Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Středověký hrad Helfštýn se proměnil ve vojenské ležení, program pokračuje i v neděli

 
sobota, 25. května 2019, 20:00

Ve vojenské ležení se dnes proměnil středověký hrad Helfštýn na Přerovsku. Jeho nádvoří obsadily při Festivalu vojenské historie spolky a sdružení představující vojenskou historii dvanácti staletí. Na hrad přijeli šermíři z celé republiky i zahraničí. Podle pořadatelů jde v Česku o ojedinělou akci zaměřenou na historii vojenství. Festival potrvá do neděle, očekává se až 5000 návštěvníků. Letos akce slaví deset let od svého vzniku.

Festival zahájil slavnostní průvod všech účastníků, zapojila se do něj stovka nadšenců představující období od osmého století do konce první republiky. Mezi Kelty si tak například vykračovali českoslovenští legionáři, v průvodu je doplňovali valašští portáši, ale i renesanční a gotičtí rytíři či mušketýři třicetileté války. „Přijelo asi 130 účastníků, jde zhruba o 15 uskupení. Ležení je umístěno záměrně napříč staletími na jednom místě. Lidé tak mohou porovnávat," řekl dnes pořadatel akce Martin Tureček.

Lidé obdivovali například polní nemocnici s chirurgem z dob napoleonských válek, která předváděla, jak se operovalo v tehdejších podmínkách na poli při bitvě. Sdružení Les Marines na festival dorazilo po pěti letech. „Helfštýn je jeden z nejkrásnějších hradů, atmosféra je tady nádherná, pro tyto akce jak dělaná. Je úžasné, jak lze na jednom místě vidět všechna ta období," řekl dnes těsně před simulovanou amputací nohy hlavní chirurg nemocnice Boris Nezbeda ze sdružení Les Marines.

Festival se řadí k největším akcím na hradě. Podle kastelána Jana Laura se zájem návštěvníků od roku 2010 stále zvyšuje. „Návštěvnost festivalu loni překonala hranici 5000 lidí, a tím se rozhodně zařadila mezi nejúspěšnější počiny sezóny," řekl dnes Lauro. Hrad byl dnes zaplněn lidmi i přes stavební komplikace, které provázejí kvůli rekonstrukci paláce již druhou návštěvnickou sezonu. Památka je od dubna otevřena pouze od čtvrtka do neděle, ve zbývajících dnech je pro návštěvníky hrad uzavřen. „Při záchranných stavebních pracích totiž dochází k ohromným přesunům materiálů. Není jiné cesty než přes čtveřici hradních mostů skrze průjezdy pětice bran," podotkl k tomu kastelán.

Příjezd k hradu navíc od 8. května komplikuje úplná uzavírka komunikace mezi Lipníkem a Týnem nad Bečvou. Na hrad vede v této fázi oprav objízdná trasa přes Osek nad Bečvou, Oldřichov, Sušice a Nové Dvory, řekl kastelán.

Napsal(a) ČTK | Foto Jakub Wittka

Kam dál?

Zeman se o přijetí Staňkovy demise rozhodne po jejich úterní schůzce

sobota, 25. května 2019, 18:00

Prezident Miloš Zeman se o přijetí demise ministra kultury Antonína Staňka rozhodne až po úterní schůzce s ním. Zeman to řekl...

Výzkum ukázal, že české děti trápí nedostatek pohybu, byť aktivně...

sobota, 25. května 2019, 16:00

České děti a mládež trápí nedostatek pohybu, ačkoli 62 procent z nich se věnuje organizovanému sportu. Z jejich životního stylu...

Na Lazcích se bude příští týden konat Army Veteran Day, na ploše...

sobota, 25. května 2019, 14:00

Setkání s válečnými veterány, ukázky vojenské techniky včetně modernizovaného tanku T-72 i přílet vojenského vrtulníku Mi-17...

Dětský sportovní den nabídne jízdu na kánoích, lukostřelbu i ukázky...

sobota, 25. května 2019, 10:00

Vezměte děti za sportem a zábavou! 1. června se v Čechovicích koná Dětský den. Bude se sportovat, soutěžit a užívat srandy.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.