středa 29. května 2024 Maxim

Nemocnice má nové vybavení pro novorozence, může se srovnávat se špičkovými evropskými centry

Péče o novorozence ze široké oblasti střední Moravy je opět na výrazně vyšší úrovni. Fakultní nemocnice Olomouc pořídila nové vybavení, které pomáhá při prevenci, diagnostice a včasné léčbě některých onemocnění a zdravotních problémů dětí v raném věku.

Zejména předčasně narození novorozenci jsou ohrožováni poruchami srdce, zraku, močového ústrojí nebo například mozkovou obrnou. Díky nové technice a moderním přístupům se ovšem daří toto riziko výrazně snižovat. Do modernizace investovalo zdravotnické zařízení přes osm milionů korun, větší část prostředků byla hrazena z Norských fondů, pětinu nákladů poskytla olomoucká fakultní nemocnice z vlastního rozpočtu.

„Naše novorozenecké oddělení se zcela jistě řadí k české i evropské špičce v oboru a zvláště v péči o předčasně narozené děti se může dlouhodobě pochlubit velmi dobrými výsledky. Personál pracuje na vysoce profesionální úrovni a nové vybavení nyní ještě zvyšuje šance novorozenců po rizikovém porodu na normální život bez zdravotních následků,“ říká Roman Havlík, ředitel FN Olomouc.

V České republice bylo v uplynulém roce dovybaveno všech dvanáct perinatologických center, do nichž je soustředěna péče o ženy v rizikovém těhotenství a o předčasně narozené děti. „Díky podpoře z prostředků Norských fondů se nám podařilo získat celkově šedesát milionů korun na následnou péči o tyto děti a na sledování jejich vývoje, což je významná pomoc pro českou neonatologii,“ uvádí Lumír Kantor, primář Novorozeneckého oddělení FN Olomouc a také předseda České neonatologické společnosti ČLS JEP.

Největší zdravotnické zařízení v Olomouckém kraji zahájilo projekt „Prevence následků onemocnění a zdravotních problémů v dětském věku ve FN Olomouc“ loni v lednu a dokončuje jej právě v těchto dnech. „Získali jsme moderní ultrazvukový přístroj, který je mnohem citlivější. Využíváme jej při kontrolách předčasně narozených dětí po propuštění z porodnice, ale i u všech hospitalizovaných novorozenců. Soustředíme se na včasný záchyt vrozených vývojových vad močového traktu, kde můžeme díky léčbě od prvních dnů života dítěte předejít závažným problémům v pozdějším věku. Přístroj nám výrazně pomáhá rovněž v diagnostice vrozených srdečních vad a v prevenci srdečního selhání,“ popisuje primář.

Pouze čtyři novorozenecká pracoviště v zemi jsou vybavena retinokamerou - přístrojem pro velmi citlivé odhalení závažných očních onemocnění u nezralých dětí, a to olomoucké je díky projektu jedním z nich. „Dlouhá léta nás v oboru trápila slepota dětí a těžká porucha zraku vznikající v důsledku jejich nezralosti, použití kyslíku při léčbě v inkubátoru a dalších faktorů. Těmito komplikacemi je ohrožena většina předčasně narozených novorozenců. V Olomouci se nám už v minulých letech podařilo díky včasné diagnostice, operační léčbě a moderním přístupům snížit tyto komplikace na úplné minimum. Nový přístroj nám nyní navíc pomáhá dále zpřesnit nález na očním pozadí a je velmi vhodný k porovnávání vývoje zraku různém časovém období,“ konstatuje Lumír Kantor.

V rámci projektu pořídilo Novorozenecké oddělení FN Olomouc také zařízení pro tlakové mapování, což je zcela ojedinělý přístroj pro sledování polohy dítěte a rozložení tlaku ležícího dítěte na speciální podložce. „Z této tlakové mapy zjistíme, jestli vývoj pohybového aparátu je normální, nebo je potřeba zakročit třeba s pomocí rehabilitační léčby. Zařízení umožňuje velmi časnou diagnostiku potíží jako je například dětská mozková obrna, která patří mezi největší rizika po propuštění nezralých dětí z porodnice. Zařízení pro tlakové mapování využívá naše oddělení pro tento účel jako první v republice,“ doplňuje primář.

Jednou z důležitých aktivit projektu je také vzdělávání rodičů, ale i zdravotníků v oblasti laické i velmi odborné resuscitace, která je prevencí vzniku Syndromu náhlého úmrtí dítěte (SIDS). „O tomto syndromu mluvíme v případě náhlého a vzhledem k předchozímu stavu neočekávaného úmrtí kojence, u kterého se nepodaří nalézt jinou příčinu. Může být způsoben mnoha faktory a je nejčastější příčinou úmrtí dětí během jejich prvního roku života zejména mezi druhým a čtvrtým měsícem života. Každoročně zemřou na tento syndrom v České republice přibližně dvě desítky dětí,“ upozorňuje Lumír Kantor.

Pro účely vzdělávání nakoupila nemocnice tři speciální resuscitační modely - robotické panny velikostí i funkčními možnostmi věrně simulující malé dětské tělíčko. „Tyto modely dovedou napodobit veškeré patologické stavy novorozenců, jako jsou křeče, zvýšená teplota, zástava srdce a dechu včetně například i odpovídajících změn barvy kůže. Schéma se při tréninku nastaví pomocí tabletu a člověk pak musí na chování modelu reagovat,“ vysvětluje primář. Kurzy pro rodiče před propuštění s nezralým rizikovým dítětem z porodnice domů oddělení nabízí všem rodičům, jejichž děti prošly zdejší jednotkou intenzivní péče. Zdravotníci si zase díky nim zvyšují svou odbornou úroveň. Dosud školením prošlo na sto padesát rodičů a zdravotníků.

Česká republika patří k zemím s nejnižší novorozeneckou úmrtností, která se dlouhodobě pohybuje na úrovni 1,3 promile. „V našem kraji je to díky specializované péči ve FN Olomouc dokonce pouze 1,0 promile, což nás samozřejmě velmi těší,“ doplňuje Lumír Kantor.

Čtěte více:

Tisková zpráva | Foto Fakultní nemocnice Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.