Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zanedlouho vypukne olympiáda v Riu, Českou republiku budou reprezentovat i dva rodáci z Olomouce

 
úterý, 19. července 2016, 12:58

Zbývá už jen 17 dnů do startu letní olympiády v Rio de Janeiru. Na toto druhé největší město Brazílie budou za chvíli upřeny zraky celého světa. Celkem se zde bude soutěžit ve 28 sportech. Ve dvou z nich budou závodit i rodáci z Olomouce. Jestlipak víte, kteří to jsou?

5. srpna to všechno vypukne. Slavnostním zahajovacím ceremoniálem začnou 31. letní olympijské hry. Letos budou probíhat v Brazílii a to konkrétně na 35 sportovištích. Rio de Janeiro bude historicky prvním jihoamerickým městem, ve kterém se uskuteční olympijské hry. Celá sláva bude ukončena 21. srpna, taktéž slavnostním ceremoniálem.

Česká výprava do Ria by měla čítat celkem 105 sportovců. Na poslední chvíli se mezi reprezentanty dostaly například beachvolejbalistky Barbora Hermannová a Markéta Sluková nebo golfistka Klára Spilková. Číslo sportovců však ještě není stálé a může se měnit. Někteří sportovci ještě čekají na potvrzení. Určitě jste zaslechli například o problému s nominací Martiny Sáblíkové, která nejspíš pojede s reprezentací do Ria a o své účasti se dozví až na místě.

Olomouc bude mít v české výpravě dva zástupce

Mezi jistými účastníky jsou i dva rodáci z Olomouce. Že nevíte, kteří to jsou? Už to tak vypadá, že Olomouc rodí spíše vodní sportovce, protože oba budou závodit na vodě.

Filip Šváb

Prvním Olomoučanem je Filip Šváb. Tento 33letý kajakář se už třikrát pokoušel kvalifikovat na olympiádu a povedlo se mu to až teď. Díky výsledku na mistrovství světa v Miláně, kdy dojel na osmém místě, si zajistil účast v Riu.
Jak sám v médiích uvedl, tak se mu splnil jeho sen. Jeho disciplínou je kategorie K1 na trati dlouhé 200 metrů. Mezi jeho největší úspěchy patří 6. místo na mistrovství světa (2010) a 3. místo na mistrovství Evropy (2009).

Miroslav Vraštil

Druhý rodák z Olomouce se jmenuje Miroslav Vraštil. Je stejně starý jako Filip, tudíž má 33 let. Miroslav bude také bojovat o medaile na vodě. Konkrétně ho uvidíme v závodech veslování. Společně s bratry Vetešníky a Jiřím Kopáčem bude závodit na lehké čtyřce bez kormidelníka. Pokud vám jméno Miroslav Vraštil ve spojení s olympiádou něco říká, tak nejste na omylu. Jeho otec, který se jmenuje shodou okolností stejně, totiž také absolvoval olympijské hry a to dokonce ve stejném sportu. Miroslav Vraštil starší startoval na hrách v letech 1972 v Mnichově, 1976 v Montrealu a 1980 v Moskvě. Jeho syn přebral štafetu v roce 2012, když se účastnil olympijských her v Londýně. Letos bude na lodi startovat ve stejném složení jako v Londýně.

Uvidíme, zda si i olomoučtí sportovci pověsí nějaké medaile na krk. My jim a celé reprezentaci budeme držet palce.

Čtěte více:

Vizitka autora

 

Patrik Kozlík

redaktor portálu Olomoucká Drbna

kontakt: redakce@olomouckadrbna.cz 
 

 
Foto pixabay.com, Facebook USK Praha oddíl rychlostní kanoistiky, Facebook Miroslav Vraštil

Kam dál?

Olomoucký klub dračích lodí dovezl ze závodů v Hranicích hned čtyři...

úterý, 21. června 2016, 17:08

V sobotu 18. 6. se v Hranicích na Moravě konal již devátý ročník tradičního festivalu dračích lodí. A jaký byl? Sluníčko,...

ROZHOVOR: Zvuk bubnu a šplouchající vody, to jsou olomoucké dračí lodě

pátek, 27. května 2016, 13:32

Dračí lodě vznikly v Číně před dvěma tisíci lety. V České republice je však tento sport poměrně mladý. Jeden z předních českých...

V centru Olomouce možná vznikne umělý vodácký kanál

středa, 12. února 2014, 14:14

V centru Olomouce možná vznikne umělý vodácký kanál. O jeho stavbě v korytě Mlýnského potoka v sousedství nového nákupního...

Kanoistou roku se stal kajakářský šampion Hradilek

čtvrtek, 19. prosince 2013, 14:13

Mistr světa na kajaku z pražské Troji Vavřinec Hradilek obhájil vítězství v anketě Kanoista roku, jejíž výsledky byly vyhlášeny...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.