Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na tovačovských rybnících se objevila vzácná sýkořice vousatá

 
úterý, 26. ledna 2016, 14:47

Na rybnících u Tovačova objevili ornitologové vzácný ptačí druh, sýkořici vousatou. Dokonce ji objevili v dvou desítkách exemplářů. Vzhledem k místu výskytu a faktu, že se skrývá v mokřadech a rákosu, není lehké sýkořici spatřit.

V letošní zimě se jedná o první spatření sýkořice vousaté. "Sýkořice vousatá je u nás velmi vzácným a chráněným pěvcem. Žije v nepřístupných a v rozsáhlých rákosinách, a proto ji málokdo zná. Je podobná sýkorám a její samci mají pod zobákem výrazný černý knír, podle kterého získala své zvláštní jméno. Na střední Moravě se vzácně vyskytuje pouze v rákosinách rybníků u Tovačova a v Záhlinicích u Hulína," řekl pro ČTK místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

Sýkořici vousatou lze idenitifkovat podle žlutohnědého zabarvení a dlouhého ocasu. "Sýkořice se živí hmyzem a semeny rákosu. Své hnízdiště neopouští ani v zimě, jen občas se vydávají někteří jedinci na podzimní potulky při vyhledávání nových hnízdišť," dodal místopředseda spolku.

Na Tovačovských rybnících mapují ornitologové vzácné ptactvo každoročně. Mezi ně patřily například vzácné kachny zrzohlávky rudozubé, kajky mořské nebo pěnice malá ze Střední Asie, která žije na východ od Kaspického moře a v Česku nebyla předtím nikdy pozorována.

Čtěte více:

Foto Martin Mecnarowski (wikipedia.com) | Zdroj ČTK

Kam dál?

Zlaté časy bytařů končí? Počet vykradených domácností v Olomouckém...

úterý, 26. ledna 2016, 13:30

Policejní statistiky mluví jasnou řečí – druhý rok po sobě klesl počet vykradených domácností v Olomouckém kraji. Zatímco v roce...

Záchrana lidského života je jejich posláním. Olomoucký kraj ocenil...

úterý, 26. ledna 2016, 10:30

Slavnostním udělením medailí si hejtmanství připomenulo patnáct let spolupráce s krizovým řízením a integrovaným záchranným...

Neznámého muže přejel vlak, s mnohačetnými zraněními na místě zemřel

pondělí, 25. ledna 2016, 17:45

Mluvčí záchranné služby Olomouckého kraje dnes informoval o tragické nehodě na trati mezi Prostějovem a Bedihoštěm, kde srazil...

Sedmatřicetiletá žena vyskočila z okna, záchranáři už ji nemohli...

neděle, 24. ledna 2016, 20:44

Dnes vpodvečer vyjížděli záchranáři do obce Mladoňov na Šumpersku k ženě, která vyskočila z okna domu. Přes věškeré úsilí...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5 schválili její odvolání, nyní se bude volit nové vedení městské části. Koalici dosud tvořili Piráti, ODS, ANO a SNOP 5, tři ze čtyř stran v pondělí vypověděly koaliční spolupráci s Piráty. Podle zástupců dalších stran starosta nezvládal vedení radnice. Podle Pirátů jde o zástupné důvody a ve skutečnosti zastupitelům vadilo, že se začaly řešit problémy s veřejnými zakázkami.

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a pozicí ve společnosti. Vyplývá to z průzkumu, na kterém spolupracoval Český rozhlas (ČRo) s několika sociology. Do dvou typů vyšší střední třídy náleží zhruba třetina lidí, tři typy nižší střední třídy podle odborníků zahrnují téměř polovinu respondentů a do nejnižší, takzvané strádající třídy patří 18 procent lidí. Průzkumu se v červnu zúčastnilo 4039 respondentů z 1300 obcí, provedly jej agentury MEDIAN a STEM/MARK. Na dnešní tiskové konferenci ho představili zástupci ČRo a tři sociologové.

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos odstartovala už pojedenácté. Ekologického Oskara získá ale jen jeden. Vítězný projekt bude Českou republiku zastupovat na mezinárodním finále ve Finsku. České vyhlášení odvysílá 12. října ČT1.