Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Drbna na výletě: Filmy, alkohol a nedostatek spánku, hlavní znaky karlovarského filmového festivalu

 
pondělí, 11. července 2016, 10:00

O víkendu pronesl Jiří Bartoška další svou závěrečnou řeč a 51. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech skončil. Olomoucká Drbna se vydala na druhou polovinu festivalu, aby pro své čtenáře nasála něco z proslulé atmosféry jednoho z největších evropských filmových festivalů.

Pokud jsem ze své letošní návštěvy Karlových Varů něco zjistil, tak to byl fakt, že třídenní akreditace zkrátka nestačí. Alespoň ne v tom případě, že chcete vidět co nejvíc programových highlightů a pořádně se ponořit do všech festivalových sekcí. Ovšem jako taková karlovarská ochutnávka, která vám umožní zlehka nakouknout do festivalového ruchu, je to postačující. Takže jsme s kolegyní vzali batoh a tašky, psychicky se připravili na nutnost brzkého vstávání kvůli rezervacím míst a vyrazili na místo, které bývá začátkem července vždy tím nejrušnějším v celé České republice.

Grandhotel Pupp

Dorazit na druhou půlku festivalu s sebou nese ten problém, že většina těch největších hvězd už je pryč. Letos jsme se tak minuli jak s Willemem Dafoem, tak s francouzskou legendou Jeanem Reno. „Ale co,“ říkám si, „stejně sem přeci jedeme kvůli filmům!“ Akreditace nám začínala až od středy, takže úterní večer jsme zasvětili seznamování se s městem a především se stánky s pivem. Ze začátku jsem si musel trochu zvykat na festivalové ceny, ale po pár dnech už člověk nad půllitrem za čtyřicet korun mávne rukou. Oproti výdajům za jídlo je to přeci jen drobnost.

Jean Reno

Ranní vstávání díky fungujícímu budíku jsme naštěstí pokaždé zvládli a pečlivě připravený program, na kterém jsme zapracovali už před festivalem, nám při rezervování míst velmi pomohl. Jako každý akreditovaný návštěvník jsme si na náš festivalový pas mohli objednat až tři představení na jeden den, čehož jsme samozřejmě pilně využívali. Jen první den nám má neschopnost bleskově poslat SMS zabránila v návštěvě půlnoční projekce, jinak jsme ale pilně rezervovali a chodili.

Festivalový pas

Pro návštěvníky, kteří na festivalu nejsou celou dobu, je dost těžké si mezi kvantem filmů vybrat. Vary totiž nabízejí spoustu různých sekcí, které je takřka nemožné vidět všechny, i kdyby festival trval celý měsíc. Takže každý návštěvník stojí před dilematem – dát přednost lákavým retrospektivám slavných tvůrců, které letos nabízeli například kultovního režiséra klasického Hollywoodu Otto Premingera, italskou legendu Luchina Viscontiho nebo spoustu filmů československé nové filmové vlny? Projít si nové filmy prověřených tvůrců, které jsou zde uvedené, například Hřebejkovu Učitelku nebo nový film Jima Jarmusche Paterson? Nebo střílet úplně naslepo, chodit na pochybné filipínské nebo litevské filmy a doufat, že narazíte na skrytý poklad, který pak budete všem hrdě doporučovat?

Divadlo v Karlových Varech

My jsme zvolili takovou všehochuť, protože tři dny jsou opravdu málo na nějakou konkrétní strategii. Osobně jsem během nich viděl deset filmů a s potěšením musím konstatovat, že vyloženě se mi nelíbil jen jeden (švýcarsko-francouzská bizarnost Aloys) a usnul jsem až na poslední projekci (Anatomie vraždy od zmiňovaného Premingera, což mě velmi mrzelo, ale bylo pozdě a film měl téměř tři hodiny). Jinak byla kvalita všech viděných filmů na velmi vysoké úrovni. Hned jako první jsme viděli příjemný film Tohle je náš svět s Viggo Mortensenem. Ten jde oficiálně do českých kin už tento čtvrtek, takže divákům, kteří jej nestihli ve Varech, doporučuji na něj zajít. Určitě musím zmínit také Viscontiho tříhodinovou klasiku Rocco a jeho bratři, kterou jsme zhlédli v deset hodin ráno po necelých dvou hodinách spánku. Přesto jsem neusnul a hltal každou minutu skvělého filmu. Fantastickým zážitkem byla i psychedelická Anomalisa od režiséra a scénáristy Charlieho Kaufmana, který v závěru festivalu převzal i Křišťálový glóbus od prezidenta festivalu Jiřího Bartošky.

Před projekcí Anomalisy ve Velkém sále, kterou jsme navštívili, nás dokonce čekalo milé překvapení. Místo toho, aby o půl jedenácté začal film, jsme byli svědky natáčení dalšího dílu Na plovárně, takže jsme na živo viděli rozhovor Marka Ebena právě s tvůrcem filmu Charlie Kaufmanem.

Charlie Kaufman Na Plovárně

I když se možná průměrný počet nějakých tří filmů za den nezdá nějak enormní (na festivalu se určitě našli mnohem důslednější diváci), nedostatek spánku a nějaká ta noční party se na člověku během dne vždy projeví. Proto si člověk občas připadá jako zombie, která se potácí od projekce k projekci a mezitím do sebe lije jeden šálek kávy za druhým, aby se alespoň částečně udržel při smyslech. To ale patří k celkové atmosféře festivalu. A nadšení baťůžkáři všude kolem vás, občas nějaká ta známá tvář procházející kolem, nervózní čekání ve frontě na projekci a nevyhnutelné otázky „Dostanu se tam, nedostanu se tam?“, tohle všechno nakonec přemůže každého. Festival v Karlových Varech si totiž nejde neužívat, ať už jste unavení sebevíc. Možná na vás přijde pár slabších momentů, kdy to jediné, co budete chtít udělat, bude plácnout sebou do postele a spát. Jenže pak zazvoní budík, vy si musíte rezervovat lístky, osprchujete se a celý ten kolotoč začne znova. Což vám nejen nevadí, vy se na ten celý další den doslova třesete nadšením!

A když máte najednou festival opustit, jen se smutně díváte z okýnka autobusu a říkáte si: „Proč to sakra musí vždycky skončit tak rychle?!“ Možná musí, ale žádné strachy, příští rok na vás Karlovy Vary čekají zase. S novým programem, s novými hvězdami, ale se stále stejně skvělou a nenapodobitelnou atmosférou. Tak co, potkáme se na 52. ročníku?

Čtěte více:

Napsal Tomáš Poštulka | Foto Petra Kornetová; wikimedia.org

Kam dál?

Tip Drbny na výlet: Ideální počasí navštívit vodácký kemp Pádlo...

pondělí, 4. července 2016, 09:11

Léto je v plném proudu, ideální čas vyrazit na vodu. Tím spíš, když jeden super vodácký kemp se nachází coby kamenem dohodil od...

DOVOLENÁ S DRBNOU: Na svou cestu se pečlivě připravte!

čtvrtek, 30. června 2016, 16:06

Chystáte se s koncem školního roku na zahraniční dovolenou? Proto byste si měli co nejvíce nastudovat jak svou trasu, tak i...

Drbna na výletě: Koukla jsem se na výstavu Davida Cronenberga a...

pondělí, 27. června 2016, 13:00

Ačkoliv se může zdát, že Prahu všichni známe tak dobře, až nás prakticky nemá čím překvapit, vždycky se v ní najde něco nového. I...

Drbna na výletě: Město, které si prostě zamilujete – polský Krakov

neděle, 12. června 2016, 20:16

Přemýšlíte, kam si vyjet a udělat si pěkný výlet? Navštívil jsem Krakov, který se nachází zhruba dvě hodiny cesty od hranic a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.