Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Petici pro zachování silnice z Olomouce do Samotišek podepsalo přes 1500 lidí

 
úterý, 17. července 2018, 10:02

Petici za zachování silnice z Olomouce do nedalekých Samotišek, kterou má rozpůlit plánový obchvat města, podepsalo 1582 lidí, z toho 1379 bylo obyvatel Olomouce. Řekla to členka petičního výboru Hanka Prekop Dvorská. Odborníci z řad iniciátorů petice tvrdí, že důležité dopravní spojení by mohlo být udrženo pomocí silničního mostu, a požadují, aby samosprávy tuto variantu ještě zvážily. Projekt dálničního obchvatu počítá jen s lávkou pro cyklisty a přeložkou silnice, jejíž trasa ale povede jinudy, což by podle autorů petice zkomplikovalo dopravní situaci v této části Olomouce.

„Petiční výbor věří, že rada města vyjde žádosti obyvatel vstříc a ustaví pracovní skupinu, která učiní maximum pro to, aby byla prověřena možnost zachovat při stavbě východní tangenty funkční dopravní propojení mezi Chválkovicemi a Samotiškami," uvedla Dvorská. Podle ní organizátoři požádali olomoucké radní, aby petici projednali na nejbližším zasedání. Podporu cíle petice podle Dvorské vyjádřily usnesením zastupitelstva obce Samotišky a Bystrovany a obecní rada Dolan.

Plánovaný obchvat Olomouce má frekventovanou komunikaci z předměstí Chválkovice do Samotišek křížit a rozdělí ji na dvě samostatné části. Úřady zvažovaly možnost vybudovat podjezd pod novým obchvatem, kvůli vysokým nákladům to bylo ale zamítnuto. Odborníci vypočítali, že vybudování podjezdu by stavbu obchvatu prodražilo o půl miliardy korun. Součástí projektové dokumentace je proto přeložka silnice spojující Samotišky s Chválkovicemi, která vede z Bělidel podél obchvatu až k jeho křížení se současnou silnici na Samotišky.

„Zachování dopravního spojení 300 let straou alejí bylo prověřeno jen studií podjezdu. Nebyly zpracované a s památkovou péčí projednané varianty přemostění východní tangenty," upozornil člen petičního výboru a předseda komise městské části Droždín Rostislav Hainc. Obyvatelé se podle něj obávají zhoršení obslužnosti východní části města autobusy. „Není také dosud známo, jaké vyplynou z různých variant křížení svatokopecké silnice a východní tangenty dlouhodobé náklady," dodal Hainc.

Petici sepsalo několik obyvatel Chválkovic, Svatého Kopečka, Droždína, Lošova a Radíkova. Petiční výbor nyní požádal radní, aby do pracovní skupiny přizvali zástupce městské samosprávy, státní památkové péče, odborů magistrátu, Ředitelství silnic a dálnic ČR a aspoň tři zástupce veřejnosti, které deleguje petiční výbor.

Podle organizátorů petice je nutné co nejdříve prověřit, zda silniční most na trase z Chválkovic do Samotišek je v souladu s územním plánem Olomouce, a případně zahájit proces jeho změny. Z dokumentace EIA vyplývá, že zahájení stavby východní tangenty je naplánováno na rok 2020, zřejmě se ale o několik let opozdí. Obchvat má omezit hustý automobilový provoz v městských čtvrtích Holice, Hodolany, Bělidla, Chválkovice a Týneček, na kterém má hlavní podíl tranzitní doprava. Například Chválkovicemi denně projede až 20.000 aut.

 

Napsal(a) ČTK | Foto Google Maps

Kam dál?

FOTO: Tragická nehoda mezi Olomoucí a Šternberkem očima hasičů

úterý, 17. července 2018, 08:38

Při střetu osobního a nákladního auta na Olomoucku zemřeli v pondělí 16. července odpoledne tři lidé, z toho jedno dítě. Další...

VIDEO: V Olomouci se protestovalo proti stavbě Šantovka Tower, přišly...

úterý, 17. července 2018, 07:36

Několik desítek lidí dnes v centru Olomouce protestovalo proti záměru firmy SMC Development postavit nedaleko městské památkové...

Devatenáctiletý cizinec ujížděl policejní hlídce, nadýchal jeden a...

pondělí, 16. července 2018, 20:22

V pátek 13. července 2018 krátce před půl jedenácté v noci chtěli policisté zkontrolovat Hondu Accord, která jela Šternberskou...

Na olomouckém hřbitově se opravují chodníky. Použije se dlažba po...

pondělí, 16. července 2018, 19:33

Čtyři dlouhé chodníky na hřbitově v Neředíně dostávají nový povrch. Jsou dlážděny kostkami, které v milosti tvořily cestu v ulici...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pokud Petříček nebude místopředsedou ČSSD, zváží odchod z vlády

Pokud březnový sjezd ČSSD nezvolí ministra zahraničí Tomáše Petříčka místopředsedou strany, zváží setrvání ve vládní funkci. Neúspěch na sjezdu by vnímal jako signál, že jeho politika nemá ve straně dostatečnou podporu. Na sjezdu chce prosazovat moderní levicovou politiku, v případě zvolení místopředsedou by pak chtěl ve vládě razantněji prosazovat priority ČSSD vůči hnutí ANO.

Z představenstva Seznamu odchází jeho majitel Ivo Lukačovič

Majitel tuzemské internetové jedničky Seznam.cz Ivo Lukačovič opouští pozici předsedy představenstva společnosti a nadále nebude ani jeho členem. Lukačovič se bude věnovat svým globálním projektům, zejména aplikaci pro předpověď počasí Windy.com, a nadále zůstává jediným majitelem Seznamu. Firma to uvedla na svém blogu.

RECENZE: Kamasi Washington fanouškům naservíroval další epické album

Kamasi Washington je borec… blázen… nebo zkrátka megaloman. Točit tak obsáhlé desky, to se už v dnešním hudebním světě, který čím dál tím víc alba jako taková odsouvá na vedlejší kolej, příliš nevidí. Na 173 minut dlouhý debut Epic navazuje deskou delší o dalších 10 minut. Dostala název Heaven & Earth a je opět naprosto mocným dílem.