úterý 7. února 2023 Veronika

Univerzita Palackého otevírá nový bakalářský obor – zdravotnický záchranář

Nabídka studia na Univerzitě Palackého v Olomouci (UP) se v akademickém roce 2017/2018 rozšíří o nový bakalářský obor Zdravotnický záchranář. Zájemcům umožní získat praktické dovednosti už v průběhu studia, absolventi se uplatní v celé škále pracovních pozic na úsecích přednemocniční, neodkladné a anesteziologicko-resuscitační péče i akutního příjmu. Přihlášky přijímá do konce února příštího roku Fakulta zdravotnických věd UP (FZV).

Přijímací zkoušky proběhnou v červnu 2017 a budou dvoukolové. Písemný test obsáhne otázky z biologie člověka a výběr témat z přírodních a společenských věd včetně prověření obecných studijních předpokladů. Ve druhém kole projdou uchazeči testem fyzické zdatnosti, který zahrne běh na 1500 metrů a plavání volný způsob na 100 metrů ve stanovených časových limitech. Do prvních ročníků fakulta vybere 30 úspěšných uchazečů.

Studenti během tří let získají poznatky z oblasti urgentní medicíny napříč obory od interny přes chirurgii až po gynekologii. Studium bude zároveň orientováno na úzké sepětí teorie a praxe. „Chceme dát studentům reálnou šanci, aby si teoretické znalosti mohli už v průběhu studia vyzkoušet a ověřit při praktických cvičeních,“ zdůraznil docent ústavu ošetřovatelství FZV a lékař Traumatologického oddělení Fakultní nemocnice Olomouc Pavel Dráč, garant nového oboru. Absolventi se podle něj uplatní nejen u zdravotní záchranné služby, ale i na odděleních urgentního příjmu, v týmech horské služby nebo jako důlní záchranáři.

Ke specifikům studia na fakultě zdravotnických věd patří také prostor věnovaný řešení krizových situací. „Do studijního plánu jsme zařadili krizovou intervenci v psychiatrii. Jde o řešení náročných situací, do kterých se záchranáři dostávají například při zvládání agresivního pacienta, při pomoci oběti znásilnění nebo člověku, který hodlá spáchat sebevraždu. Teoreticko-praktický předmět včetně nácviku modelových situací připravil přednosta olomoucké psychiatrické kliniky Ján Praško,“ uvedla proděkanka FZV Zdeňka Mikšová.

Mezi garanty a vyučujícími jsou zastoupeni také další špičkoví odborníci. „Je mezi nimi například ředitel zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Petr Hubáček, který má dlouholetou praxi na urgentním příjmu, prezidentka Komory záchranářů ČR Marinella Danosová nebo přednosta ústavu klinické a molekulární patologie lékařské fakulty Zdeněk Kolář,“ přiblížil děkan FZV Jaroslav Vomáčka.

Vysokou kvalitu nového studijního oboru dokládá podle něj i obsáhlá tříletá příprava, kterou zúročila úspěšná akreditace. „Akreditační spis je mimořádně kvalitní, obhájili jsme jej v rekordním čase tří měsíců po odevzdání podkladů,“ uvedl Jaroslav Vomáčka. „Máme vynikající tým a jsme přesvědčeni, že od nás budou vycházet vysoce kvalifikovaní lidé v oboru. I proto budeme moci v budoucnu počítat s rozšířením nabídky i pro studium v kombinované formě a reálná je i vize navazujícího magisterského studijního programu,“ zdůraznil děkan.

Vedle nově otevíraného oboru nabízí FZV pro příští akademický rok také tříleté bakalářské studijní obory Porodní asistentka, Radiologický asistent, Fyzioterapie a Všeobecná sestra. Zájemci se mohou ucházet i o navazující magisterská studia Fyzioterapie, Intenzivní péče v porodní asistenci a Ošetřovatelství v interních oborech.

Čtěte více:

Tisková zpráva | Foto ZZSOK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.