Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Výdaje na výzkum loni v Olomouckém kraji vzrostly na 3,4 miliardy

 
čtvrtek, 25. října 2018, 21:00

Výdaje na výzkum a vývoj v Olomouckém kraji loni po předchozím dvouletém poklesu vzrostly o více než půl miliardy korun na 3,367 miliardy. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Loňské výdaje jsou třetí nejvyšší v historii kraje. Více peněz do výzkumu a vývoje v tomto regionu směřovalo pouze v letech 2012 a 2014. Investice do výzkumu a vývoje jsou důležité pro konkurenceschopnost firem a rozvoj vysokého školství.

Hlavní část výdajů na výzkum a vývoj loni v kraji podle ČSÚ připadla na podnikatelský sektor, kde činila 1,964 miliardy. Třeba výrobce optiky Meopta Přerov investovala do inovace výroby od roku 2010 stovky milionů. Díky těmto investicím může postupně zahajovat sériovou výrobu prototypů a zúročit práci nového vývojového oddělení. Několik milionů do výzkumu a vývoje v kraji každý rok investuje také například Sigma Group, která v Lutíně na Olomoucku vyrábí čerpadla a čerpací techniku.

Na vysokých školách byl loni realizován výzkumu a vývoj za 1,312 miliardy a v organizacích spadajících do vládního sektoru za 83 milionů korun.

V Olomouckém kraji se také loni meziročně zvýšil počet pracovišť zaměřených na výzkum a vývoj, a to o 13 na 156. Ve výzkumu a vývoji bylo v kraji zaměstnáno 1109 lidí. Na podnikatelský sektor připadlo loni v kraji 134 pracovišť a na vysoké školy 14. Do kategorie soukromého neziskového sektoru v kraji spadala dvě pracoviště a pod vládní oblast šest.

Výdaje na výzkum a vývoj v kraji v letech 2015 a 2016 klesaly. Zatímco v roce 2014 činily 3,377 miliardy, v roce 2015 klesly na 2,983 miliardy a v roce 2016 na 2,833 miliardy. Olomouckému kraji z pohledu těchto investic v roce 2016 připadla na žebříčku 14 regionů Česka až sedmá pozice.

Důvodem dřívějšího poklesu výdajů na výzkum a vývoj bylo zejména méně peněz z evropských fondů, za něž se v minulosti vybudovala velká výzkumná pracoviště. Například v Olomouci bylo v roce 2013 otevřeno nové Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, v němž pracuje několik desítek vědců ze 12 zemí. Vybudování moderního vědeckého pracoviště stálo 808 milionů korun, přičemž investiční náklady pokryla dotace z fondů EU a státního rozpočtu.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

HRÁTKY S GEEKEM: Red Dead Redemption 2. Velkolepý návrat na divoký...

pondělí, 22. října 2018, 21:00

Red Dead Redemption 2 se k nám blíží mílovými kroky, a tak není na škodu si připomenout co o hře zatím víme.

První česká virtuální učebna je v Šumperku, žáci v ní pomocí...

čtvrtek, 4. října 2018, 20:30

Studenti šumperské zdravotnické školy si možná ještě více oblíbí předměty anatomie a fyziologie. A to díky učebně se speciálním...

Neznámí hackeři získali přístup k 50 milionům účtu na Facebooku

sobota, 29. září 2018, 12:30

Společnost Facebook oznámila, že kvůli bezpečnostní chybě bylo ohroženo téměř 50 milionů účtů na stejnojmenné sociální síti....

Podle Googlu je Střední Morava v rámci republiky zaostalá v...

pátek, 28. září 2018, 19:00

Pouze 82 % domácností připojených k internetu, 51 % domácností využívajících e-shopy, či 39 % osob využívajících internet k...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Varování před nestabilními dětskými židličkami

U jídelních stolů mají malé děti své místo ve vysoké židličce. Spotřebitelská organizace dTest otestovala 22 modelů pro samostatně sedící děti. Čtyři židličky propadly ve zkoušce stability. Modely Baby Mix 2v1, Caretero Primus, Caretero Homee a Scarlett Kombi nesplnily zákonné normy, při jejich použití hrozí převrácení židličky i s dítětem vzad.

Facebook oznámil uzavření řady falešných účtů a stránek

Internetový gigant Facebook v prvním čtvrtletí letošního roku celosvětově zrušil řadu falešných uživatelských účtů a celkem osm koordinovaných sítí s původem například v Severní Makedonii, Kosovu či Rusku. Společnost o tom informovala Evropskou komisi v pravidelné zprávě shrnující, jak dosud postupovala v boji s dezinformacemi na své internetové platformě.

VIDEO: Zaměstnanec na jatkách mlátí krávy a sprostě na ně křičí. Společnost ho potrestala

Aktivisté z hnutí Zvířata nejíme natočili záběry na jatkách společnosti Uzeniny Příbram. Video nazvali „Labilní zaměstnanec na jatkách v Příbrami?“. Na záběry reagovala i firma, která s chováním svého zaměstnance neztotožňuje a došlo údajně i na jeho potrestání.