Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Výdaje na výzkum loni v Olomouckém kraji vzrostly na 3,4 miliardy

 
čtvrtek, 25. října 2018, 21:00

Výdaje na výzkum a vývoj v Olomouckém kraji loni po předchozím dvouletém poklesu vzrostly o více než půl miliardy korun na 3,367 miliardy. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Loňské výdaje jsou třetí nejvyšší v historii kraje. Více peněz do výzkumu a vývoje v tomto regionu směřovalo pouze v letech 2012 a 2014. Investice do výzkumu a vývoje jsou důležité pro konkurenceschopnost firem a rozvoj vysokého školství.

Hlavní část výdajů na výzkum a vývoj loni v kraji podle ČSÚ připadla na podnikatelský sektor, kde činila 1,964 miliardy. Třeba výrobce optiky Meopta Přerov investovala do inovace výroby od roku 2010 stovky milionů. Díky těmto investicím může postupně zahajovat sériovou výrobu prototypů a zúročit práci nového vývojového oddělení. Několik milionů do výzkumu a vývoje v kraji každý rok investuje také například Sigma Group, která v Lutíně na Olomoucku vyrábí čerpadla a čerpací techniku.

Na vysokých školách byl loni realizován výzkumu a vývoj za 1,312 miliardy a v organizacích spadajících do vládního sektoru za 83 milionů korun.

V Olomouckém kraji se také loni meziročně zvýšil počet pracovišť zaměřených na výzkum a vývoj, a to o 13 na 156. Ve výzkumu a vývoji bylo v kraji zaměstnáno 1109 lidí. Na podnikatelský sektor připadlo loni v kraji 134 pracovišť a na vysoké školy 14. Do kategorie soukromého neziskového sektoru v kraji spadala dvě pracoviště a pod vládní oblast šest.

Výdaje na výzkum a vývoj v kraji v letech 2015 a 2016 klesaly. Zatímco v roce 2014 činily 3,377 miliardy, v roce 2015 klesly na 2,983 miliardy a v roce 2016 na 2,833 miliardy. Olomouckému kraji z pohledu těchto investic v roce 2016 připadla na žebříčku 14 regionů Česka až sedmá pozice.

Důvodem dřívějšího poklesu výdajů na výzkum a vývoj bylo zejména méně peněz z evropských fondů, za něž se v minulosti vybudovala velká výzkumná pracoviště. Například v Olomouci bylo v roce 2013 otevřeno nové Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, v němž pracuje několik desítek vědců ze 12 zemí. Vybudování moderního vědeckého pracoviště stálo 808 milionů korun, přičemž investiční náklady pokryla dotace z fondů EU a státního rozpočtu.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Obětí internetového podvodu se stal muž z Olomoucka, nedostal zboží a...

čtvrtek, 25. října 2018, 21:00

Neznámý pachatel nabízel na jedné z internetových stránek k prodeji dřevoobráběcí stroje. Z muže vylákal zálohu, ten o peníze...

Blíží se listopad, policie varuje před kontrolami zimních pneumatik

čtvrtek, 25. října 2018, 19:00

Chladnější počasí začíná úřadovat a někteří řidiči už svá auta přezuli na zimní pneumatiky. Blíží se 1. listopad, tedy den, od...

Ve všech pěti okresech budou ve státní svátek otevřené lékárny

čtvrtek, 25. října 2018, 18:00

Ani o nadcházejícím svátku nemusíte mít strach, že v případě nutnosti neseženete potřebné léky.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Klienty bank napadá další podvodná aplikace z Google Play

Kybernetičtí zločinci znovu zaútočili na klienty bank v Česku, prostřednictvím infikované aplikace Word Translator v oficiálním obchodě Google Play se snaží z mobilního zařízení s operačním systémem Android odcizit jejich přihlašovací údaje pro vzdálený přístup do bankovního účtu. Aplikace před odstraněním z obchodu Google Play měla více než 10 tisíc stažení. Uvedla to antivirová firma Eset.

Co dělat při jízdě v protisměru? Zastavit a hlavně se neotáčet

Dvě rychle po sobě jdoucí nehody na dálnicích D5 a D10 v posledních dvou dnech upoutaly opět pozornost k nehodám způsobeným auty v protisměru. O dalších poobných událostech informovaly naše redakce také začátkem letošního roku. BESIP radí: zastavte na krajnici, opusťte vůz a zavolejte policii. V žádném případě se na dálnici autem neotáčejte.

Tomu se říká úspěch! Rybníkoví hokejisté z Náměště ovládli mistrovství světa v Kanadě

Skvělá zpráva dorazila před pár hodinami z kanadské provincie Nový Brunšvik, kde se od 14. do 17. února konalo Mistrovství světa v rybníkovém hokeji. Tým z Vysočiny Captains Namest nenašel konkurenta a domů na Vysočinu odváží titul mistrů světa.