Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

RECENZE: Všichni v sobě máme kousek Hitlera

 
neděle, 13. března 2016, 09:41

Film Už je tady zas balancuje na pomezí komedie, dramatu, dokumentu a grotesky, přitom bravurně nastavuje satirickou tvář dnešní době. Pojďme se tedy podívat, co by se stalo, kdyby tu dnes s námi žil Adolf Hitler.

V Německu je téma zločinů druhé světové války tabu a samotná země se s tímto dědictvím vypořádala tak, že je vytěsnila. Jenže s problémem rasismu a nenávisti vůči všemu a všem, co je jiné a mohlo by domněle ohrožovat naše pohodlí, se potýká každá země v Evropě. Jen si to nechceme přiznat. No schválně, kolik z vás se někdy pohrdavě pozastavilo nad jinými kulturami a národy? Prostě jste s nimi nechtěli nic mít. Přestali jste o nich mluvit jako o lidech a alespoň v duchu jste je nazvali verbeží, póvlem nebo v lepším případě nepřizpůsobivými. Jenže, narozdíl od Hitlera, většina lidí tyto myšlenky zapudí a v žádném případě je neuvede v realitu. Tato chyba nastává v okamžiku, kdy se na lidi přestáváme dívat jako na lidské bytosti a bereme je spíš jako obtížná zvířata, která tu zavazí a bylo by dobře, kdyby tu vlastně nebyla. Ale dost filozofování, pojďme se smát.

Kdyby se Adolf Hitler probudil do dnešní doby, byl by zřejmě štěstím bez sebe, protože se toho z jeho pohledu mnoho nezměnilo. Ba co víc, lidé rádi zapomínají. Není už moc od koho vyslechnout očité svědectví zvěrstev, které nacisté páchali po celém světě. Navíc je hlad po jednoduchých řešeních a máme tu bezprecedentní krizi s ohromným počtem lidí utíkajících do bohaté Evropy. Hitler by se nejprve rozkoukával a asi by byl často v rozpacích. Sice na něj nikdo nezapomněl, ale jeho vize se tak trochu zhroutila.

Adolfa je vám ze začátku až líto, působí jako bezbranný ztracený plyšáček, který jen tak bloumá po Berlíně a fotí se s Japonskými turisty. Opravdu se upřímně zasmějete.  Jenže není to žádný klaun, postupně se v něm probouzí energie, kterou nesčetněkrát ukázal při svých projevech. Nutno dodat, že postupně začnete žasnout nad hereckým výkonem hlavního představitele jednoho z největších vrahů všech dob, Oliver Masucci postupně rozehrává fascinující obraz jediného pravého vůdce, jaký kdy stanul na plátnu kin.

Hitler si zde dokáže utahovat i ze sebe sama, ale je to jen tak napůl, protože jeho nejdůležitější myšlenky zůstávají stejné. Právě proto by na tento film měl zajít každý, kdo se nebojí nastavit zrcadlo dnešní době. Budete překvapeni a chvilkami vás až zamrazí, jak Němci dokázali natočit film, který do současné nervózní doby perfektně zapadá. Mimoto, kdyby bylo na Hitlerovi, tak by po Židech, muslimech a černoších přišli na řadu Slované, neboli další v pořadí jsme my. Tak na to prosím nezapomínejme a mějme se nad každým dalším Adolfem na pozoru.

Olomoucká Drbna hodnotí: 89 %

Čtěte více:

 

Kam dál?

Nový trabantí film Dana Přibáně jde do kin, v Olomouci bude k vidění...

čtvrtek, 10. března 2016, 13:41

Do českých kin vstupuje film Dana Přibáně Trabantem do posledního dechu o doposud nejnáročnější půlroční expedici tohoto...

Na změněnou trať olomouckého půlmaratonu vyběhne 6200 běžců, o 700...

čtvrtek, 10. března 2016, 13:07

Na konci června vyběhnou do ulic Olomouce tisícovky běžců. Navíc, ve startovním poli druhého největšího českého půlmaratonu bude...

RECENZE: Na Polednici není potřeba brát s sebou pánský doprovod

čtvrtek, 10. března 2016, 08:30

Na začátku byla včela. A nebyla to jen tak obyčejná včela. Byla to včela protivná. A navíc nebyla vůbec vidět. V úvodních...

Legendární Kmotr se ve středu vrátí na plátno v Premiere Cinemas,...

pondělí, 7. března 2016, 21:13

Premiere Cinemas otevírá premiérou digitální verze slavného Kmotra ve středu 9.3. 2016 v 19,00 nový cyklus Premiere Extra....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Olomoučtí fanoušci chystají celostadionové choreo. Bude to peklo, vzkazují

Olomoučtí hokejisté ve čtvrtfinále playoff bojují proti plzeňským indiánům. Stav série, která se hraje na čtyři vítězné zápasy, je vyrovnaný 1:1 a olomoucká Plecharéna bude první dvě domácí čtvrtfinále hostit v pátek a v sobotu. Fanoušci už chystají celostadionové choreo. O tom, jak vzniká, jsme si povídali s Karolínou Vlčkovou, která je jednou z hlavních postav jádra fanoušků olomouckého hokeje.

Co žene sportovce do čím dál tím větších extrémů, aneb přetváří kapitalismus sport?

Co žene sportovce do neustále větších extrémů? Je to individuální potřeba posouvání hranic nebo požadavky společnosti na show, extrémy a neustálý nárůst výkonu? Na to se v tématu dnešního dne zaměřila Drbna.

Babiš dostal dvojku z chování, napařil mu ji Liberecký kraj

Liberecký kraj se rozhodl úsměvně a s nadsázkou ohodnotit předsedu vlády Andreje Babiše a připomenout tak jeho loňskou návštěvu. Posunulo se něco v tématech, o kterých se tehdy jednalo? I to se promítlo na klasickém školním vysvědčení.