Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Komentář Ostraváka: Ó, jak jsi krásná, Olomouci

 
pátek, 1. dubna 2016, 17:57

O tom, jak je Olomouc krásná, slýcháváme pořád. Nesetkal jsem se s člověkem, který by měl Olomouc spojenou s něčím negativním. Je to, ale opravdu, tak krásné město?

Když vystoupíte na olomouckém nádraží a podaří se vám s kufrem prokličkovat až ven, tak vás najednou omámí takové olomoucké kouzlo. Nemyslím tím zápach krabicového vína, který se line z laviček, které okupují místní bezdomovci. Myslím něco, co nejde úplně popsat. Něco co vás donutí zasmát se a zhluboka se nadechnout. Najednou máte pocit, jako kdybyste se tady narodili.

Nádraží není žádná sláva, co si budeme povídat. To ale není nikde. Když se ale vydáte do centra, poznáte pravé kouzlo města. I když nevíte, jak se dostat na náměstí, tak vás tam zavede váš šestý smysl. Dalo by se říct, že všechny uličky vedou na náměstí, ať už na Dolní nebo Horní. Vždyť to je jedno. Krásně je všude. A kdybyste si mysleli, že jste na Horním náměstí, protože je nahoře, tak vás cedulka přesvědčí o opaku. Možná v tom je turistický záměr, aby návštěvníci bloudili tam a zpět, dokud nezjistí, že je to vlastně taková kulišárna.

Při procházkách po Olomouci zjistíte, že každá ulička je v něčem jedinečná a krásná. Nebudou vám vadit ani oprýskané zdi nebo zabedněné dveře. To k tomu jednoduše patří. Celé město má historického ducha a zdá se vám, jako kdybyste se vrátili v čase. S otevřenou pusou si prohlížíte každý kout a s radostí poznáváte všechny části města. Postupem času jsem zjistil, jak poznat člověka, který je v Olomouci nováček. Člověk, který je tady teprve chvíli, se totiž všude rozhlíží a zjišťuje, jaké obchůdky jsou zrovna tam, kde má namířeno. Ostřílení Hanáci už neotáčí krkem jako sova, ale dívají se před sebe a uhýbají těm nováčkům, kteří se jim pletou pod nohy.

Já jsem se ještě nedokázal posunout mezi zkušenější chodce a pořád obdivuji nové obchody a nová místa. Vůbec mi to ale nevadí. Naopak si tuto moji neznalost užívám a alespoň každý den objevím něco nového. Velkou zásluhu na tom má i to, že jsem velký sklerotik a můj orientační smysl je nulový.

Takže abych to shrnul – ano, Olomouc je velice krásné město a bude patřit k mým srdcovým záležitostem. I kdybych tady nedostudoval, tak bych se nebránil myšlence žít právě tady.

Čtěte více:

Vizitka autora

 

Patrik Kozlík

redaktor portálu Olomoucká Drbna

kontakt: redakce@olomouckadrbna.cz 
 

 

Kam dál?

Blog od KejT: O tom, jak se na ples nechodí s kšiltovkou…

pondělí, 14. března 2016, 09:27

Když se řekne slovo "ples", automaticky si vybavím tu chvíli, kdy se z žen stanou princezny a z mužů žabáci, kteří se po polibku...

Komentář Ostraváka: Kdo nemá v Olomouci kolo, ten jako by nebyl

pátek, 11. března 2016, 09:16

První věc, která mě, Ostraváka, v Olomouci zaujala, je počet cyklistů, kteří zde jezdí po celém městě. Nehledě na počasí nebo na...

Fashion blog od KejT: O tom, jak jsem poprvé v životě neodhadla...

neděle, 14. února 2016, 12:48

Minulý týden mi začaly lekce latinskoamerických tanců pro pokročilé. Ačkoliv jsem tak nějak předpokládala, že budu i nadále...

Fashion blog od KejT: O tom, jak skončilo zkouškové a začalo období...

čtvrtek, 28. ledna 2016, 10:50

Asi každý známe takový ten pocit, kdy po silvestrovské párty odbije půlnoc, a my si začínáme vymýšlet různá předsevzetí, u...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.