Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Olomoučtí vědci objevili na Borneu nový druh rostliny

 
pondělí, 10. října 2016, 12:55

Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci si připsali další objev nového druhu rostliny z rodu Thismia v sultanátu Brunej na ostrově Borneo. Je jí Thismia inconspicua, kterou ekologové našli v tropickém pralese na počátku loňského roku.

Jedná se o již třetí druh z rodu, o jehož přítomnosti v Bruneji se před výpravami vědců z Hané nevědělo. Olomoučtí ekologové pro něj už vymysleli i český název – hvězdnatka. 

Na expedice do deštného pralesa na Borneu jezdí odborníci z katedry ekologie a životního prostředí už několik let. Jejich první „ulovenou“ hvězdnatkou byla Thismia hexagona, následovala Thismia brunneomitra připomínající biskupskou vysokou čepici. Třetím vzácným druhem je Thismia, která dostala přívlastek inconspicua – nenápadná. U objevu všech tří hvězdnatek stál botanik Michal Sochor, který tentokrát doslova nasazoval při výzkumu vlastní kůži.

Pohyboval jsem se na ploše, kde se výzkum provádí již několik let. Všiml jsem si drobné nezelené rostlinky, u které bylo hned zřejmé, že bude náležet k rodu Thismia. Protože jsem ale našel jen odkvetlé rostliny, nebyli jsme si jistí, zda se jedná o nový druh. Po dvou dnech jsem se na místo vrátil a našel i jednoho kvetoucího jedince. V tu chvíli to bylo jasnější,“ přiblížil nález Sochor, kterého při mapování naleziště jen o kousek minula padající mohutná větev. „Bylo to poměrně dramatické, větev měřila asi sedm metrů. Smetla část rostlin,“ vzpomíná Sochor.

Až pozdější srovnávání s již existujícími herbářovými položkami a literaturou dala vědcům jistotu, že drží v rukou další nový druh. Jedná se o drobné nezelené rostliny, které ke svému životu využívají symbiózu s houbami. Celá rostlina měří jen několik málo centimetrů, nemá listy a hnědý květ se ztrácí v okolním tlejícím listí. „Květ je stejně jako u ostatních hvězdnatek baňkovitý. Je to taková dutina a na horním okraji, kolem ústí, má ramena ve tvaru hvězdy. Tento druh je zvláštní v tom, že chapadélka na koncích ramen jsou kratičká. Další zvláštnost, kterou se liší prakticky od všech známých hvězdnatek, je to, že květní trubka je zvláštně prohnutá, jakoby pokřivená. To byl jeden z důležitých znaků, podle nějž jsme dokázali identifkovat, že je to nový druh,“ popsal rostlinu další z členů expedice Martin Dančák.

Podle něj další objevený druh dokládá, že hvězdnatky jsou v brunejských deštných lesích častější, než se předpokládalo. Olomouckým vědcům kromě štěstí nahrává zřejmě i skutečnost, že do oblasti jezdí během určité krátké části roku, kdy lze hvězdnatky pozorovat. Jediná nalezená kvetoucí Thismia inconspicua zůstala v brunejském národním herbáři. Do Olomouce vědci přivezli několik odkvetlých jedinců.

Na světě je asi 60 druhů hvězdnatek, nejvíce jich roste v jihovýchodní Asii a Jižní Americe v tropických deštných lesích. Všechny tři druhy objevené olomouckými přírodovědci jsou obdobně jako většina hvězdnatek stenoendemity – nacházejí se na jediném malém místě na světě. 

Čtěte více:

Tisková zpráva | Foto Michal Sochor
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Policisté téměř po třech letech potvrdili,...

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

  • Řidič si to hasil v Olomouci rychlostí přes...

Reklama
 
 

Kam dál?

Pevnost poznání a přírodovědecká fakulta se zapojí do Evropského ptačího festivalu

čtvrtek, 6. října 2016, 09:41

Hlavním tématem festivalu v Olomouci se stane problematika úmrtí ptáků po nárazu do skleněných ploch, která není...

Studenti Univerzity Palackého si jako první v České republice jednorázově vyzkoušejí roli dobrovolníka

pondělí, 3. října 2016, 11:08

Zítra v Olomouci odstartuje ojedinělý projekt Dny dobrovolnictví na Univerzitě Palackého (UP), který pro studenty i...

Blíží se čtvrtý ročník UP Business Campu. Koná se 5. listopadu, registrovat se můžete už teď

středa, 28. září 2016, 09:23

Čtvrtý ročník konference o cestě k úspěšnému podnikání UP Business Camp 2016, za nímž stojí Vědeckotechnický park...