Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na tovačovských rybnících se objevila vzácná sýkořice vousatá

 
úterý, 26. ledna 2016, 14:47

Na rybnících u Tovačova objevili ornitologové vzácný ptačí druh, sýkořici vousatou. Dokonce ji objevili v dvou desítkách exemplářů. Vzhledem k místu výskytu a faktu, že se skrývá v mokřadech a rákosu, není lehké sýkořici spatřit.

V letošní zimě se jedná o první spatření sýkořice vousaté. "Sýkořice vousatá je u nás velmi vzácným a chráněným pěvcem. Žije v nepřístupných a v rozsáhlých rákosinách, a proto ji málokdo zná. Je podobná sýkorám a její samci mají pod zobákem výrazný černý knír, podle kterého získala své zvláštní jméno. Na střední Moravě se vzácně vyskytuje pouze v rákosinách rybníků u Tovačova a v Záhlinicích u Hulína," řekl pro ČTK místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

Sýkořici vousatou lze idenitifkovat podle žlutohnědého zabarvení a dlouhého ocasu. "Sýkořice se živí hmyzem a semeny rákosu. Své hnízdiště neopouští ani v zimě, jen občas se vydávají někteří jedinci na podzimní potulky při vyhledávání nových hnízdišť," dodal místopředseda spolku.

Na Tovačovských rybnících mapují ornitologové vzácné ptactvo každoročně. Mezi ně patřily například vzácné kachny zrzohlávky rudozubé, kajky mořské nebo pěnice malá ze Střední Asie, která žije na východ od Kaspického moře a v Česku nebyla předtím nikdy pozorována.

Čtěte více:

Foto Martin Mecnarowski (wikipedia.com) | Zdroj ČTK

Kam dál?

Zlaté časy bytařů končí? Počet vykradených domácností v Olomouckém...

úterý, 26. ledna 2016, 13:30

Policejní statistiky mluví jasnou řečí – druhý rok po sobě klesl počet vykradených domácností v Olomouckém kraji. Zatímco v roce...

Záchrana lidského života je jejich posláním. Olomoucký kraj ocenil...

úterý, 26. ledna 2016, 10:30

Slavnostním udělením medailí si hejtmanství připomenulo patnáct let spolupráce s krizovým řízením a integrovaným záchranným...

Neznámého muže přejel vlak, s mnohačetnými zraněními na místě zemřel

pondělí, 25. ledna 2016, 17:45

Mluvčí záchranné služby Olomouckého kraje dnes informoval o tragické nehodě na trati mezi Prostějovem a Bedihoštěm, kde srazil...

Sedmatřicetiletá žena vyskočila z okna, záchranáři už ji nemohli...

neděle, 24. ledna 2016, 20:44

Dnes vpodvečer vyjížděli záchranáři do obce Mladoňov na Šumpersku k ženě, která vyskočila z okna domu. Přes věškeré úsilí...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela o elektronických komunikacích, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen. Předloha nyní zamíří k posouzení do hospodářského výboru. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.

Orloj v Brně chrlí od úterý speciální edici kuliček. Město slaví století od vzniku Velkého Brna

Městem křižuje speciální šalina, v Lužánkách stojí čerstvě vysazená lípa a časostroj na Svoboďáku vydává speciální edici kuliček. Brno si připomíná 100 let od chvíle, kdy se začalo stávat městem, jakým je dnes. 23. dubna 1919 totiž vzniklo tzv. Velké Brno.

Liberecká ZOO vyhrála prestižní soutěž Bílý slon za chov ptáků

Liberecká zoo opět vyhrála první místo v prestižní soutěži Bílý slon. Originální keramické sošky jsou oceněním za významné chovatelské úspěchy mezi českými a slovenskými zoologickými zahradami. Zoo Liberec obhájila své prvenství z loňského roku a opět zvítězila v kategorii „Ptáci“.