Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTOREPORT: Na Pevnost poznání jedna návštěva nestačí

 
středa, 24. srpna 2016, 15:22

V Pevnosti poznání jsem nebyla poprvé, a také určitě ne naposledy. S každou návštěvou se totiž dozvídám více a více nových informací.

Hned první věc, který mě vždycky uchvátí je magický vstup, kterým se musí projít do areálu pevnosti. Kouzelné hradby, které vedou jako by do kompletně odříznuté oblasti od rušného města, na mě dýchají historií a vzpomínkami. Nově opravená budova je centrem tohoto samostatného vesmíru. Přes nedávno rekonstruované kamenné nádvoří se dostanu do budovy Pevnosti poznání. Uvítá mě koncept dřeva, železa a skla, moje oblíbená kombinace, a postarší muž, který na informacích prodává lístky. Hned na první pohled je vidět, že to je právě ten typ člověka, který svojí práci dělá rád a rozumí ji. Přestože pouze „prodává lístky", tak z něj čiší vědomosti a znalosti, které chce předávat dále.

Vstup do muzea stojí dospělého 95 korun, dítě a studenty 75 Kč. Celkem jsou v budově čtyři expozice – Věda v pevnosti, Živá voda, Rozum v hrsti a Světlo a tma. Dvě hodiny, které jsem strávila v Pevnosti, by však nestačily ani na pořádné prozkoumání jedné expozice. Každá by si zasloužila individuální návštěvu. 

Hned v přízemí se nachází Věda v pevnosti. Kromě všemožných tabulí a informací ohledně města Olomouce a její historii, tam je, dalo by se říct, módní šatna. Návštěvníci si mohou vyzkoušet historické oblečení z doby devatenáctého století. Děti si pak můžou třeba zastřílet z kuše na počítačovém simulátoru.

Druhé patro se pak dělí o výstavu Živá voda a Rozum v hrsti. První jmenovaná expozice nabízí pohled do ekosystému naší přírody a koloběhu vody. Nachází se tam také plastická mapa zátopového modelu Olomouce. Před nedávnem představila Pevnost také novinku, a to 3D tiskárnu. Tištěné výrobky vznikají z nataveného tenkého proužku plastu, který se postupně na model vrství. Pro menší děti je připravené zábavné pexeso, pro větší mikroskopy na zkoumání drobného hmyzu. Vetší hmyz se nachází vzadu, kde je znova virtuální hra pro děti, při které chytají potravu pro vážku.

Pro mě jedna z nejzajímavějších částí byla expozice Rozum v hrsti. Strávila jsem tam většinu času, a přesto jsem nestihla obejít všechny stanoviště. Jako dítě mě vždy fascinovalo, když někdo do školy donesl ježka v kleci. I když jsem si ho několikrát půjčila, nikdy se mi nepodařilo ho z té klece dostat. Nedokážete si představit mojí radost, když se mi to konečně podařilo.

Jako další jsem si potrápila svůj mozek při této skládačce. Chtěla jsem začít na úrovni 4, přece nejsem žádná bábovka, ale po několika neúspěšných pokusech jsem to musela vzdát a snížit se na trojku. Nakonec jsem přišla na to, že jsem hned na začátku rozestavení dala jeden dílek špatně, proto jsem to nikdy nemohla doskládat.

Největší atrakcí je určitě gyroskop, který nabízí nevšední zážitek. Také proto se u něj tvořila dlouhá fronta, kterou jsem po chvíli raději vzdala. Čekaly mě totiž další stanoviště, na kterých jsem si procvičovala svojí paměť a logické uvažování.

V posledním patře v podkroví se nachází expozice Světlo a tma. Přestože nejsem moc technický typ, všechny světélka a světelné efekty mě velmi fascinovaly. Největší část svého pobytu jsem strávila u stolečku s šesti různě barevnými kotouči. Netušila jsem, na co se vlastně dívám, a proto jsem se zeptala animátora Ondry Malíka. Ten mi vysvětlil, že kotouče se roztočí a podle zvolení se na ně dá posvítit buďto jednou, dvakrát nebo třikrát za otáčku. V jedním rozsvícením vypadá kotouč, že stojí, s dvěma se barvy už slévají a se třemi bliknutími za otáčku nejde barevný obrazec už vůbec vidět. Nevím proč, ale přišlo mi to velmi zajímavé.

Poté jsem se s Ondrou pustila více do řeči. Dva roky studoval fyziku, a proto toho o této expozici ví docela hodně. Teď sice studuje na zdravotního bratra, ale brigáda v Pevnosti poznání ho stále baví. Na stejném patře se také nachází digitální planetárium. Za dalších třicet korun jsem se podívala na film Neuvěřitelný vesmír, promítaný na polokouli. V leže jsem se dívala na cestování vesmírem a jeho zákoutími. Málem jsem zapomněla, že se musím vrátit pevnými nohami na zem a do práce.

Přestože byl všední den, sice o prázdninách, tak bylo v Pevnosti plno lidí. Animátoři měli plné ruce práce se zvědavými rodiči a neposednými dětmi. Mají můj obdiv za trpělivost, se kterou se snaží vše vysvětlit a předat informace dál. Já jsem po dvou hodinách strávených v Pevnosti vyšla jako Alenka z říše divů s hlavou velkou jako balon, ale nacpanou zajímavými informacemi a poznatky. 

Pro více informací se můžete podívat na oficiální stránky Pevnosti poznání. 

Čtěte více:

Kam dál?

REPORT: Nahatý Shakespeare Divadla Tramtarie vyvolával na nádvoří...

středa, 17. srpna 2016, 09:01

V rámci historicky prvního ročníku Olomouckých shakespearovských slavností se na nádvoří radnice představí po tři večery...

VIDEOREPORT: Projeďte se s námi olomouckým bikeparkem

čtvrtek, 30. června 2016, 16:14

V Nemilanech vznikl unikátní bikepark, ve kterém se vyřádí zkušení jezdci i úplní začátečníci. Vyrazili jsme jej vyzkoušet na...

FOTOREPORT: Den otevřených dveří šternberské policie – ideální...

středa, 22. června 2016, 09:00

Na obvodním oddělení policie ve Šternberku se v úterý 21. června uskutečnil den otevřených dveří a Olomoucká Drbna byla u toho....

REPORT: Veletrh vědy a výzkumu nabízí chemické pokusy, nejrůznější...

pátek, 17. června 2016, 16:48

Ve dnech 17. a 18. června se v prostorách olomoucké Pevnosti poznání a budově Přírodovědecké fakulty koná Veletrh vědy a výzkumu....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.

Fotbalgolf pod Ještědem - stavte se tento skvělý sport vyzkoušet

Fotbalgolfová sezóna 2019 vypukla v Liberci naplno. Hřiště letos bylo otevřeno o měsíc dříve než v loňském roce a díky příznivým přírodním podmínkám a dostatečnému dešti je aktuálně ve skvělé formě.

Na webu Mirošovic byl zveřejněný výsledek eurovoleb, už byl stažen

Na webu Mirošovic byl včera odpoledne krátce zveřejněný výsledek eurovoleb v této středočeské obci. Výsledky hlasování o Evropském parlamentu lze přitom v celé EU, tedy i v České republice zveřejňovat až v neděli před půlnocí, kdy už odhlasují voliči ve všech členských státech. Podle kraje šlo o chybu volební komise. Výsledky z webu po upozornění krajského úřadu zmizely, řekla vedoucí oddělení správních agend Středočeského kraje Eva Jůzová.