Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Spolek na Prostějovsku obnovil pátrání po židovských náhrobcích

 
sobota, 8. června 2019, 16:00

Spolek Hanácký Jeruzalém obnovil pátrání po historických náhrobcích a jejich fragmentech ze starého židovského hřbitova v Prostějově. Někdejší židovský hřbitov, který ministerstvo kultury dalo v roce 2016 na seznam kulturních památek, byl zničen za německé okupace. Náhrobní kameny s židovskými nápisy si tehdy rozebrali obyvatelé z okolních vesnic a vydláždili jimi například dvorky. V roce 2017 bylo 12 nalezených náhrobků či jejich částí prohlášeno za kulturní památku. Dosud nejstarší identifikovaný náhrobek pochází ze 17. století.

„V současné době jsme pátrání znovu obnovili. Umístili jsme výzvu na našich webových stránkách a uvítáme jakoukoli informaci vedoucí k nalezení dalších náhrobků," řekla na dotaz Jana Gáborová ze spolku Hanácký Jeruzalém. Spolek má podle Gáborové informace o uložení dalšího velkého množství náhrobních kamenů, které slouží jako dlažba ve dvoře soukromého domu v nedalekých Drozdovicích. „Bohužel, s majiteli tohoto domu se spolku zatím kontakt navázat nepodařilo. Naopak, podnikli jsme ještě pátrání v místech, kde již některé náhrobky byly nalezeny, protože existuje jistá šance, že by zde ještě nějaké náhrobní kameny či jejich fragmenty mohly být," uvedla.

Jeden nalezený fragment náhrobku pochází ze 17. století. Náhrobek určil odborník Židovského muzea v Praze Daniel Polakovič při dubnové akci Brány památek dokořán - Prostějov židovský, když si prohlížel nalezené části náhrobků uložené na Novém židovském hřbitově v Prostějově. „Náhrobek pochází z nejstaršího židovského hřbitova v Prostějově, po jehož zničení byl v 19. století zřejmě přenesen na druhý židovský hřbitov v dnešní Studentské ulici. V letech 1943 a 1944 se dostal mezi ostatní náhrobky, které město rozprodávalo jako stavební materiál. V té době byl pravděpodobně ještě celistvý," řekl mluvčí nadace Kolel Damesek Eliezer Tomáš Jelínek.

Podle Jelínka je to zatím nejstarší náhrobek nalezený na zahradách a dvorcích v okolí Prostějova. O fragment už projevilo zájem Židovské muzeum v Praze. „Zdá se tedy, že zahrady a domy na Prostějovsku mohou vedle novějších náhrobků z 19. století ze starého hřbitova ve Studentské ukrývat i kameny o dvě století starší," upozornil Jelínek.

Někdejší židovský hřbitov v Prostějově zařadilo ministerstvo kultury na seznam kulturních památek. Nadace Kolel Damesek Eliezer s radnicí jedná o pietní úpravě místa bývalého hřbitova, kde je nyní park a parkoviště. Podle Jelínka tam stále leží ostatky 1924 židovských občanů Prostějova.

Starý židovský hřbitov v Prostějově byl založen v roce 1801 a v roce 1943 na popud německého starosty zrušen. Na zrušeném hřbitově jsou pochováni například předci filozofa Edmunda Husserla či spisovatele Stefana Zweiga. „Hledání s podporou veřejnosti začalo v roce 2015. Našlo se velké množství úlomků, z nichž se podařilo určit náhrobky či jejich fragmenty ke třem desítkám osob," dodala Gáborová.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Na Univerzitě Palackého vrcholí kontrola diplomek, zatím jedno...

sobota, 8. června 2019, 13:00

Na Univerzitě Palackého v Olomouci vrcholí proces kontroly stovky namátkově vybraných diplomových prací, které absolventi fakult...

Loď Kordulka už je na Bečvě, její kapitán chystá pro tuto sezónu...

sobota, 8. června 2019, 09:46

Začíná druhá lodní sezona na přerovské řece Bečvě, kam se přemístila jedna z olomouckých výletních lodí. Kordulkou, která zdejší...

Na náměstí v Hranicích bude socha Masaryka na koni

pátek, 7. června 2019, 15:00

Školní náměstí v Hranicích na Přerovsku by měla zdobit socha Tomáše Garrigua Masaryka na koni. Jezdeckou figuru autorů Ladislava...

Konec RoundUpu v Olomouci? Může jej nahradit horkovzdušná plečka

pátek, 7. června 2019, 15:00

Komise Životního prostředí se zabývala otevřeným dopisem k problematice využívání přípravku RoundUp v Olomouci. Dopis...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Odbory a nemocnice: Stát dluží nemocnicím stovky milionů

Stát prostřednictvím zdravotních pojišťoven dluží podle zdravotnických odborů, asociace nemocnic a dalších organizací nemocnicím za poskytnutou péči stovky milionů korun. Zástupci devíti organizací vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby problém s nedostatečným financováním nemocnic řešil. Už na konci června žádali, aby byly k narovnání situace využity rezervy z účtů zdravotních pojišťoven. O výzvě dnes informovali v tiskové zprávě. Premiér i ministerstvo zdravotnictví označili jejich vyjádření za poplašnou zprávu, do zdravotnictví jdou podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) v posledních letech rekordně vysoké částky.

Ústavní žalobu na Zemana projedná Senát ve středu odpoledne

Návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana projedná Senát zřejmě ve středu v podvečer. Rozhodl o tom dnes organizační výbor horní komory, která to oznámila na svém twitterovém účtu. Potvrdil to také senátor Václav Láska (Senátor 21), který žalobu připravil.

Česko čekají velká vedra, ve středu bude až 35 stupňů

Většinu území ČR čekají v následujících dnech tropické teploty, které postupně porostou. Dnes odpoledne místy překročí 31 stupňů Celsia, od středy může být až 35 stupňů. Výstraha meteorologů platí od dnešních 13:00.