neděle 14. července 2024 Karolína

Do Olomouce přijede chytrý dům, prohlédnout si ho můžete v pátek a v sobotu

Fotovoltaická elektrárna na střeše, tepelné čerpadlo, případně moderní plynový kotel, ale také elektrokolo a chytrá zásuvka. K tomu nejnovější typy sádrokartónů, podhledů, zateplovacích systémů, zasklení oken nebo izolace. Tak by měl vypadat chytrý dům – úsporný, bezpečný a pohodlný. Několik variant moderního bydlení představí v pátek 21. a v sobotu 22. října před olomouckým OBI společnost ČEZ spolu s firmou Saint-Gobain, globálním lídrem na poli stavebních materiálů.

„Už nejde jen o elektřinu, plyn a teplo. Nabízíme stále více energetických služeb pro takzvané chytré domácnosti, které jsou nyní velmi populární. Na druhou stranu se v mnoho případech jedná o věci, s nimiž se ještě lidé osobně nesetkali,“ vysvětlil mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol, proč se energetici a stavaři vydali s domem na turné po celé republice.

Nejmodernější trendy v bydlení budou k vidění na praktických příkladech přímo v prototypu mobilního domu, ve kterém si mohou zájemci novinky vyzkoušet a získat o nich všechny potřebné informace.

Například u střešní „sluneční“ elektrárny zájemci zjistí, co je k jejímu připojení potřeba, nebo jak je na ni možné získat dotace. S tím vším ČEZ navíc pomůže. „Nabízíme kompletní servis včetně podání žádosti o připojení a zpracování žádosti o dotaci, která může být až 105 000 korun na jeden dům. Zákazník se prakticky nemusí o nic starat, vše vyřídíme za něj,“ říká Lucie Bedrníčková, šéfka společnosti ČEZ Solární, která má v rámci Skupiny ČEZ instalace fotovoltaik na starosti. Letos už jich zapojila stovku, z toho dvacítku i s bateriemi pro ukládání elektřiny z dílny německé špičky v oboru Sonnen. I tyto baterie budou v Olomouci k vidění.

„Ukazujeme lidem po celé republice, že chytré bydlení není otázkou budoucnosti, ale je dosažitelné už teď,“ říká Tomáš Rosák, generální ředitel Saint-Gobain pro Česko a Slovensko. „V budovách trávíme stále více času, studie hovoří až o 85 % našeho života. Je prokázáno, že budovy, ve kterých žijeme, výrazně ovlivňují naše vnímání, náladu, pracovní výkon, schopnost se vzdělávat, soustředit se nebo schopnost se uzdravit.“

Zájemci si mohou s odborníky z ČEZ a Saint-Gobain popovídat i u kávy, která je tu zdarma k dispozici. Děti se mezitím zabaví malováním na obličej nebo si půjčí autíčka na dálkové ovládání. Návštěvníci domu získají také slevu na nákup některých materiálů v OBI.

Čtěte více:

Tisková zpráva

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.