Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vědci z Univerzity Palackého se podíleli na vyvinutí nejmenšího kovového magnetu na světě

 
sobota, 24. září 2016, 10:21

Další světový úspěch si mohou připsat vědci z Univerzity Palackého v Olomouci. Ve spolupráci s kolegy z Prahy a Singapuru se jim podařilo vyvinout magnetické kovy o velikosti několika nanometrů.

Odborníci nyní testují jejich účinnost v lékařské diagnostice, uplatnění ale mohou najít třeba i v ekologii, elektronice či biotechnologiích. Kovové magnety se jim podařilo vyrobit kombinací nanočástic železa, niklu či kobaltu s chemicky upraveným grafenem. Grafen je tenká vrstva atomů uhlíku, silnějších než ocel, přesto zcela propouští světlo. Když se tento materiál chemicky upraví, mohou se tak výrazně ovlivnit jeho chemické a magnetické vlastnosti.

Český tým již prokázal účinnost kovových nanočástic v lékařské diagnostice. Jak ukázaly experimenty na myších modelech v brněnských laboratořích Ústavu přístrojové techniky AV ČR, kovové magnety slouží jako velmi perspektivní kontrastní látky při zobrazování magnetickou rezonancí. Aplikační potenciál technologie je však mnohem širší. „Ukotvené magnetické nanočástice dovolují jednoduše manipulovat s grafenem a přitom neovlivňují jeho unikátní povrchové a fyzikálně-chemické vlastnosti. Kompozit tak může nalézt uplatnění jako citlivý elektrochemický senzor, ale i v elektronice nebo magnetooptických technologiích. Možnost snadného transportu v kombinaci s ukotvením chemických substancí na povrch grafenu nabízí prostor také v technologiích čištění vod, ale i při cíleném transportu léčiv nebo separaci důležitých biomolekul v biochemii a potravinářství,“ naznačil další z českých spoluautorů Martin Pumera, který působí na přední světové univerzitě v Singapuru.

Na poli výzkumu grafenu a magnetismu mají olomoučtí vědci za sebou řadu úspěchů. Před několika lety připravili nejtenčí izolant na světě na bázi fluorografenu, nedávno stejný autorský tým publikoval i nejsilnější dvoudimenzionální organické magnety. Profesor Radek Zbořil, ředitel Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů věří, že nynější objev nebude posledním. „Držíme také v rukou první uhlíkové zcela nekovové materiály, které si svůj magnetismus uchovávají až do pokojové teploty. Nechci předbíhat, ale pokud plně pochopíme podstatu tohoto jevu, může to znamenat zásadní přelom ve fyzice a chemii pevných látek, podobný třeba objevu nekovových organických vodičů v sedmdesátých letech minulého století,“ naznačil Zbořil.

Čtěte více:

Tisková zpráva | Foto wikipedie.cz

Kam dál?

Jste čerství absolventi a sháníte práci? Burza práce a vzdělání...

pondělí, 12. září 2016, 14:49

V září a říjnu proběhnou v Olomouckém kraji hned čtyři Burzy práce a vzdělání. První se uskuteční 20. září v Olomouci na...

Univerzita Palackého slaví úspěch, poprvé se dostala do elitního...

čtvrtek, 8. září 2016, 09:51

Univerzita Palackého v Olomouci (UP) poprvé pronikla do prestižního mezinárodního žebříčku vysokých škol QS World University...

V Pevnosti poznání se děti mohou stát herci i přírodovědci

pondělí, 29. srpna 2016, 12:43

Pevnost poznání nenabízí pouze výukové a zábavné expozice, ale také výtvarné, dramatické a přírodovědné kroužky pro děti.

Pevnost poznání se zaměří na seniory, od září pro ně chystá přednášky...

středa, 27. července 2016, 18:08

Blízká setkání třetího věku. Tak se jmenuje program, který Pevnost poznání spustí v polovině září. Bude se jednat o cyklus...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jeden z obviněných z vraždy Kuciaka a Kušnírové žádal o odpuštění

Jeden z obviněných z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové dopisem z vězení požádal pozůstalé o odpuštění. Deníku Pravda to potvrdila Zlatica Kušnírová, matka zavražděné dívky, která zároveň prohlásila, že odpustit nedokáže.

Janek Rubeš: Města se nemají přizpůsobovat turismu. Místní nepotřebují trdelník ani absint

Společně s Honzou Mikulkou natáčí turistický průvodce ,,Honest Guide", který na platformě YouTube sledují statisíce turistů, kteří míří do Prahy. Neukazují jen krásná zákoutí hlavního města, ale i temnější stránku Prahy, kdy vás může kdokoliv okrást. Drbna nyní ve svém rozhovoru vyzpovídala Janka Rubeše.

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela o elektronických komunikacích, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen. Předloha nyní zamíří k posouzení do hospodářského výboru. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.