sobota 18. května 2024 Nataša

Vyhledávání

Nalezené články: "časopis"

Vědci z Univerzity Palackého a AV ČR odhalili dosud neznámý způsob, jak rostliny řídí tvorbu a dopravu svých hormonů

Odborníci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR a Univerzity Palackého v Olomouci odhalili, že prekurzory brassinosteroidních hormonů putují mezi buňkami rostlin skrze mikroskopické kanálky.

Bánovský poklad pochází z rituálu z doby železné

Archeologové z Univerzity Palackého v Olomouci a dalších institucí zkoumali bronzové šperky v okolí Bánova na Moravě. Některé pocházely z jiných oblastí, včetně unikátních dračích spon ze Slovinska.

Fyzika a umělá inteligence – vědci z UP využívají neuronové sítě k luštění kvantového provázání

Fyzici z Univerzity Palackého v Olomouci (UP) se specializují na problematiku kvantového provázání, které nyní představuje předmět intenzivního výzkumu a bylo oceněno Nobelovou cenou za fyziku.

Cenu Františka Palackého udělované Univerzitou Palackého obdržel profesor Jan Peřina, odborník na optiku

Cena Františka Palackého byla udělena profesoru Janu Peřinovi z Univerzity Palackého v Olomouci (UP) za jeho dlouholetý vědecký přínos v oblasti kvantové, statistické a nelineární optiky.

Nový způsob vyšetření moči vynalezli vědci z oddělení Klinické biochemie ve FNOL. Novinka zachrání životy malých dětí

Vědci z Fakultní nemocnice Olomouc vyvinuli inovativní metodu analýzy moči pro rychlou diagnózu vzácných dědičných metabolických poruch. Metoda umožňuje přesnou léčbu a poskytuje naději pacientům a jejich rodinám.

Před 120 lety spatřil světlo světa Josef Glivický, pedagog, bibliofil a znalec výtvarného umění

Pod značkami J. G. publikoval přes 140 článků, studií, recenzí, poznámek a glos v různých časopisech, včetně Kulturních zpráv, Kulturního kalendáře, Stráže lidu, Štafety a dalších.

Přelomová technologie českých vědců umožňuje zužitkování odpadu z výroby bionafty a zlepšuje vlastnosti paliva

Vědci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií vyvinuli technologii na přeměnu glycerolu z výroby bionafty na užitečný produkt pomocí biomateriálu na bázi grafenu.

Za výzkum nových biomarkerů získala studentka Univerzity Palackého významné ocenění Wernera von Siemense

Anna Petráčková z Ústavu imunologie získala Cenu Wernera von Siemense 2022 za výzkum nových biomarkerů u hemato-onkologických a autoimunitních onemocnění. Její školitelka, Eva Kriegová, také byla oceněna.

Univerzita Palackého zkoumá nové metody, jak snižovat emise oxidu uhličitého z ovzduší

Vědci z ČR, Německa a Itálie vstupují do tříletého evropského projektu za 1,5 milionu eur. Cílem je vyvinout nové materiály pro získávání „zelené“ energie nebo snižování emisí oxidu uhličitého v ovzduší.

Javoříčské jeskyně probudí netopýry, buďte u toho

Javoříčské jeskyně jsou v současnosti největším známým zimovištěm netopýrů a vrápenců celé České republiky. Odborníci létající savce v podzemí pod národní přírodní rezervací Špraněk systematicky monitorují přes 30 let - od roku 1989.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.