pátek 14. června 2024 Roland

Zlaté časy bytařů končí? Počet vykradených domácností v Olomouckém kraji opět klesl

Policejní statistiky mluví jasnou řečí – druhý rok po sobě klesl počet vykradených domácností v Olomouckém kraji. Zatímco v roce 2014 zloději vykradli 311 bytů a rodinných domů, loni už jich bylo ani ne tři sta. Ještě výraznější je pak srovnání s rokem 2013 kdy měli zloději na svědomí 485 vloupaček. Čím to je? Jedním z důvodů je také stále se lepšící zabezpečení domácností, které zloděje na první pohled odradí.

Přestože počet vloupání ubývá, stále jde o číslo 288. Tolik případů každý rok tak dává tušit, že je stále co zlepšovat. Kde se mohou poučit sami majitelé nemovitostí? Začít by měli pořádným zabezpečením. „Základem je kvalitní cylindrická vložka, minimálně ve 3. bezpečnostní třídě. Tu když zloděj uvidí, ani ho nenapadne ji překonávat. Trvalo by mu to moc dlouho a řada z nich by se přes ni ani nedostala,“ říká Jan Hrnčíř ze společnosti ASSA ABLOY, která v Čechách vyrábí bezpečnostní cylindrické vložky pod známou značkou FAB.

Odstraňte cesty, kudy se k vám zloděj dostane

Dalším krokem jsou dveře, dnes se dají pořídit bezpečnostní, pro zloděje prakticky nepřekonatelné. „Ani to někdy nestačí, lidé se musí zamyslet nad tím, kudy jinudy by zloděj mohl k nim domů vniknout, a tyto cesty odstranit,“ pokračuje Hrnčíř. Může to být nezajištěné okno, nebo třeba průchod z garáže, kde často chybí to nejvyšší zabezpečení.

Důležitou stránkou je i pojištění domácnosti. Pokud už se k vám zloděj dostane, alespoň malou náplast může přinést náhrada od pojišťovny. Zde ale číhají další nástrahy. „Pojišťovny vám například nic nedají, pokud máte zámky v nižší než třetí bezpečnostní třídě nebo pokud se k vám zloděj vloupá přes špatně zabezpečený balkon či otevřenou ventilaci v okně,“ pokračuje Hrnčíř s tím, že je velice důležité vědět, co pojistka obsahuje a podle toho svou domácnost vybavit.

Nezapomeňte na okolí domu

Zlodějům majitelé rodinných domků sami nahrávají třeba tím, že jim na zahradě nechají žebřík, lopatu nebo další nástroje, které jim vniknutí do domu usnadňují. Podobné je to zase v bytových domech, kde někteří lidé nechávají otevřené vchodové dveře. „To je pro zloděje jako pozvánka. Dnes přitom existují systémy, které dveře umí zamknout automaticky,“ dodává Hrnčíř.

Z celkových 288 případů je 188 vykradených rodinných domů. Policie pak má asi čtvrtinovou úspěšnost při objasňování vloupání.

Čtěte více:

Tisková zpráva

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.