Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Olomoucký majáles nabídne Lenku Dusilovou, Evu Kantůrkovou i Lukáše Hejlíka

 
pondělí, 24. dubna 2017, 12:00

Sedmý ročník Olomouckého majálesu Univerzity Palackého slibuje ve dvou dnech více než stovku programových bodů po celém městě. Koncerty, divadelní představení, workshopy, interaktivní prezentace více než padesáti neziskovek nebo bohatý sportovní program pro celou rodinu.

To vše přinese letošní majáles s podtitulem Literatura kolem nás 2. a 3. května v Bezručových sadech, v areálu Zbrojnice, ale i na Konviktu nebo v Jazz Tibet Clubu.

Dámská jízda s Dusilovou i Smetanou

Mezi více než dvěma desítkami interpretů z Česka a Slovenska najdeme Lenku Dusilovou s Baromantikou, slovenskou Katarziu, moderátorku a zpěvačku Emmu Smetanu či na letošní ceny Anděl nominované Thoma Artwaye, Davida Stypku a skupinu Jananas. „Dramaturgicky jsme letos obsáhli folk, pop rock, elektroniku, rock´n´roll, komorní sbor i muzikál,“ uvádí koordinátor akce Ondřej Martínek a odkazuje na to, že se v programu objeví i univerzitní sbor Ateneo či muzikál Kéž by tisíc klarinetů. „Snažíme se tak program ještě více přiblížit nejen studentům, ale i starším posluchačům nebo dětem,“ doplňuje Martínek. Novinkou je podle něj také dvoudenní hudební program v Jazz Tibet Clubu nebo nová stage Divadla Tramtarie v parku.

S Kantůrkovou o Palachovi, s Hejlíkem o Stopařově průvodci

Úplnou novinkou v programu univerzitního majálesu je série besed a čtení, ke kterým letošní literární téma akce přímo vybízí. Ty proběhnou v šapitó v Bezručových sadech, na Konviktu či v UPointu,“ představuje další programový blok Martínek. Návštěvníci majálesu se budou moci setkat se spisovatelkou, signatářkou Charty 77 a bývalou předsedkyní Obce spisovatelů Evou Kantůrkovou, spisovatelem Václavem Jamkem, který přijede představit svou mimořádnou knihu Na onom světě se tomu budeme smát nebo s Jaroslavem Irovským přezdívaným „olomoucký Bukowski“. „Mladší generaci pak zastoupí Jiří Charvát nominovaný na cenu Magnesia Litera nebo Michaela Hečková s knihou O městech a lidech, shodou okolností oba absolventi Univerzity Palackého,“ láká Martínek. Své fanoušky si jistě najde i projekt LiStOVáNí herce Lukáše Hejlíka, který netradiční formou představí bestseller Stopařův průvodce galaxií.

Bezručovy sady v zajetí divadla, neziskovek a sportu

Bohatý doprovodný program nabídnou po oba dva dny Bezručovy sady. V divadelním šapitó a na scéně Divadla Tramtarie vystoupí mistři improvizace O.LI.V.Y., pražští Just ! Impro se speciálním hostem v podobě děkana FF UP Jiřího Lacha, herci z Divadla Tramtarie, kouzelníci a žongléři nebo divadelní spolek Nabalkoně. „Na výpravu do neznámých krajů nás vezmou cestovatelé a blogeři Jiří Kalát s povídáním o Iránu, Michal Vičar s vyprávěním o cestě kolem světa v embéčku nebo lidé z projektu Low Cost Race, který se zaměřuje na nízkonákladové putování po světě,“ přibližuje doprovodný program Martínek. Chybět nebude ani filmová projekce snímku Deadpool, Hospodský kvíz pod širým nebem nebo prezentace šedesáti studentských a neziskových organizací. Rodiny s dětmi si pak přijdou na své u vzdušné akrobacie, stavění věže z pivních beden, skupinového cvičení, lukostřelby nebo fotbalu a famfrpálu. „Mlsné jazyky zasytí lokální podniky a mezinárodní piknik za účasti zahraničních studentů, oko potěší výtvarné exhibice a dílny,“ shrnuje Ondřej Martínek.

Korunovace na novém místě a k tomu benefice

Za sedmiletou historii pod hlavičkou Univerzity Palackého se z majálesu stala jedna z největších kulturních akcí a vůbec nejpestřejší přehlídka neziskových organizací v regionu. „Právě myšlenka podpory občanské společnosti a návrat k majálesové tradici jsou tím, čím olomoucký majáles zcela vybočuje z řady obdobných komerčních festivalů a čím je jedinečný. Především díky vedení univerzity a šikovnosti jejích studentů může být majáles stále bez vstupného,“ říká Martínek a dodává: „Jsem rád, že i letos projde městem alegorický průvod na téma Literární hrdinové, do nějž srdečně všechny zvu, a že opět korunujeme našeho krále.“ Korunovace přitom letos poprvé proběhne na jiném místě. Z důvodu rekonstrukce radnice se organizátoři rozhodli přesunout slavnostní akt na Dolní náměstí, čímž chtějí také podpořit iniciativu Dolní vám. Divadla na cucky, která si klade za cíl na menším olomouckém náměstí vytvořit nový kulturní prostor. Nedojde však jen na gesta. Veškerý výtěžek z dobrovolného vstupného a dalšího programu majálesu poputuje právě na podporu vzniku nového divadla a komunitního centra.

Více na www.majalesolomouc.cz

Čtěte více:

Tisková zpráva
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Policie hledá agresivního bývalého...

  • Část příspěvku na živobytí se od prosince...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

Reklama
 
 

Kam dál?

Jarní Flora s thajskou účastí přivábila i přes zmrzlý čtvrtek na 60 tisíc návštěvníků

pondělí, 24. dubna 2017, 10:30

Sněžení a teploty kolem nuly. Poněkud macešsky se zachovala příroda k 38. ročníku jarní etapy mezinárodní květinové...

Na předpremiéru filmu Rodinný přítel přijede do Premiere Cinemas i režisér Jan Hřebejk

sobota, 22. dubna 2017, 13:00

Multiplex PREMIERE CINEMAS Olomouc v Šantovce připravil na pondělí 24. dubna 2017 slavnostní předpremiéru nového...

RECENZE: Hořkosladké filmové hledání Ztraceného města Z

pátek, 21. dubna 2017, 19:30

Do kin právě přichází snímek Ztracené město Z. Snímek o touze po neobjeveném, chlapské ješitnosti, válce a rodině. To...