Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dnešní večer bude po celém Česku patřit tradičně pálení čarodějnic. Hasiči jsou v pohotovosti

 
pondělí, 30. dubna 2018, 18:00

Na řadě míst země se dnes rozhoří vatry a ohně, na nichž se budou symbolicky upalovat čarodějnice. Dávná tradice je spojena se svatojakubskou nocí připadající na poslední dubnový den, které se připisuje magická moc. Hasiči varují, že současné suché a teplé počasí zvyšuje riziko požárů. Kvůli čarodějnicím každoročně zaznamenávají zvýšený počet požárů. Lidé by proto měli být opatrní a při pálení ohňů dodržovat základní bezpečnostní pravidla.

Pálení čarodějnic je každoročně spojeno se zábavními akcemi, které pořádají města, obce, spolky i jiné instituce. Nechybí čarodějnické kostýmy a soutěže, opékání špekáčků, koncerty nebo výtvarné dílny. Například na Korunní pevnůstce v Olomouci či na Plumlově probíhá dnes zábavní program.

V noci z 30. dubna na 1. května se podle pověstí scházeli čarodějnice a zlí duchové. Lidé věřili, že o této magické noci se otevírají jeskyně s různými poklady. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly vatry, z čehož se postupem času stal zvyk "pálení čarodějnic". Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Na stejné datum připadá keltský svátek jara Beltain, v severní Evropě se zase dnešní noc nazývá Valpružina.

Pro hasiče znamená pálení čarodějnic zvýšený počet výjezdů k požárům. Třeba loni během 30. dubna zasahovali u 81 požárů, které způsobily škodu více než pět miliónů Kč a čtyři lidé při nich byli zraněni. Opakovaně proto vyzývají k opatrnosti a dodržování zásad požární bezpečnosti. Organizátoři mají podle zákona o požární ochraně povinnost dopředu nahlásit pálení ohňů na volném prostranství. I v případě, kdy pálení čarodějnic organizují občané, je lepší to hasičům oznámit předem. Lze se také domluvit s dobrovolnými hasiči v obci, aby na místo pálení dohlíželi.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Hledám nového kamaráda, který by mi pomohl s kšefty. Obchodníku, kde...

pondělí, 30. dubna 2018, 16:30

Sama už všechno nezvládám, a proto rozhazuji sítě a hledám šikovného a usměvavého mediálního konzultanta (či konzultantku)....

Zloději kradli kola na Palachově náměstí i v kolárně domu v Matochově...

pondělí, 30. dubna 2018, 15:00

Během víkendu bylo v Olomouci ukradeno několik kol. Jedno z nich ukradl zloděj v noci na sobotu ze společné kolárny domu v...

Ve středu se koná v Kině Metropol FuckUp Night, vystoupí úspěšní lidé...

pondělí, 30. dubna 2018, 13:30

Škodolibost je přirozená lidská vlastnost. Občas nás ovládne každého z nás a my se zasmějeme na účet někoho jiného. Oslava...

Řidič zaparkoval na Stupkově ulici, po týdnu už auto na místě nenašel

pondělí, 30. dubna 2018, 12:00

Na policejní stanici přišel třiatřicetietý muž v neděli 29. dubna oznámit, že postrádá svoje auto Nissan Pathfinder. To minulou...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V ojedinělých případech se může objevit kus se sníženou kvalitou, reagovalo vedení Penny Marketu na výskyt prošlého masa v jedné z prodejen

Na pultech obchodního řetězce Penny Market se objevilo zkažené maso původem z Polska. S vidinou dobrého oběda si ho v neděli ve Vodňanech cestou z výletu zakoupil muž. Po otevření ho ale chuť na jídlo velmi rychle přešla. Maso podle jeho slov páchlo jako zkažená vejce.

SPD zrušilo klub v Moravskoslezském kraji, Volný hodlá kandidovat na post předsedy

Předsednictvo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) zrušilo svůj regionální klub v Moravskoslezském kraji. Byly v něm porušovány stanovy a krácena demokratická práva členů, sdělila mluvčí SPD Barbora Zeťová. SPD v kraji vede poslanec Lubomír Volný, jehož styl vedení v minulosti někteří členové hnutí kritizovali. Volný v úterý na facebooku oznámil, že plánuje kandidovat proti Tomiovi Okamurovi na předsedu SPD.

Zákaz billboardů u dálnic platí beze změn

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení dvou pasáží novely zákona o pozemních komunikacích. Zákon ponechal pro starší billboardy pětileté přechodné období, které vypršelo v roce 2017, a stanovil návaznou povinnost odstranit reklamní zařízení bez zbytečného odkladu. Podle ústavních soudců lze omezení billboardů zdůvodnit veřejným zájmem na bezpečnosti provozu, soud zdůraznil také ochranu životů a zdraví lidí, stejně jako životního prostředí.