pátek 26. dubna 2024 Oto

Klaus: Roušku jsem 28. října neměl záměrně, omlouvat se nebudu. Co kandidatura?

Bývalý prezident Václav Klaus si roušku při připomínce 28. října nevzal záměrně. Má svou představu o významu roušek, řekl v rozhovoru s. Koronavirus považuje za víc než "pouhou" nemoc a zneužití této nemoci za nástroj k přeměně světa. K otázce pandemie a současných vládních opatřeních se chce vyjádřit v knize, kterou se spolupracovníky z Institutu Václava Klause plánuje vydat počátkem prosince.

Klaus byl kritizován, že 28. října přišel uctít památku státního svátku bez roušky a mluvil bez ní s lidmi, kteří spadají do rizikové skupiny obyvatel. Bývalý prezident si nemyslí, že by to byla chyba. „Já to dělám programově a záměrně, a když člověk něco dělá programově, tak za A to nepovažuje za chybu a za druhé považoval bych za nedůstojné, kdybych dělal, to co dělá řada našich politiků, že se začne omlouvat," řekl. K omluvě nevidí důvod. „Mám svou představu o významu roušek, ne že bych si ji já sám vymyslel, přeci medicínská profese má mezi sebou vášnivé bojovníky za roušky a stejně vášnivé odpůrce roušky," dodal.

Rouškaři jsou samozřejmě lidi, kteří jsou vítači migrantů, řekl

Klaus si myslí, že takzvané rouškaře je možné definovat pomocí "celé řady dalších významných charakteristik" podle "soubojů" v dalších oblastech. „Rouškaři jsou samozřejmě lidi, kteří jsou vítači migrantů, rouškaři jsou lidi, kteří si přejí posilu Evropské unie a rychlé přijetí eura, já bych viděl řadu takových doplňujících charakteristik," řekl. "Rouškaření" podle něj něco říká o sebevědomí člověka, jeho politickém světonázoru či o hodnocení světa.

Je to nástroj k přeměně světa, jak ho známe, tvrdil Klaus

Podotkl, že názor jeho a jeho spolupracovníků odráží název vydaného článku Covid-19: Pouhá nemoc, nebo instrument k přeměně společnosti a světa. „Myslím, že je naprosto zjevné, že my říkáme, že je to víc než pouhá nemoc a zneužití této nemoci a opatření, která státy zavádějí, je nástroj k přeměně světa tak, jak ho známe," řekl k chystané knize.

Při přijímání opatření státu podle něj platí pravidlo tzv. trade-off, tedy "něco za něco". "Existuje dilematické rozhodování mezi dvěma nebo eventuálně více konkurenčními cíli," podotkl. Za konkurenční cíle považuje minimalizaci ztrát lidských životů a minimalizaci rozvrácení společnosti, ekonomiky, státních financí či školství. Na pomyslné křivce by se posunul "o kousek jinam", než jsou současná vládní opatření.

Maláčová? Skutečná zhouba lidstva, sdělil

Klaus zkritizoval deficit navrhovaného státního rozpočtu. Deficitní financování označil za "zhoubu lidstva". Řekl, že on jako ministr financí a předseda vlády žil v kategoriích stamilionů korun. „Dnešní vlády žijí ne v kategoriích miliard, ale žijí v kategoriích stovek miliard. To je pro mě konec světa, a to já nemohu přijmout ani vteřinku," zdůraznil. Za podstatu seriózní přípravy rozpočtu považuje škrty, ke kterým se současná vláda nedobrala. Zároveň zkritizoval ministryni sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD), kterou označil kvůli jejím návrhům, například na zvýšení minimální mzdy či zvýšení důchodů, za antiškrtovou bojovnici a skutečnou zhoubu lidstva.

Kandidatura? Není to na pořadu dne, řekl Klaus

Práci prezidenta Miloše Zemana na Pražském hradě hodnotit nechtěl. „Jako exprezident nemám zrovna velkou ambici se vyjadřovat ke svému nástupci, fakt to není na místě, nejsem nezávislý novinář, který by měl takto komentovat prezidentský úřad," uvedl.

Komentovat nechtěl ani případné uchazeče o post prezidenta po vypršení mandátu Zemanovi. Odmítl i svou kandidaturu. „Já tisíckrát opakuji, že to pro mě dneska není na pořadu dne, a navíc mi není jednadvacet a navíc za tři roky nevím kolik mně bude, to budu už výrazně starší než třeba dnešní Biden, takže úvahy o tom, abych si četl o sobě, že už ten kandidát na prezidenta je úplně dementní a plete si toho s tím, to bych nechtěl zažívat," řekl.

Americké volby? Pokud by vyhrál Trump, dojde k občanské válce

„To, co se při těch volbách dělo, je pro nás Evropany a Středoevropany absolutně nepřijatelné, a ta chatrnost, a tím i spornost amerických voleb, je do očí bijící a jenom to vybízí toho existujícího prezidenta (Donalda Trumpa), aby se tomu nějakým způsobem bránil," řekl Klaus. Způsob amerických voleb přirovnal k rozvojové zemi před 100 lety. Za dokazatelné případy považuje například hlasy od mrtvých voličů. Kritizuje také, že voliči nemuseli prokazovat svou totožnost nebo korespondenční hlasování.

Mimořádný povolební vývoj ve Spojených státech neočekává. „Amerika je a bude rozpolcená, pokud vyhraje (Joe) Biden, tak k žádné občanské válce nedojde, protože ta pravice je ukázněná a přece jenom státotvorná, pokud by vyhrál Trump, tak dojde k občanské válce, protože ta levice to nepřijme," řekl. Myslí si ale, "že to dopadne bidenovsky".

Ohodnoť článek

Autoři

Štítky Klaus, covid, rouška, kandidatura

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.