Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nadšenci postavili na Sluňákově funkční repliky hliněných pecí

 
úterý, 17. července 2018, 14:30

Ekologické centrum Sluňákov v Horce nad Moravou na Olomoucku zdobí funkční repliky hliněných pecí. Pece, které odpovídají místním archeologickým nálezům, postavili před prázdninami nadšenci spolu s archeology. Výheň na tavení bronzu, pece na výrobu železa, vypalování keramiky i pečení chleba mohou lidé spatřit v provozu o nadcházející akci Sluňákova, informoval zástupce centra Jiří Popelka.

Při stavbě pecí jejich tvůrci šlapali a hnětli hlínu, míchali ji s řezanou trávou, vyráběli cihly a následně z nich stavěli šachty, rošty a klenby hliněných pecí. „Pece jsou postavené jako repliky regionálních archeologických nálezů. Při stavbě jsme dodržovali postupy i materiály, které lidé dříve pravděpodobně používali. Stavba i provoz pecí sleduje principy experimentální archeologie," uvedl Popelka.

V jednom z přístřešků v areálu Sluňákova je tak nyní k vidění šachtová pec na výrobu železa pocházející z doby od 500 let před naším letopočtem. Nadšenci postavili také výheň na tavení bronzu z období 2000 až 800 před naším letopočtem, ve které se k tavení používá dřevěné uhlí rozdmýchané měchem. Nechybí ani germánská pec na vypalování keramiky, která byla používaná v rozmezí 500 let před naším letopočtem až 500 let našeho letopočtu. „Jde rozměrově o největší pec, která obsahuje komoru pro topeniště, nad ní je hliněný rošt a nad roštem komora pro vkládání vypalované keramiky. Spalováním dřeva se ve dvou komorách dosáhne potřebná teplota kolem 1000 stupňů. Několik podobných pecí se našlo při archeologických průzkumech při stavbě Obchodního centra Haná na Horním Lánu," podotkl Popelka.

Nadšenci vybudovali již dříve také středověkou pec na chleba, která byla používaná od devátého století. „Nálezy podobných pecí jsou velmi časté - nacházela se v podstatě v každé vesnici z tehdejší doby," dodal zástupce centra s tím, že chleba v ní již tamní pracovníci pekli několikrát.

V srpnu by měl sbírku exponátů ve Sluňálově rozšířit ještě pravěký vertikální stavu na výrobu látek, který bude stavět archeolog Filip Šrámek.

Pece v provozu mohou lidé spatřit například v polovině září při Netopýří noci, kdy se bude vypalovat v peci keramika, o týden později se bude ve výhni tavit a odlévat bronz a vyrábět železo v železářské šachtové peci.

Sluňákov je obecně prospěšná společnost zaměřená na vztah člověka k přírodě i k sobě samému. Vznikl v roce 1992, své aktivity nabízí v moderním nízkoenergetickém domu na okraji Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Dům obklopuje přírodní galerie s názvem Dům přírody Litovelského Pomoraví, která byla vybudována v roce 2014 za 63 milionů korun.

Tisková zpráva

Kam dál?

Policie vyšetřuje tragickou nehodu u Bohuňovic pro podezření z...

úterý, 17. července 2018, 14:30

Tragickou nehodu na silnici mezi Olomoucí a Šternberkem, při které v pondělí zemřeli dva dospělí a dítě, vyšetřuje policie pro...

Řidička vyjela na rovném úseku mimo silnici, zastavila se až o...

úterý, 17. července 2018, 13:24

V pondělí 16. července odpoledne došlo v Křenovské ulici v Kojetíně k dopravní nehodě osobního automobilu. Řidička tam narazila...

Univerzita Palackého chystá na září velké setkání absolventů

úterý, 17. července 2018, 12:06

„Jsme UP“ – pod tímto mottem se 8. září sejdou v Olomouci absolventi Univerzity Palackého. Škola tak pokračuje v novodobé tradici...

U požáru strniště u Luběnic zasahovalo pět jednotek hasičů

úterý, 17. července 2018, 10:33

V pondělí 16. července 2018 před druhou hodinou odpolední vyjeli profesionální hasiči z Olomouce a dobrovolní hasiči ze Senice na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Rychlý internet v obcích? Memorandum obcí nad Prahou ukazuje, jak na to

Všichni se shodují na tom, že rychlý a stabilní internet bude vytvářet základ naší konkurenceschopnosti v následující dekádě. Ale nejen to… Rychlý internet je také klíčovým pilířem pro vyrovnávání příjmových disproporcí mezi jednotlivými regiony. V analogovém světě je vzdálenost hlavní bariérou mobility na trhu práce, v digitálním světě ale tato bariéra padá. Takže otázka zní: Jak přivést do menších obcí rychlý a stabilní internet?

Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?

Prošlé potraviny nepatří automaticky do koše. Spotřebitelská organizace dTest vydala praktického průvodce, který pomáhá určit, jestli je možné prošlou potravinu ještě sníst, nebo je už nutné ji vyhodit.

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. S odvoláním na vyjádření mluvčího arabsko-kurdské koalice SDF podporované Spojenými státy Mustafy Bálího o tom informovala agentura Reuters. Vítězství SDF znamená podle mluvčího definitivní konec samozvaného chalífátu, který kdysi zabíral třetinu Sýrie a Iráku. Někteří reportéři ale přesto z oblasti hlásí další střelbu.