pondělí 16. září 2024 Ludmila

Olomoučtí vědci objevili na Borneu nový druh rostliny

Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci si připsali další objev nového druhu rostliny z rodu Thismia v sultanátu Brunej na ostrově Borneo. Je jí Thismia inconspicua, kterou ekologové našli v tropickém pralese na počátku loňského roku.

Jedná se o již třetí druh z rodu, o jehož přítomnosti v Bruneji se před výpravami vědců z Hané nevědělo. Olomoučtí ekologové pro něj už vymysleli i český název – hvězdnatka. 

Na expedice do deštného pralesa na Borneu jezdí odborníci z katedry ekologie a životního prostředí už několik let. Jejich první „ulovenou“ hvězdnatkou byla Thismia hexagona, následovala Thismia brunneomitra připomínající biskupskou vysokou čepici. Třetím vzácným druhem je Thismia, která dostala přívlastek inconspicua – nenápadná. U objevu všech tří hvězdnatek stál botanik Michal Sochor, který tentokrát doslova nasazoval při výzkumu vlastní kůži.

Pohyboval jsem se na ploše, kde se výzkum provádí již několik let. Všiml jsem si drobné nezelené rostlinky, u které bylo hned zřejmé, že bude náležet k rodu Thismia. Protože jsem ale našel jen odkvetlé rostliny, nebyli jsme si jistí, zda se jedná o nový druh. Po dvou dnech jsem se na místo vrátil a našel i jednoho kvetoucího jedince. V tu chvíli to bylo jasnější,“ přiblížil nález Sochor, kterého při mapování naleziště jen o kousek minula padající mohutná větev. „Bylo to poměrně dramatické, větev měřila asi sedm metrů. Smetla část rostlin,“ vzpomíná Sochor.

Až pozdější srovnávání s již existujícími herbářovými položkami a literaturou dala vědcům jistotu, že drží v rukou další nový druh. Jedná se o drobné nezelené rostliny, které ke svému životu využívají symbiózu s houbami. Celá rostlina měří jen několik málo centimetrů, nemá listy a hnědý květ se ztrácí v okolním tlejícím listí. „Květ je stejně jako u ostatních hvězdnatek baňkovitý. Je to taková dutina a na horním okraji, kolem ústí, má ramena ve tvaru hvězdy. Tento druh je zvláštní v tom, že chapadélka na koncích ramen jsou kratičká. Další zvláštnost, kterou se liší prakticky od všech známých hvězdnatek, je to, že květní trubka je zvláštně prohnutá, jakoby pokřivená. To byl jeden z důležitých znaků, podle nějž jsme dokázali identifkovat, že je to nový druh,“ popsal rostlinu další z členů expedice Martin Dančák.

Podle něj další objevený druh dokládá, že hvězdnatky jsou v brunejských deštných lesích častější, než se předpokládalo. Olomouckým vědcům kromě štěstí nahrává zřejmě i skutečnost, že do oblasti jezdí během určité krátké části roku, kdy lze hvězdnatky pozorovat. Jediná nalezená kvetoucí Thismia inconspicua zůstala v brunejském národním herbáři. Do Olomouce vědci přivezli několik odkvetlých jedinců.

Na světě je asi 60 druhů hvězdnatek, nejvíce jich roste v jihovýchodní Asii a Jižní Americe v tropických deštných lesích. Všechny tři druhy objevené olomouckými přírodovědci jsou obdobně jako většina hvězdnatek stenoendemity – nacházejí se na jediném malém místě na světě. 

Čtěte více:

Tisková zpráva | Foto Michal Sochor

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.