Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na tovačovských rybnících se objevila vzácná sýkořice vousatá

 
úterý, 26. ledna 2016, 14:47

Na rybnících u Tovačova objevili ornitologové vzácný ptačí druh, sýkořici vousatou. Dokonce ji objevili v dvou desítkách exemplářů. Vzhledem k místu výskytu a faktu, že se skrývá v mokřadech a rákosu, není lehké sýkořici spatřit.

V letošní zimě se jedná o první spatření sýkořice vousaté. "Sýkořice vousatá je u nás velmi vzácným a chráněným pěvcem. Žije v nepřístupných a v rozsáhlých rákosinách, a proto ji málokdo zná. Je podobná sýkorám a její samci mají pod zobákem výrazný černý knír, podle kterého získala své zvláštní jméno. Na střední Moravě se vzácně vyskytuje pouze v rákosinách rybníků u Tovačova a v Záhlinicích u Hulína," řekl pro ČTK místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

Sýkořici vousatou lze idenitifkovat podle žlutohnědého zabarvení a dlouhého ocasu. "Sýkořice se živí hmyzem a semeny rákosu. Své hnízdiště neopouští ani v zimě, jen občas se vydávají někteří jedinci na podzimní potulky při vyhledávání nových hnízdišť," dodal místopředseda spolku.

Na Tovačovských rybnících mapují ornitologové vzácné ptactvo každoročně. Mezi ně patřily například vzácné kachny zrzohlávky rudozubé, kajky mořské nebo pěnice malá ze Střední Asie, která žije na východ od Kaspického moře a v Česku nebyla předtím nikdy pozorována.

Čtěte více:

Foto Martin Mecnarowski (wikipedia.com) | Zdroj ČTK

Kam dál?

Zlaté časy bytařů končí? Počet vykradených domácností v Olomouckém...

úterý, 26. ledna 2016, 13:30

Policejní statistiky mluví jasnou řečí – druhý rok po sobě klesl počet vykradených domácností v Olomouckém kraji. Zatímco v roce...

Záchrana lidského života je jejich posláním. Olomoucký kraj ocenil...

úterý, 26. ledna 2016, 10:30

Slavnostním udělením medailí si hejtmanství připomenulo patnáct let spolupráce s krizovým řízením a integrovaným záchranným...

Neznámého muže přejel vlak, s mnohačetnými zraněními na místě zemřel

pondělí, 25. ledna 2016, 17:45

Mluvčí záchranné služby Olomouckého kraje dnes informoval o tragické nehodě na trati mezi Prostějovem a Bedihoštěm, kde srazil...

Sedmatřicetiletá žena vyskočila z okna, záchranáři už ji nemohli...

neděle, 24. ledna 2016, 20:44

Dnes vpodvečer vyjížděli záchranáři do obce Mladoňov na Šumpersku k ženě, která vyskočila z okna domu. Přes věškeré úsilí...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před rozhovorem. Na hausbót na Císařské louce v Praze totiž dorazil se slušným předstihem. Z původně plánovaných čtyřiceti minut povídání se setkání protáhlo na téměř dvojnásobek. Kromě uvolněných témat se bývalý novinář a dnes asi nejkontroverznější mluvčí v tuzemsku rozpovídal také o tom, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta a proč nemůže přijít na jméno spolku Milion chvilek.

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.