Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Petici pro zachování silnice z Olomouce do Samotišek podepsalo přes 1500 lidí

 
úterý, 17. července 2018, 10:02

Petici za zachování silnice z Olomouce do nedalekých Samotišek, kterou má rozpůlit plánový obchvat města, podepsalo 1582 lidí, z toho 1379 bylo obyvatel Olomouce. Řekla to členka petičního výboru Hanka Prekop Dvorská. Odborníci z řad iniciátorů petice tvrdí, že důležité dopravní spojení by mohlo být udrženo pomocí silničního mostu, a požadují, aby samosprávy tuto variantu ještě zvážily. Projekt dálničního obchvatu počítá jen s lávkou pro cyklisty a přeložkou silnice, jejíž trasa ale povede jinudy, což by podle autorů petice zkomplikovalo dopravní situaci v této části Olomouce.

„Petiční výbor věří, že rada města vyjde žádosti obyvatel vstříc a ustaví pracovní skupinu, která učiní maximum pro to, aby byla prověřena možnost zachovat při stavbě východní tangenty funkční dopravní propojení mezi Chválkovicemi a Samotiškami," uvedla Dvorská. Podle ní organizátoři požádali olomoucké radní, aby petici projednali na nejbližším zasedání. Podporu cíle petice podle Dvorské vyjádřily usnesením zastupitelstva obce Samotišky a Bystrovany a obecní rada Dolan.

Plánovaný obchvat Olomouce má frekventovanou komunikaci z předměstí Chválkovice do Samotišek křížit a rozdělí ji na dvě samostatné části. Úřady zvažovaly možnost vybudovat podjezd pod novým obchvatem, kvůli vysokým nákladům to bylo ale zamítnuto. Odborníci vypočítali, že vybudování podjezdu by stavbu obchvatu prodražilo o půl miliardy korun. Součástí projektové dokumentace je proto přeložka silnice spojující Samotišky s Chválkovicemi, která vede z Bělidel podél obchvatu až k jeho křížení se současnou silnici na Samotišky.

„Zachování dopravního spojení 300 let straou alejí bylo prověřeno jen studií podjezdu. Nebyly zpracované a s památkovou péčí projednané varianty přemostění východní tangenty," upozornil člen petičního výboru a předseda komise městské části Droždín Rostislav Hainc. Obyvatelé se podle něj obávají zhoršení obslužnosti východní části města autobusy. „Není také dosud známo, jaké vyplynou z různých variant křížení svatokopecké silnice a východní tangenty dlouhodobé náklady," dodal Hainc.

Petici sepsalo několik obyvatel Chválkovic, Svatého Kopečka, Droždína, Lošova a Radíkova. Petiční výbor nyní požádal radní, aby do pracovní skupiny přizvali zástupce městské samosprávy, státní památkové péče, odborů magistrátu, Ředitelství silnic a dálnic ČR a aspoň tři zástupce veřejnosti, které deleguje petiční výbor.

Podle organizátorů petice je nutné co nejdříve prověřit, zda silniční most na trase z Chválkovic do Samotišek je v souladu s územním plánem Olomouce, a případně zahájit proces jeho změny. Z dokumentace EIA vyplývá, že zahájení stavby východní tangenty je naplánováno na rok 2020, zřejmě se ale o několik let opozdí. Obchvat má omezit hustý automobilový provoz v městských čtvrtích Holice, Hodolany, Bělidla, Chválkovice a Týneček, na kterém má hlavní podíl tranzitní doprava. Například Chválkovicemi denně projede až 20.000 aut.

 

Napsal(a) ČTK | Foto Google Maps

Kam dál?

VIDEO: V Olomouci se protestovalo proti stavbě Šantovka Tower, přišly...

úterý, 17. července 2018, 07:36

Několik desítek lidí dnes v centru Olomouce protestovalo proti záměru firmy SMC Development postavit nedaleko městské památkové...

Na olomouckém hřbitově se opravují chodníky. Použije se dlažba po...

pondělí, 16. července 2018, 19:33

Čtyři dlouhé chodníky na hřbitově v Neředíně dostávají nový povrch. Jsou dlážděny kostkami, které v milosti tvořily cestu v ulici...

Miroslav Petřík vysvětlil svoje zmizení starostmi v práci a...

pondělí, 16. července 2018, 18:38

Olomoucký radní ČSSD Miroslav Petřík, který byl takřka dva měsíce nezvěstný, dnes zdůvodnil svůj nenadálý odchod z domova...

Výrobce překročil stopové množství více než stokrát. Na obalu sušenek...

pondělí, 16. července 2018, 18:05

Výrazné zdravotní komplikace mohly způsobit osobám alergickým na arašídy sušenky, které nabízel Kaufland ještě před několika dny....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Výherce miliardového jackpotu se už ozval, vsadil přes internet

Český výherce 1,412 miliardy korun, které v pátek vyhrál v evropské loterii Eurojackpot, se dnes odpoledne přihlásil o výhru. V pondělí začne se Sazkou řešit způsob výplaty. Vsadil on-line přes internet na stránkách loterijní společnosti a Sazka kvůli povinné registraci zná jeho identitu, informoval mluvčí firmy Václav Friedmann. "Jde o nejvyšší výhru na internetu v historii České republiky," poznamenal.

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.