Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Pevnost poznání a přírodovědecká fakulta se zapojí do Evropského ptačího festivalu

 
čtvrtek, 6. října 2016, 09:41

Hlavním tématem festivalu v Olomouci se stane problematika úmrtí ptáků po nárazu do skleněných ploch, která není zanedbatelná. Ročně z tohoto důvodu umírají statisíce kusů. Přírodovědecká fakulta se v poslední době musí s tímto problémem vypořádávat, i proto by chtěla na vysokou mortalitu ptáků po nárazu do překážek upozornit.

Okřídlený program začal už minulý pátek, při kterém se v okolí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého mohla široká veřejnost podívat, jak vlastně ptáci vidí překážky. Kolem budovy se létalo s drony a promítaly se záběry z ptačího pohledu.

Program pokračuje v sobotu 8. října a v neděli 9. října. V sobotu proběhnou v Pevnosti poznání ukázky odchytů a kroužkování ptáků. Následovat bude přednáška koordinátora akce Evžena Tošenovského, který se zmíní, jakým způsobem právě my ohrožujeme životy ptáků. „Účastníci se dozvědí o fenoménech a důsledcích takových jevů, jako jsou kolize ptáků s prosklenými plochami, větrnými elektrárnami, úhyny na sloupech a drátech elektrického vedení, trávení a pronásledování dravců ale i dopadů našich kočičích „miláčků“ na ptačí populace,“ řekl Tošenovský.

V neděli ráno se vychází pozorovat ptáky do olomouckých parků, v poledne se bude znova létat s drony a návštěvníci tak budou mít možnost zjistit, jak vidí ptáci. Přes celý víkend od devíti do šesti hodin odpoledne se mohou děti i dospělí zúčastnit aktivit s ptačí tématikou.

 

V poslední době se musí přírodovědecká fakulta vypořádávat se zvýšenou mortalitou ptáků při nárazu do jejich nové budovy na ulici 17. listopadu. Po náročných jednáních s autory stavby a ornitology učinila první kroky, aby nebezpečí pro ptáky snížila. O prázdninách vylepila na nejrizikovější místa v přízemí budovy kontrastní folie. Ty by měly zmenšit počet mrtvých ptáků. Ze skleněných ploch naopak zmizely reflexní folie, jež orientaci ptákům ještě ztěžovaly.

Náklady na barevné polepy vyšly fakultu na 300 tisíc korun. Jako další krok plánují výsadbu zeleně v bezprostřední blízkosti budovy, začít by se mělo na jaře příštího roku.

Festival ptactva je kampaní společnosti BirdLife, v ČR zastupované Českou společností ornitologickou. Jeho cílem je upozornit na fenomén ptačí migrace a na nebezpečí, která ptáky na jejich cestách mohou potkat.

Čtěte více:

Napsal Petra Kornetová | PR text | Foto Pevnost poznání
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

  • Policisté téměř po třech letech potvrdili,...

Reklama
 
 

Kam dál?

Studenti Univerzity Palackého si jako první v České republice jednorázově vyzkoušejí roli dobrovolníka

pondělí, 3. října 2016, 11:08

Zítra v Olomouci odstartuje ojedinělý projekt Dny dobrovolnictví na Univerzitě Palackého (UP), který pro studenty i...

Blíží se čtvrtý ročník UP Business Campu. Koná se 5. listopadu, registrovat se můžete už teď

středa, 28. září 2016, 09:23

Čtvrtý ročník konference o cestě k úspěšnému podnikání UP Business Camp 2016, za nímž stojí Vědeckotechnický park...

Vědci z Univerzity Palackého se podíleli na vyvinutí nejmenšího kovového magnetu na světě

sobota, 24. září 2016, 10:21

Další světový úspěch si mohou připsat vědci z Univerzity Palackého v Olomouci. Ve spolupráci s kolegy z Prahy a...