Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Komentář: Dvě rozdílné tváře Olomouce - školní a prázdninová verze města

 
středa, 12. října 2016, 19:30

V Olomouci žije přibližně sto tisíc obyvatel. Je tak šestým nejlidnatějším městem České republiky. S příchodem léta však počet obyvatel rapidně klesá a to kvůli studentům, kteří se vrací z hanácké metropole zpátky domů.

V létě turisté fotící si památky, na podzim studenti tlačící se v tramvaji. V noci prázdné město, nebo ulice plné podnapilých studentů. To jsou dvě rozdílné verze Olomouce. Ten kdo zažil obě, ví, o čem mluvím. Začátkem září se do města nahrnou studenti a všechno ožije. Najednou je tady přelidněno a zvláště kolem fakult to vypadá jako ve včelím úlu. Ne nadarmo se tak Olomouci říká studentské město.

Se začátkem léta přichází postupný odliv studentů. Během zkouškového období se koleje proměňují v poklidné místo a najednou se zdá, že Olomouc je taková smutnější. Jistě, má to i své výhody. Nemusíte se mačkat v hromadné dopravě, můžete najít v parku místo bez lidí, přímo ideální k relaxaci. V menze nemusíte stát fronty a všechno jde hladce. Jenže ono vám to začne chybět. Najednou si řeknete: „Kde je ta Olomouc, jak jí znám?“ V klubech je minimum lidí a na parketu nikdo netančí. Ne, že bych chodil během zkouškového do klubů. To jen čistě kvůli tomu abych nabral rešerše k článku.

Na druhou stranu neříkám, že prázdninová Olomouc je nudná. Najdeme tady spoustu akcí, které během školy neprobíhají. Například Shakespearovské slavnosti, Olomoucké kulturní prázdniny a další. Každý si něco vybere, a pokud ne, tak si můžete jen tak projít město a na závěr si sednout do některé z kaváren. O zajímavá místa tady není nouze.

Studentské město? O prázdninách ne

Konec semestru znamená i konec studentského města. Přesně o prázdninách přívlastek „studentské“ začne dávat smysl. Vždyť Olomouc tvoří z jedné třetiny právě studenti. Tahle třetina odjede domů a zůstanou zde „domorodci“. Pokud však nikdy nenavštívíte Olomouc přes prázdniny, tak tomu nemusíte věřit. Pro místní je tato změna mnohem citelnější než pro nováčky ve městě. „Když je někdo v Olomouci nový, tak ten rozdíl tolik nepociťuje. Jakmile je člověk ve městě déle a pozná Olomouc jak během školního roku, tak o prázdninách, tak je pro něj rozdíl jasně zřetelný,“ říká Tomáš Mazurka, magisterský student Přírodovědecké fakulty, který se do Olomouce přistěhoval za studiem.

Starší lidé žijící v Olomouci si už na změnu zvykli a nechtěli by na tom nic měnit. „Já jsem si za ty roky, co tady žiju, na ten rozdíl rychle zvykla. Kdyby se to změnilo a najednou by tady o prázdninách bylo tolik studentů, co přes školní rok, tak by to nebyla ta pravá Olomouc. Možná i proto jsem si Olomouc zamilovala,“ svěřila se Jana, prodavačka v obchodě, žije v Olomouci více jak 20 let.

„S nadsázkou řečeno se Olomouc přes léto změní ve vesnici. Takřka všichni se známe, a když někoho potkáš, tak víš, že tahle paní prodává boty, tenhle kluk prodává v kebabu. Během školy je to tady víc městské,“ uvedla Veronika Cecílie Bekárková, studentka Přírodovědecké fakulty a zároveň servírka v kavárně Kodó, bydlí v Olomouci od narození.

Noční život upadává

Vylidnění je znát hlavně ve večerních hodinách. Hlavní sezona akcí začíná společně se začátkem semestru. „Například o víkendu během léta jdeš kolem náměstí a ulice jsou skoro prázdné. Zároveň upadá i společenský život, není kde zajít. Jakmile začne nový semestr, tak se začnou objevovat welcome párty a všude se to hemží studenty,“ dodal Tomáš.

Oblíbený cíl turistů

Léto s sebou přináší i příchod turistů. Někteří studenti se naopak vydávají pryč z Olomouce, aby našli klidnější místo. „Když jsem byla v prváku a měla brigádu, tak mi Olomouc připadala jako město duchů. Poslední roky bydlím v centru a potkávám davy turistů, takže se zase naopak snažím klidit pryč. Je vidět, že Olomouc je jedno z hlavních turistických míst v České republice. Člověk tady za den potká třeba pět obrovských skupin turistů,“ uvedla Tereza Šimonová, magisterská studentka Filozofické fakulty.

Doplnění kofeinu před přednáškou

Kavárny jsou od nepaměti součástí všech velkých měst. Olomouc je co do počtu kaváren v pomyslném žebříčku poměrně vysoko. I zde zažívají rozdíl mezi létem a školou. „Přes školní rok je moje práce v kavárně hodně nárazová. V momentě, kdy je přestávka mezi přednáškami, tak se všichni nahrnou dovnitř a vařím jednu kávu za druhou. Člověk skoro nestíhá obsluhovat. O prázdninách takové návaly nezažíváme,“ svěřila se Veronika.

V samotných kavárnách můžete dobře pozorovat, jak se mění skladba lidí ve městě. Čistě studentským kavárnám o prázdninách pšenka nekvete. „Kavárny na Horním a Dolním náměstí bývají pořád stejně plné, protože je naplní pro změnu turisté. Naopak, některé vyloženě studentské kavárny se dokonce zavírají,“ dodala Tereza.

Obě verze města mají svoje kouzlo. Ať už se stane Olomouc městem duchů, nebo je naopak plné až prasknutí. Holt tady to má historický základ. Univerzita je tady už dávno a jinak tomu nebude ani v příštích letech. Každému bych doporučil zažít obě verze. O to víc vám bude Olomouc sympatičtější. Mnoho takových měst v Česku nemáme.

Čtěte více:

Vizitka autora

 

Patrik Kozlík

redaktor portálu Olomoucká Drbna

kontakt: redakce@olomouckadrbna.cz 
 

 

Kam dál?

Drbna na výletě: Hip Hop Kemp 2016 opět ukázal, že si své místo mezi...

čtvrtek, 25. srpna 2016, 15:45

Letošní Hip Hop kemp 2016 je za námi. Tentokrát již patnácté výročí se uskutečnilo na svém tradičním místě, v areálu...

Drbna na cestách: Rumunsko není jen o Drákulovi. Nabízí toho víc,...

úterý, 23. srpna 2016, 09:22

Krásné písečné pláže na břehu Černého moře, speciality, které rozradostní chuťové buňky, i tak trochu návrat v čase – to všechno...

Komentář: Co vše je schopen udělat bezdomovec pro klidný spánek?...

sobota, 13. srpna 2016, 16:04

Naši redakci kontaktovala Romana Hladišová, nevidomá obyvatelka Olomouce, a svěřila se nám se svým zážitkem, který minimálně...

Vaše komentáře nás opět baví. Podívejte se na pět nejlepších za...

středa, 10. srpna 2016, 13:31

Máme za sebou další týden a my jsme pečlivě vybrali 5 nejlepších komentářů na našem Facebooku. A zase jsme se dobře pobavili.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.