Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Chemici z Olomouce zkoumají vzorky kostela svatého Mořice, který prochází rekonstrukcí

 
pondělí, 22. července 2019, 21:00

Do rozsáhlé opravy pozdně gotického kostela svatého Mořice v centru Olomouce se zapojili v těchto dnech také chemici z Univerzity Palackého. Z několika míst fasády odebrali vzorky pro chemickou analýzu, která by měla zjistit, jaké materiály a postupy tehdy dělníci při stavbě kostela používali. Výsledek jejich výzkumu by měl pomoci restaurátorům při opravě, která bude stát zhruba 130 milionů korun. Informuje o tom přírodovědecká fakulta na svém webu. Oprava kostela začala na konci loňského roku a potrvá do konce roku 2021.

Chemici z přírodovědecké fakulty v uplynulých dnech odebrali vzorky z okenních oblouků a dalších míst na fasádě památky, kde byly patrné zbytky polychromie. „Další vzorky byly odebrány z okolí olověného nápisu na západní straně kostela. Účelem je zjistit, zdali se v těchto místech v minulosti vyskytovala nějaká barevná výzdoba," uvedl Lukáš Kučera z katedry analytické chemie.

Odebrané vzorky musely být přitom co nejmenší, aby odborníci nepoškodili památku. „Na základní analýzu stratigrafie, tedy zalití vzorku do pryskyřice a přípravu nábrusu, mi stačí několik miligramů. Z nich odeberu ještě zhruba jednu desetinu a na té se budou provádět podrobné analýzy," doplnil Kučera. Výsledek chemické analýzy, která by měla být hotová během léta, by měl restaurátorům poskytnout informace o materiálovém složení, případně organických látkách například pojivech, které byly při stavbě kostela přidány do malty nebo pigmentové vrstvy.

FOTO: Kostel svatého Mořice prochází rekonstrukcí za 123 milionů. Hotovo bude v roce 2021

Olomoučtí chemici, kteří na analýze pracují, jsou zapojeni do projektu Arteca, který vznikl loni na jaře. Tvoří jej třicetičlenný výzkumný tým historiků umění, chemiků a fyziků, který se zaměřuje na vývoj nových metod a technik, které se budou moci uplatnit například při ochraně a restaurování památek. Univerzita na projekt získala 60 milionů korun z evropských dotací.

Oprava kostela sv. Mořice, který je od roku 1995 na seznamu národních kulturních památek, je nejrozsáhlejší rekonstrukcí za posledních sto let. „Projekt zahrnuje stavební a restaurátorskou obnovu konstrukcí celého obvodového pláště kostela sv. Mořice, které jsou v havarijním stavu, a stavební a restaurátorskou obnovu vnitřních prostor jižní středověké věže, vložení chybějících podlahových konstrukcí věže a její následné zpřístupnění veřejnosti," řekl již dříve mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. Důležitou částí projektu je také obnova vzácných Englerových varhan.

Napsal(a) ČTK | Foto Jakub Wittka

Kam dál?

FOTO: Horní náměstí zdobí květinová dekorace, ztvárňuje němé barokní...

pondělí, 22. července 2019, 11:53

Na Horním náměstí v Olomouci se dnes instaluje dekorace před Sloupem Nejsvětější Trojice. Návrh ztvárňuje němé barokní divadlo,...

Mladík odložil svůj iPhone na střechu auta a odjel k čerpací stanici,...

pondělí, 22. července 2019, 07:30

Dvacetiletý mladík z Olomouce přišel v pátek odpoledne o svůj mobil značky Apple iPhone 8. Telefon totiž odložil na střechu svého...

Lidé v Rajnochovicích pracují na prodloužení lesní železnice. S...

neděle, 21. července 2019, 19:37

Skupinka nadšenců v čele s Tomášem Hegarem zahájila v Rajnochovicích na Kroměřížsku práce na prodloužení trati lesní železnice,...

Víkendová koupačka na Poděbradech a Plumlově? Podle hygieniků je voda...

sobota, 20. července 2019, 18:00

Lidé se mohou stále bez obav koupat ve vodních plochách v Olomouckém kraji, které jsou pod dohledem hygieniků. Z rozboru vzorků...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích. Organizátoři si však největší překvapení připravili až na závěr - na další ročník nemusí návštěvníci čekat čtyři roky, ale poprvé v historii pouhé dva.

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a diplomové práce. Podnět k prověření jejích prací z roku 2001 a 2005 podali Piráti. Třetina jich údajně obsahuje shodné pasáže s jinými zdroji. Vedralová to odmítla komentovat. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. I kdyby se plagiátorství potvrdilo, o titul Vedralová přijít nemůže, protože řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu lze podle zákona zahájit do tří let.

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského zatýkacího rozkazu zatčen ve Francii. Po splnění všech formalit byl odsouzený koncem minulého týdne eskortován do České republiky.