Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Počet obyvatel v kraji klesl, bylo více zemřelých než narozených

 
čtvrtek, 12. září 2019, 18:00

Obyvatel Olomouckého kraje v letošním pololetí opět ubylo, jejich počet se proti počátku roku snížil o 336 na 632.156. Na poklesu počtu obyvatel se podepsal vyšší počet zemřelých než narozených. Naopak do kraje se přistěhovalo víc lidí, než jich odešlo jinam. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

V Olomouckém kraji se od ledna do konce června narodilo 3094 dětí a 3472 lidí zemřelo. Přirozeným způsobem se tak počet obyvatel snížil o 378. Migrací pak kraj získal 42 obyvatel. Z Olomouckého kraje se v prvním pololetí vystěhovalo 2832 lidí a naopak 2874 se jich přistěhovalo.

Jediným okresem, ve kterém se od ledna do června nesnížil počet obyvatel, bylo Olomoucko. Počet obyvatel se tam zvýšil o 298 na 235.237, a to díky kladnému migračnímu přírůstku i vyššímu počtu narozených než zemřelých. V ostatních čtyřech okresech Olomouckého kraje počet obyvatel klesl. Nejvyšší úbytek naopak vykázalo Přerovsko, kde se počet obyvatel v prvním pololetí snížil o 275 na 129.650.

Do Olomouckého kraje se v první polovině letošního roku přistěhovalo 2874 osob, což bylo v meziročním srovnání o 496 osob více. Z jiných krajů ČR se přistěhovalo 1971 lidí, ze zahraniční 903. Nejvíce obyvatel se přistěhovalo na Olomoucko (1776).

Ve stejném období se z kraje vystěhovalo 2832 osob, kterých bylo ve srovnání s první polovinou loňskéh roku o 204 více. Většina osob se odstěhovala do jiných krajů (2405). Dalších 427 lidí odešlo z Olomouckého kraje do ciziny. "Migrační saldo bylo sice kladné, přistěhovalých však bylo pouze o 42 více než vystěhovalých," uvedl ČSÚ.

Obyvatel Olomouckého kraje ubylo i loni, kdy jejich počet klesl o 686 na 632.492. Na úbytku obyvatelstva se v roce 2018 podepsala migrace a přirozený úbytek.

Napsal(a) ČTK | Foto Jakub Wittka

Kam dál?

Olomoucké letní kino už nikdy nebude jako dřív, bude se demolovat...

čtvrtek, 12. září 2019, 17:24

Letní kino přijde o svou dominantu - není jiná možnost, než demolice dřevěné konstrukce, která slouží jako střecha nad plátnem.

FOTO: Pamatujete Legend jako hernu? To už dávno neplatí, říká majitel...

čtvrtek, 12. září 2019, 16:30

Co se vybaví Olomoučanovi či Olomoučance, když se řekne Legend? Ano, drtivá většina jich řekne, že “je to ta herna na Litovelské,...

Během hádky udeřil agresor pěstí do obličeje staršího muže. Ten upadl...

čtvrtek, 12. září 2019, 15:30

Do sporu se včera večer dostali dva muži ve věku 28 a 57 let. K incidentu došlo před jedním z domů v obci Prosenice.

Opilá seniorka v noci vytrvale zvonila na špatný zvonek. Zapomněla...

čtvrtek, 12. září 2019, 15:00

Olomoučtí strážníci byli včera po půl jedenácté večer upozorněni na ženu, která neustále zvonila na zvonek v panelovém domě v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.