Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nadšenci postavili na Sluňákově funkční repliky hliněných pecí

 
úterý, 17. července 2018, 14:30

Ekologické centrum Sluňákov v Horce nad Moravou na Olomoucku zdobí funkční repliky hliněných pecí. Pece, které odpovídají místním archeologickým nálezům, postavili před prázdninami nadšenci spolu s archeology. Výheň na tavení bronzu, pece na výrobu železa, vypalování keramiky i pečení chleba mohou lidé spatřit v provozu o nadcházející akci Sluňákova, informoval zástupce centra Jiří Popelka.

Při stavbě pecí jejich tvůrci šlapali a hnětli hlínu, míchali ji s řezanou trávou, vyráběli cihly a následně z nich stavěli šachty, rošty a klenby hliněných pecí. „Pece jsou postavené jako repliky regionálních archeologických nálezů. Při stavbě jsme dodržovali postupy i materiály, které lidé dříve pravděpodobně používali. Stavba i provoz pecí sleduje principy experimentální archeologie," uvedl Popelka.

V jednom z přístřešků v areálu Sluňákova je tak nyní k vidění šachtová pec na výrobu železa pocházející z doby od 500 let před naším letopočtem. Nadšenci postavili také výheň na tavení bronzu z období 2000 až 800 před naším letopočtem, ve které se k tavení používá dřevěné uhlí rozdmýchané měchem. Nechybí ani germánská pec na vypalování keramiky, která byla používaná v rozmezí 500 let před naším letopočtem až 500 let našeho letopočtu. „Jde rozměrově o největší pec, která obsahuje komoru pro topeniště, nad ní je hliněný rošt a nad roštem komora pro vkládání vypalované keramiky. Spalováním dřeva se ve dvou komorách dosáhne potřebná teplota kolem 1000 stupňů. Několik podobných pecí se našlo při archeologických průzkumech při stavbě Obchodního centra Haná na Horním Lánu," podotkl Popelka.

Nadšenci vybudovali již dříve také středověkou pec na chleba, která byla používaná od devátého století. „Nálezy podobných pecí jsou velmi časté - nacházela se v podstatě v každé vesnici z tehdejší doby," dodal zástupce centra s tím, že chleba v ní již tamní pracovníci pekli několikrát.

V srpnu by měl sbírku exponátů ve Sluňálově rozšířit ještě pravěký vertikální stavu na výrobu látek, který bude stavět archeolog Filip Šrámek.

Pece v provozu mohou lidé spatřit například v polovině září při Netopýří noci, kdy se bude vypalovat v peci keramika, o týden později se bude ve výhni tavit a odlévat bronz a vyrábět železo v železářské šachtové peci.

Sluňákov je obecně prospěšná společnost zaměřená na vztah člověka k přírodě i k sobě samému. Vznikl v roce 1992, své aktivity nabízí v moderním nízkoenergetickém domu na okraji Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Dům obklopuje přírodní galerie s názvem Dům přírody Litovelského Pomoraví, která byla vybudována v roce 2014 za 63 milionů korun.

Tisková zpráva

Kam dál?

Univerzita Palackého chystá na září velké setkání absolventů

úterý, 17. července 2018, 12:06

„Jsme UP“ – pod tímto mottem se 8. září sejdou v Olomouci absolventi Univerzity Palackého. Škola tak pokračuje v novodobé tradici...

Petici pro zachování silnice z Olomouce do Samotišek podepsalo přes...

úterý, 17. července 2018, 10:02

Petici za zachování silnice z Olomouce do nedalekých Samotišek, kterou má rozpůlit plánový obchvat města, podepsalo 1582 lidí, z...

VIDEO: V Olomouci se protestovalo proti stavbě Šantovka Tower, přišly...

úterý, 17. července 2018, 07:36

Několik desítek lidí dnes v centru Olomouce protestovalo proti záměru firmy SMC Development postavit nedaleko městské památkové...

Na olomouckém hřbitově se opravují chodníky. Použije se dlažba po...

pondělí, 16. července 2018, 19:33

Čtyři dlouhé chodníky na hřbitově v Neředíně dostávají nový povrch. Jsou dlážděny kostkami, které v milosti tvořily cestu v ulici...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Největší zájem o eurovolby byl podle všeho v Praze

Zájem lidí o výběr kandidátů do Evropského parlamentu nebyl ani dnes dopoledne velký. Volební účast v jednotlivých krajích se podle zjištění zpravodajů pohybuje nejčastěji mezi 15 a 21 procenty. Zřejmě největší zájem o volby je v hlavním městě. V Praze odvolila téměř třetina oprávněných voličů. Vybírat zástupce do Evropského parlamentu šlo do dnešních 14:00, výsledek voleb bude zveřejněn v neděli pozdě večer.

Hodiny na Černé věži v Budějcích po čtyřiceti letech září novotou. Speciální barvu vybírali památkáři

Jako nové teď vypadají hodiny na Černé věži. Po čtyřiceti letech totiž dostaly nový nátěr. Na všechny čtyři ciferníky padne více než osm kilo speciální barvy, kterou vybírali památkáři. Hotovo by mělo být příští týden. Hlavní slovo má ale počasí.

Předmanželská smlouva? Ochrana před zchudnutím

Zhruba každé druhé manželství končí rozvodem. Je proto dobré myslet dopředu a zbytečným sporům o majetek předcházet. K tomu slouží předmanželská smlouva, ve které si snoubenci dohodnou jiný než zákonný majetkový režim.