Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Stále více kojenců musí podstoupit rehabilitační léčbu, upozorňují zdravotníci Nemocnice Prostějov

 
pondělí, 12. září 2016, 10:33

Stále více kojenců a batolat v Česku absolvuje v raném dětství rehabilitaci zaměřenou na korekci vad pohybového ústrojí. Konkrétně v Nemocnici Prostějov, která je členem skupiny AGEL, absolvovalo v Centru léčebné rehabilitace jen v uplynulém roce 120 dětí terapii poruch pohybového aparátu Vojtovou metodou, a to nejčastěji ve věku od dvou měsíců po narození. Ve srovnání se stejným období před třemi lety si přitom jedná o nárůst o významných 60 procent.

Vojtova metoda, odborně nazývaná metoda reflexní lokomoce, je soubor cvičení neurologa MUDr. Václava Vojty určený především malým dětem s pohybovými poruchami. „Metoda je založená na pravidelném a poměrně častém cvičení, při kterém jsou pomocí tlaku na určitá místa aktivovány vrozené pohybové vzory především u kojenců a batolat, ale často také u starších dětí,“ vysvětluje Ing. Bc. Jiřina Kubíková, vedoucí fyzioterapeutka Centra léčebné rehabilitace Nemocnice Prostějov.

Konkrétní cviky a polohy jsou přitom vždy vybírány individuálně na základě vyšetření podle typu obtíží, jejich závažnosti, ale třeba i věku dítěte. „Nejčastěji k nám přichází maminky s dětmi, které trpí stranovou predilekcí. Tuto vadu, která se projevuje osovou nesouměrností hlavy a páteře a prohnutím trupu miminka jakoby do tvaru rohlíku, objevují nejčastěji pediatři, ale sále častěji i samotné maminky, které si všimnou nesouměrného držení těla a hlavy miminka již v kojeneckém věku,“ dodává Ing. Bc. Jiřina Kubíková s tím, že právě díky zvýšené osvětě ohledně této problematiky stoupá i míra záchytu těchto dětí.

Právě včasný záchyt a pravidelné intenzivní cvičení v raném věku je přitom pro korekci pohybové poruchy stěžejní. „Čím dříve je porucha zachycena, tím rychleji může být korigována. Navíc s menšími dětmi se mnohdy jednodušeji pracuje i cvičí,“ osvětluje fyzioterapeutka s tím, že při neřešení potíží hrozí dětem nejen vadné držení těla, ploché nohy, bolesti hlavy a zad, ale často také degenerativní změny páteře v pozdějším věku.

Cvičení Vojtovou metodou probíhá zpočátku dvakrát týdně v Centru léčebné rehabilitace v Nemocnici Prostějov. Terapie je průběžně korigována terapeutem, nejčastěji jedenkrát týdně podle psychomotorického vývoje dítěte. Maminka zároveň zvládnutou terapii provádí s dítětem samostatně každé 4 hodiny doma.

Při této terapii je maximálně důležitá spolupráce maminek, ale třeba i tatínků nebo babiček, se kterými se zde v nemocnici také často setkáváme. Časově je terapie poměrně náročná, mnohdy je potřeba cvičit každé čtyři hodiny po dobu několika týdnů až měsíců. Na druhou stranu k terapii nejsou potřeba žádné speciální pomůcky a po zaškolení fyzioterapeutkou lze reflexním cvičením vadu ve velké většině případů minimalizovat,“ uzavírá Ing. Bc. Jiřina Kubíková s tím, že příčinou vzniku pohybových poruch může být špatné polohování dítěte v prvních týdnech po porodu, ale třeba i poloha dítěte v děloze matky, což je faktor, který ovlivnit nelze.

Čtěte více:

Tisková zpráva | Foto Nemocnice Prostějov

Kam dál?

Kam volat a jak komunikovat se záchrannou službou?

neděle, 28. srpna 2016, 20:08

Včasné přivolání odborné pomoci po vážné nehodě může rozhodnout o lidském životě. Celých 11 procent evropských řidičů nezná číslo...

Hrdinové mezi námi, kolemjdoucí zachránil život

čtvrtek, 18. srpna 2016, 15:20

Dnes se krátce po osmé hodině ranní ozvala na lince 155 tísňová výzva s žádostí o pomoc pro starší ženu. Žena upadla do bezvědomí...

Olomoučtí urologové přišli na novou chirurgickou techniku. Zabrání...

středa, 10. srpna 2016, 09:02

Významného úspěchu dosáhli chirurgové z Urologické kliniky Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vytvořili novou...

Noční lov se pro rybáře změnil v horor, na pomoc čekal osm hodin

neděle, 31. července 2016, 16:23

Noční rybaření se pro devětapadesátiletého muže změnilo v závod o život. Po úspěšném záběru uklouzl po kamenech a zranil si nohu....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

První vysokorychlostní tratě se začnou stavět v roce 2025

První vysokorychlostní tratě z Prahy-Běchovic do Poříčan a z Přerova do Ostravy se mají začít stavět v roce 2025, nádraží se letos opravují za miliardu korun. Taková témata projednával ministr dopravy Vladimír Kremlík s vedením Správy železniční dopravní cesty a generálním ředitelem Jiřím Svobodou.

Studené počasí končí, oteplí se. Bez deštníků se ale neobejdeme

Studené počasí s podprůměrnými teplotami, které panovalo v první polovině května, podle meteorologů pomalu končí. Pozvolna se bude oteplovat, nejvyšší denní teploty se mají příští týden pohybovat kolem dvaceti stupňů. I poslední květnový týden a v první polovině června by se teploty měly pohybovat kolem hodnot obvyklých pro toto období roku. Příští týden má ještě hodně pršet, někde i vydatně. V dalších týdnech bude srážek míň.

Zemanův tým odmítl další bezzásahové zóny

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se dnes na zámku v Lánech zabýval kůrovcovou kalamitou i vodními stavbami na Labi. Kvůli napadení stromů kůrovcem odmítl snahy rozšiřovat takzvané bezzásahové zóny v národních parcích, což se týká především Šumavy. Kritizoval také odklad stavby plavebních stupňů Děčín a Přelouč, informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Schůzky u prezidenta se zúčastnil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), jeho předchůdce ve funkci Tomáš Podivínský (KDU-ČSL) a jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).