středa 4. prosince 2024 Barbora

Každý záložník má svůj příběh: Olomoučtí vojáci poprvé na cvičení Ample Strike

Olomoucká aktivní záloha se naplno zapojila do mezinárodního cvičení Ample Strike 2016. Poprvé měla příležitost cvičit s profesionálními vojáky. Nedělaly se rozdíly mezi profesionály nebo zálohou. „Budeme jako jedno velké úkolové uskupení bez ohledu na příslušnost k vašemu velitelství. Budeme se tak učit a získávat zkušenosti od sebe navzájem,“ pronesl při úvodním nástupu jednotek řídící cvičení plukovník Zdeněk Bauer.

"Do práce i z práce jsem každý den běhal"

Po osobním setkání s aktivními záložníky člověka ovládne velmi příjemný pocit. Slouží dobrovolně, s entuziasmem a chtějí být plnohodnotnou součástí armády. Jsou to opravdoví nadšenci. Velitel pěší roty aktivní zálohy v Olomouci, major Jozef Randiak, sloužil dvacet čtyři let v Přáslavicích. V civilu je od roku 2003 a o rok později vstoupil do aktivní zálohy. „Začínal jsem po škole jako velitel čety, pak jsem byl velitelem roty i náčelníkem štábu. Do práce i z práce jsem každý den běhal. Teď pracuji v olomoucké firmě jako stavař,“ vzpomíná major v záloze Jozef Randiak.

Vojáci olomoucké aktivní zálohy jsou opravdu jako jedna rodina. Když se sjedou po měsících na společném cvičení, vřele se navzájem přivítají. „Nevídáme se jenom na cvičeních, účastníme se společně i vojenských pochodů a pořádáme každý rok výlety do Tater. Letos jsme tam byli již potřetí,“ dodává s úsměvem Randiak.

"Krétský nůž mám na ochranu"

Také zástupce velitele olomoucké roty, nadporučík Martin Pelnář, zavzpomínal na svou profesionální kariéru. Po absolvování Vysoké vojenské pedagogické školy v Bratislavě sloužil dva roky v Zábřehu na Moravě. O dva roky později odešel do zálohy. Pracoval pak jako sociální pracovník v mírovské věznici. Až v roce 2012 se přidal do aktivní zálohy. Dnes je odpovědným manažerem v šumperské nemocnici. „Řídím v nemocnici asi 250 zaměstnanců, takže vojenská cvičení jsou pro mě příjemným duševním ventilem. Ale i na cvičeních jsem po večerech na telefonu a řeším pracovní záležitosti,“ vypráví nadporučík Pelnář.

Angažovanost Martina Pelnáře v aktivní záloze podporují i jeho blízcí. Životní partnerka nadporučíka Pelnáře, Androniky, pochází z Řecka. Darovala Martinovi krétský nůž. „O krétském noži se zmiňoval již Homér. Nůž byl vždycky prodloužená ruka Kréťana a používal ho na ochranu svobody a cti. Má partnerka je na řeckou minulost velmi hrdá. Je hrdá i na mě, proto mi nůž věnovala a mám jej tady s sebou na cvičení,“ vysvětluje nadporučík v záloze.

Soudržnost záložníků olomoucké roty je skutečně pevná. „Každé tři měsíce chodíme společně darovat krev. Pokaždé si oblečeme vojenskou uniformu a vyrazíme do krajských nemocnic. Je to pro nás velká čest,“ uzavírá Pelnář.

Ample Strike 2016

Mezinárodní cvičení Ample Strike 2016 je zaměřené na sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek. Je plně v gesci Armády České republiky a podílí se na něm téměř všechny její složky. Poprvé od zavedení plně profesionální armády se do mezinárodního cvičení řízené vzdušnými silami zapojili také příslušníci aktivní zálohy.

V průběhu dvou týdnů se třista záložníků z devíti pěších rot krajských vojenských podílí na ochraně a zajištění bezpečnosti letiště Náměšť jako objektu důležitého pro obranu státu. V rámci výcviku aktivní zálohy proběhlo i testování bezpilotního prostředku BRUS Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany, který při nácviku obrany základny monitoroval nepřátelskou aktivitu.

Záložníci při nácviku obrany

Cvičení Ample Strike 2016 se poprvé zúčastnila i aktivní záloha

Čtěte více:

Autoři | Foto Tým tiskového a informačního střediska AMPLE STRIKE 2016

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.