Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Muzeum umění otevře výstavu ilustrátora Jiřího Šalamouna

 
čtvrtek, 22. ledna 2015, 10:53

Muzeum umění v Olomouci otevře příští týden výstavu jednoho z nejvýznamnějších českých ilustrátorů Jiřího Šalamouna. Prostory muzea zaplní nejen jeho ilustrace včetně například Maxipsa Fíka či Pana Tau, ale i jeho grafická tvorba a volné kresby. Expozice ponese název No tohle!?, muzeum ji pořádá při příležitosti autorových osmdesátin. Otevřena bude od 29. ledna do poloviny května.

Podle kurátorky Anežky Šimkové výstava v Muzeu moderního umění představuje především návrhy ilustrací ke třem desítkám vybraným knižním titulům, což zahrnuje kolem 600 kreseb a kresbiček. "Kromě toho návštěvníci uvidí také autorovy volné kresby, koláže, samostatné litografie, návrhy maket knih i knihy samotné," uvedla Šimková.

Návštěvníci olomoucké výstavy spatří například pět originálních ilustrací ke knize Rudolfa Čechury, autorovi Maxipsa Fíka. Postavě, která je často vnímána jako synonymum pro Šalamounovu tvorbu, navíc pořadatelé částečně zasvětí i doprovodný program. "Do jisté míry představuje Maxipes Fík v Šalamounově tvorbě svět sám o sobě, patřil jen dětem, vycházel vstříc dětské fantazii a představám o dobrodružství, hlavně však vycházel z pocitu důvěrného a bezpečného prostoru domova," podotkl autor koncepce výstavy Jan Rous.

Výstava však podle Rouse neopomine ani další Šalamounovy legendární ilustrace. Chybět tak nebude například Pan Tau Oty Hofmana, ale i autorovy ilustrační soubory k moderní americké literatuře, jako je Tracyho Tygr Williama Saroyana nebo knížka V melounovém cukru Richarda Brautigana. "Zastoupeny jsou také ilustrace k Tolkienově Hobitovi, v nichž Šalamoun mýtus přirozeného života posouvá do mytického světa dějin. Všechny tři tituly přitom byly vnímány mladou generací jako únikové prostory v mizérii normalizačního socialismu," dodal odborník na dějiny české knižní kultury. 

Výstava má podle Rouse být především poctou autorovi a jeho všestrannému talentu. Muzeum umění připravuje k této výstavě i doprovodný program orientovaný na všechny věkové skupiny. Kromě animačních programů pro školy i dospělé nabídne například speciální komentovanou prohlídku s kriminalistou Janem Lisickým, který diváky provede především hororovou a detektivní částí výstavy. V plánu je také filmový večer v Divadle hudby nebo znalostní kvíz ve spolupráci s olomouckou knihovnou.

Zdroj: ČTK

 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Policisté téměř po třech letech potvrdili,...

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

Reklama
 
 

Kam dál?

Moravské divadlo představí slavné drama Amadeus

úterý, 20. ledna 2015, 13:35

Zabil slavného hudebního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta jeho závistivý sok Antonio Salieri? Tuto otázku klade...

V Olomouckém kraji si lidé mohou vybrat z desítek plesů

pondělí, 19. ledna 2015, 09:41

Na tradiční plesy i na bály s lidovou, rockovou či diskotékovou muzikou mohou letos vyrazit obyvatelé Olomouckého...

Izraelský autor Jannec Levi jede na turné s hercem Lukášem Hejlíkem

čtvrtek, 11. prosince 2014, 11:07

Rodinné představení DOBRODRUŽSTVÍ STRÝČKA LUDVÍKA, které se postupně dostane od 13. do 15. prosince do 5 měst (Písek,...