou nové mýty v konfrontaci se světem přírody.

EDO jsou ekologickým svátkem, který se koná od roku 1992 pravidelně každý rok na přelomu dubna a května v Olomouci. Poprvé se uskutečnily v roce 1990. Ekologické dny Olomouc se postupně zařadily mezi nejvýznamnější akce pro širokou veřejnost propagující ochranu přírody v ČR.

Právě mýtus je hlavním mottem i mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. „V besedách se budeme zamýšlet nad novými společenskými mýty na pozadí ekologické krize," doplnil Bartoš. Do Olomouce přijede besedovat například psychiatr Cyril Höschl, odborník bezpečnosti umělé inteligence Jan Romportl, ekolog David Storch, geolog, klimatolog a spisovatel Václav Cílek, filozof Václav Bělohradský či Pavel Barša z Ústavu mezinárodních vztahů.

Součástí festivalu jsou i akce s názvem Putování krajinou. Chystá se například podvečerní vycházka za žabím koncertem, poznávání ptačího zpěvu či výlety kolem Moravy v Litovelském Pomoraví. Jedna z výprav se chystá kvůli krajinářské koncepci také do Lednicko-valtického areálu, zájemci mohou vyrazit s odborníky také do Baťova Zlína za architekturou a vodním kanálem. Součástí festivalu je také řada výstav, patří mezi ně například Zažíváme změnu klimatu v Domě přírody Litovelského Pomoraví, která zachycuje příběhy 12 konkrétních lidí, kterým klimatické změny bezprostředně ovlivňují každodenní život. Výstavy jsou i v Galerii Caesar i v Muzeu umění.

Festival vyvrcholí tradičním Ekojarmarkem. Chybět na něm nebude podle Bartoše spousta tradičních řemesel, představí se také řada ekologických organizací. Na náměstí zahrají například kapely Zrní, Jablkoň, Longital či minus 123 minut. Více informací je na stránkách zde.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Sluňákov

Kam dál?

Dnes je Světový den knihy a autorských práv

úterý, 23. dubna 2019, 12:00

23. duben byl vyhlášený jako Světový den knihy a autorských práv, a to světovou organizací UNESCO roku 1995.

Naše území zasáhne silný, nárazový vítr. Výstraha platí od dnešního...

úterý, 23. dubna 2019, 11:00

V průběhu úterý 23. dubna bude vát jihovýchodní vítr s nárazy kolem 20 m/s (kolem 70 km/h).

Na Velký pátek řešili přerovští strážníci únik splašků do sklepa...

úterý, 23. dubna 2019, 10:30

Na Velký pátek si motohlídka krátce před polednem všimla hořící trávy v prostoru kolejiště v Přerově a na větší ploše v okolí...

Muži v bytě hořela pračka, požár se pokusil uhasit sám a nadýchal se...

úterý, 23. dubna 2019, 10:00

Majitel bytu v ulici Jaselská v Hranicích zažil včera odpoledne nepříjemnou situaci.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Lví král v tuzemských kinech porazil Spider-Mana

V čele víkendové návštěvnosti českých kin vystřídal další kapitolu filmové série Spider-Man: Homecoming snímek Lví král od studia Disney. Předělávka slavného animovaného snímku s hudbou Eltona Johna při svém vstupu do tuzemských kinosálů přilákala bezmála 88 tisíc diváků a na tržbách získala prvních téměř 14 milionů korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Unie filmových distributorů na svém webu.

Na Slovensku začal soud s Ruskem a Kočnerem za padělání směnek

Kočner, kterého policie letos v březnu obvinila také z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka, je v kauze směnek už déle než rok ve vazbě a zahájení líčení se na vlastní žádost nezúčastnil. Rusko zase v jiném případu čelí obžalobě, že si v roce 1997 objednal v podsvětí vraždu své společnice z Markízy Silvie Volzové.

Rapper Leo Beránek částečně popřel obžalobu, která ho viní ze dvou napadení

Soud dnes začal projednávat případ amatérského thaiboxera a rappera Lea Beránka, kterému hrozí až 12 let vězení za dvojí napadení. Beránek, jenž už byl za obdobnou trestnou činnost ve vězení, jednu část obžaloby popřel. Označil ji za past, kterou na něj nachystali uživatelé drog z pražské Lhotky. Druhý útok přiznal, avšak uvedl, že při něm bránil dívku před agresivním zfetovaným dealerem.